Munkaerőpiac cikkek


Nem minden irodai munkához kell diploma

Nem minden irodai munkához kell diploma 

Egy szál érettségivel semmi esély sincs munkát találni - hangzik el gyakran ez a jellegzetes álláskeresői aggály. Csakhogy irodai munkából is mutatunk azonnal ötöt, amelyekhez nem kell diploma.
Egy jó mondat tuti siker lehet az állásinterjún

Egy jó mondat tuti siker lehet az állásinterjún 

Egy-egy jó időben elhelyezett megjegyzés az állásinterjún máris az esélyesebb jelöltek közé sorolhatja be a pályázót. Melyek azok a fogások, mondatok, amelyek a személyzeti szakembereket elvarázsolják?
Nem mindegy hová születünk

Nem mindegy hová születünk 

Régiónként alapvetően eltérnek a lehetőségek, de a társadalmi szokások is. A Dunántúlon hamarabb kezdenek el dolgozni és később házasodnak, míg a leginkább Észak-Magyarországon utasítják el a cigit és a drogot a fiatalok.
Nem olyan fényes a helyzet a foglalkoztatásban

Nem olyan fényes a helyzet a foglalkoztatásban 

A Policy Agenda megvizsgálta, hogy Magyarország tényleg jobban teljesít-e a munkaerőpiaci helyzetben. A helyzet szerintük veszélyes, mert a foglalkoztatással kapcsolatos intézkedések és a kommunikáció csak elfedik a válság tüneteit, és nem kezelik azokat.
Így keressünk irányt az álláspiacon!

Így keressünk irányt az álláspiacon! 

Biztos sokan gondolkodtak el azon, merre vegyék az irányt a munkaerőpiacon. Akadnak, akik ezt szisztematikusan csinálják, mások inkább ösztönösen. Milyen célokat és hogyan tanácsos kitűzni, hogy sikeresek legyünk?
Trükkök az önéletrajzban: mire jó a karriercél?

Trükkök az önéletrajzban: mire jó a karriercél? 

Az álláskeresők igen gyakran hanyagolják el, vagy ugranak át rajta, pedig a CV egyik legfontosabb része a karriercél, és valóban aranyat érhet az előszűrésnél. Csak ne legyen 2-3 mondatnál hosszabb közhelyparádé. Amit a karriercél blokkról tudni érdemes.
Egyre inkább az interneten vadásznak a cégek

Egyre inkább az interneten vadásznak a cégek 

Megugrott a diplomához és nyelvtudáshoz nem kötött munkalehetőségek aránya, az utolsó negyedévben pedig a kereskedelemben és az értékesítésben is egyre több állást hirdettek meg.
Öt rossz szokás, amit felejtsünk el, ha állást akarunk

Öt rossz szokás, amit felejtsünk el, ha állást akarunk 

Bizonyára sokan tűzték ki maguknak azt a célt, hogy idén új, a korábbinál jobb munkát szereznek. Nem árt azonban tanulni a hibákból. Öt gyakori álláskeresői bakit gyűjtöttünk össze, amibe valószínűleg sokan belefutottak már.
Innentől a tudtunk nélkül is ellenőrizhet a NAV

Innentől a tudtunk nélkül is ellenőrizhet a NAV 

Egyéves az útdíj, az elektronikus kézbesítésnek köszönhetően a cég tudta nélkül is ellenőrizhet a NAV – ezekkel a hírekkel kezdődött a nyár.
Egy jó állásért önmagunkat kell legyőznünk

Egy jó állásért önmagunkat kell legyőznünk 

Vannak, akik azért nem merik beadni a jelentkezésüket, mert félnek, hogy úgysem veszik fel őket, mások pedig elképzelhetetlennek tartják, hogy félóránál messzebb utazzanak naponta dolgozni.

Nem a munkát visszük haza, hanem az otthoni bajokat a munkába 

A munkavállalók döntő többsége jónak tartja a légkört munkahelyén, és úgy gondolja, van legalább egy olyan munkatársa, aki nyitott a bizalmasabb beszélgetésekre is. A munkavállalók közel fele magánéleti problémák miatt frusztrált és rosszkedvű, de ez nem befolyásolja a munkavégzését.

Egy kis prémiumot hoz a Jézuska, de több fizetést nem 

A magyar munkavállalók fele számít arra, hogy karácsonykor egyszeri pénzjutalmat kap a munkahelyén. Hosszú távon azonban kevesebben örülhetnek: 2015-ben tízből hatan nem remélnek fizetésemelést a Randstad Workmonitor friss eredményei szerint.

A szakik itthon is keresettek, csak bejelenteni felejtik el őket 

Magyarországon ma már egyre több szakmára jellemző a relatív munkaerőhiány, miközben egyes régiókban még mindig gyakran nehézségekbe ütközik szakmunkás végzettséggel bejelentett munkahelyen elhelyezkedni.

Ki talál munkát jövőre? 

A digitális kor követelményeinek megfelelően számítástechnikai ismeretek és idegennyelv tudás nélkül jövőre minden eddiginél nehezebb lesz elhelyezkedni, de a jelentkezőkből a bátorság és a vállalkozókedv is sokszor hiányzik.

Hagynak munkát az embereknek a robotok? 

A gőzgép megjelenése végleg leváltotta a lovakat a munka világában, emléküket csak a lóerő mint mértékegység jelzi. De vajon ugyanezt teszi-e a robotika és a minden területen hódító automatizálás az emberekkel is? A helyzet biztosan nem ilyen tragikus, de kétségtelen, hogy az Egyesült Államok elmúlt harminc éve a foglalkoztatás csökkenéséről szólt.

Jövőre könnyebb lehet munkát találni 

Javulnak a munkakeresők lehetőségei 2015 első negyedévében: a munkaadók 13 százaléka tervez létszámbővítést a következő három hónapban, 8 százalékuk elbocsátással számol, míg 73 százalék nem tervez változást.

Kreativitás, rugalmasság: ez kell majd öt év múlva 

Minden második hallgató külföldre menne dolgozni, és a főiskolától remélik a nyelvtudásuk fejlesztését. Ezenkívül gyakorlatias képzésre vágynak, és arra, hogy csapatban is megtanuljanak működni, gondolkodni.

Unortodox magyar út a minimálbéresekkel 

A 2015. évi minimálbérről szóló tárgyalások megkezdődtek a kormány, a szakszervezetek és a munkáltatók között, de a költségvetés alapján nem várható jelentős emelés jövőre, ugyanakkor a dolgozói szegénység oylan méreteket öltött, amelyet csak radikális lépésekkel lehet kezelni.

Háromszoros bérkülönbségek a régiók között 

A fejlett gazdaságokban még mindig átlagosan háromszor olyan magasak a bérek, mint a feltörekvő és fejlődő országokban, annak ellenére, hogy az elmúlt évtizedben a fejlődő országok átlagbérei közeledtek a fejlettekéhez.

Veszélyeztetik az idősebbek a fiatalok karrierjét? 

A 65 év felett továbbra is munkaviszonyban maradók aránya drámaian megnőtt az elmúlt években, és ez az arány várhatóan csak tovább fog növekedni. Csakhogy közben nem szabad elfeledkezni az utánpótlásról sem.

Óvatosabban kellene bánni a közmunkával 

A magánszférában is bővült a munkaerő-kereslet augusztus-októberben, de a közfoglalkoztatás továbbra is jelentősen hozzájárul a foglalkoztatási adatok javulásához és óvatosan kellene bánni vele, mert bérinflációhoz vezethet.

Fotó az önéletrajzban: meglepő eredmények 

Jóképű férfiként kifejezett előny, vonzó nőként inkább hátrány az önéletrajzhoz mellékelt fotó - derül ki egy izraeli kutatásból. Az eredmény némileg meglepő, de megvan az oka. Kell egyáltalán fotó az önéletrajzba?

Hol dolgoznánk a legszívesebben? 

Budapesten a legtöbben hazai munkát keresnek, vidéken inkább a külföldi álláshirdetések a népszerűbbek. A legkedveltebb célország Németország és Nagy-Britannia, de sokan pályáznak kirándulóhajós állásokra is.

Menő lett megváltozott a munkaképességűek foglalkoztatása 

A Központi Statisztikai Hivatal 2012-es adatai szerint 2 éve a megváltozott munkaképességűek alig 18 százalékának volt munkája, ami mind a foglalkoztatás általános szintjétől, mind pedig a hasonló európai átlagtól lényegesen elmaradó képet tükröz. A legfrissebb piaci tapasztalatok azonban a helyzet változását jelzik.

Hogyan válasszunk OKJ-s képzést? 

Az OKJ-s képzések az iskolarendszeren kívüli oktatás legnépszerűbb típusai közé tartoznak. A több száz szakképesítést, részszaképesítést kínáló tanfolyam és sokféle képzőhely közül azonban nem egyszerű választani.

Utáljuk, de féltjük a munkahelyünket 

Magyarországon az emberek nem szívesen váltanak munkahelyet, nem azért, mert annyira elégedettek vagyunk a munkahelyünkkel, hanem mert szeretnénk bármi áron elkerülni a munkanélküliséget.

A többség csak vágyakozik, a valóságban nem menne külföldre 

A magyarok közel 55 százaléka szeretne máshol élni, de sokakban ez az igény csak elméletben fogalmazódik meg, aktívan csupán a válaszadók 21 százaléka keres külföldi munkát. Bár magas azok aránya, akik elvágyódnak az országból, 62 százalék mégis motiváltnak érzi magát a jelenlegi munkahelyén.

Harmincöt jelentkezésből egy jön össze 

A friss munkavállalók 82 százaléka alkalmazottként – főként beosztott diplomásként, alsó-, közép és felsővezetőként – dolgozik, nettó átlagkeresetük 333 ezer forint. Aki diploma után keres állást, átlagosan harmincöt helyre jelentkezik, amíg munkát talál.

Ne szociális alapon kérjünk béremelést 

A cégek többsége évente emeli a fizetéseket, de mi a teendő, ha mégsem jön több pénz hónap elején a számlára? Csak a teljesítményünkkel érveljünk, ne szociális alapon kérjünk.

Diploma nélkül nehéz helyzetben az álláskeresők 

Rekord számú álláshirdetést adtak fel szeptemberben, de felsőfokú végzettség nélkül továbbra is nehéz elhelyezkedni. Miután mindenki visszatért a nyári szabadságról, a vállalatok új lendülettel igyekeznek feltölteni a megüresedett pozíciókat.

A közösségi oldalak nélkül nem találunk állást! 

Ma már a közösségi média az új álláspiac, és ez a jövőben egyre inkább így lesz. Ennek ellenére sem az álláskeresők, sem pedig a felvételiztetők számára nem mindig egyértelműek melyek a leginkább bevált jó gyakorlatok, módszerek.

Öt ok, amiért érdemes részt venni állásbörzén 

Az állásbörze hatékony fórum lehet az álláskeresők személyes elérésére és a munkáltatói brand építésére, ám ezen kívül is vannak még előnyei, amelyekből néhányat most összegyűjtöttünk.

Olyan munkánk lesz, ami ma még nem is létezik 

Tízből hét mai óvodás olyan munkát végez majd felnőtt korában, amely ma még nem létezik. A nem csupán technológiai iparágakat érintő automatizálás, a demográfiai és életmódbeli változások, az átalakuló fogyasztói igények mind a munkaerőpiac és a vállalatok gyökeres szervezeti átalakulásának irányába mutatnak.

Foglalkoztatás: többen tolják a szekeret 

A mezőgazdasági és a turisztikai szezonális munkák kifutásával az év hátralévő részében kissé emelkedhet, de várhatóan 8 százalék alatt marad a munkanélküliségi ráta Magyarországon az elemzők véleménye szerint.

Három szombaton is dolgozunk jövőre – pedig nem éri meg 

Jövőre három szombat lesz munkanap. Az erről szóló rendelet a Magyar Közlöny szerdai számában jelent meg. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a 2015. évi munkaszüneti napok körüli munkarendről szóló rendelete szerint jövőre három munkanap-áthelyezés lesz.

Két jel, hogy sikerült az állásinterjú – és kettő, hogy nem 

Az állásinterjúról kilépve szinte képtelenek vagyunk objektíven értékelni a teljesítményünket. Profi interjúztatók a legritkább esetben adnak bármiféle visszajelzést, így tényleg nem lehet tudni, hányadán is állunk. Vannak viszont jelek, amiből következtethetünk a kimenetelre.

Munka lenne, ember nincs a szolgáltató központokban 

Több ezer munkahelyet teremtenének a szolgáltató központok itthon, de egyszerűen nem találnak elegendő képzett munkaerőt. Ez ma az SSC iparág legsúlyosabb problémája, amely megoldásra vár.

Tízből nyolc új állásban van állami pénz 

401 ezer álláskereső szerepelt augusztus utolsó napján a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adatbázisában, ami éves összevetésben 18 százalékos (90 ezer fős) csökkenést jelent. Az új munkahelyek 80 százaléka állami támogatással jött létre.

Az öt legidegesítőbb álláskereső típus 

Habár állást találni nem könnyű senkinek sem, azért a munkáltatók sincsenek mindig könnyű helyzetben a kiválasztásnál. Különösen azokkal az álláskeresőkkel, akiket most röviden bemutatunk.

Felesleges jogásznak tanulni? 

Míg a legtöbben jogásznak vagy betegápolónak tanulnak, addig az álláspiacon mérnökökre és ügyfélszolgálati munkatársakra van leginkább szükség.

Nyolc alaphiba, amit a motivációs levélben elkövethetünk! 

Az álláshirdetések sokak számára kellemetlen kísérőeleme a motivációs levél megírása, de ez a pályázat szerves részét képezi, ezért érdemes jól megírni. Megmutatjuk azt a nyolc legnagyobb hibát, amit ebben elkövethet egy pályázó!

Öt mondat, amit kerüljünk az önéletrajzban! 

Öt mondat, amit feltétlenül ki kell hagyni az önéletrajzokból és később a személyes állásinterjúkon is. Elkoptatott közhelyek és lerágott csontnak számító töltelékszavak, amik miatt egy szempillantás alatt hullhat ki a rostán az önéletrajz.

Ne számítsunk nyugati bérekre 

Nem csoda, hogy több százezren inkább a külföldi munkavállalást választották, hiszen a hazai béreknél akár négyszer többet is lehet keresni. A gazdasági válság óta nem csökkent a különbség és nem is várható drasztikus változás.

Szívesen dolgozna köntösben a magyar 

A munkaadók nagy része nem mert eddig távmunkában gondolkozni, aki mégis megtette, jó tapasztalatokról számol be, miközben munkavállalói oldalról egyre nagyobb az igény az irodán kívüli munkavégzésre.

Népvándorlás a megélhetésért 

Hetente emberek százai vándorolnak az ország egyik feléből a másikba, hogy állásuk legyen. Az ok egyszerű: míg keleten egyre kevesebb a munka, nyugaton fellendült az ipar, aminek munkaerőre van szüksége.

A cégnek és a dolgozónak is jó a kölcsönzés 

Immár több mint 120 ezer munkavállaló kóstolt bele a kölcsönzötti létbe, a szakemberek pedig idén is jelentős bővülésre számítanak. Az atipikus foglalkoztatási forma elsősorban a fizikai munkakörökre jellemző.

Diákmunka: ezerszeres túljelentkezés a neten 

A diákmunka iránt az igény meglepően magas, a szezonmunkákat kínáló munkáltatók azonban még más alternatívákat keresnek az internet helyett. A diákmunkák esetében minden egyes meghirdetett pozícióra több mint 1100 keresés jutott eddig.

Ne becsüljük le az idősebbeket! 

Nincs menekvés a tény elől: a korábbi nyugdíjkorhatárokhoz viszonyítva mind többen és többen fogunk hosszabb időn keresztül dolgozni. Az idősebb korosztályt képviselő munkavállalók taníthatnak nekünk egy-két dolgot a munka világáról – ha hajlandóak vagyunk odafigyelni rájuk, sokat profitálhat karrierünk.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben 

Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Pénzszerzés

Külföldi piacra lépne a cége? Itt a lehetőség

Külföldi piacra lépne a cége? Itt a lehetőség  

 A Nemzeti Innovációs Ügynökség április 26-án induló XPAND programja a külföldi piacszerzésben segíti az innovatív magyar vállalkozásokat.

Gazdaság

Lassan 300 ezer forint az átlagos bérleti díj Budapesten

Lassan 300 ezer forint az átlagos bérleti díj Budapesten  

A fővárosban 1,8, országos átlagban pedig 0,8 százalékkal nőttek az átlagos lakbérek márciusban.

Infokom

Hol tartanak a cégek a digitalizációban?

Hol tartanak a cégek a digitalizációban? 

A Digiméter negyedik alkalommal mérte fel a hazai kis- és középvállalkozások digitalizációjának szintjét.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo