„Szorgalmasan böngészem az ajánlatokat, lelkesen kapom fel a fejemet egy-egy szimpatikus álláshirdetés láttán. Aztán pályázok – majd mindketten várunk és várunk. Álláskereső és cég egyaránt...”
Jellemző pillanatkép ez az álláskeresők életéből. A cégek ugyanis még mindig ritkán jeleznek vissza a pályázóknak akár a CV-k begyűjtése, akár a már lezajlott fordulókat követően. „Nemrég panaszolta kétségbeesetten az egyik pályázónk: közel 100 CV elküldésén van már túl. Ám alig két-három cég adott visszajelzést legalább arról, hogy nem őt választották, vagy legalább arról, hogy egyáltalán megkapták a pályázatát” – mondta el Hegymegi Orsolya, a Grafton Recruitment munkatársa a Monster.hu-nak. Ez a magatartás a hazai piacon általánosnak számít. Míg a nyugat-európai álláspiacon a legtöbb cégnek még arra is van kapacitása, hogy minden pályázót egyesével tájékoztasson a pályázás eredményéről/eredménytelenségről, itthon erre egyelőre nincs mód. Üdítő kivételek azért akadnak.
Valahol két napon belül válaszolnak
„Egyik partnerünk céges szabályzata szerint minden pályázót 48 órán belül értesíteni kell az interjú eredményéről minden egyes forduló után” – mondja a szakember. Az előbbi cég sikertelen pályázás esetén még részletes indoklást is ad a pályázóknak arról, hol kell a teljesítményén javítania a sikeres pályázás érdekében, ám ez ritka, mint a fehér holló.
Jogosan merülhet fel tehát az álláskeresőkben: adjanak-e a cégnek valamilyen visszacsatolást egy-két mondatban, ha a cég e-mailben értesíti őket arról, hogy megkapta a CV-jüket? Vagy épp egy-egy interjúforduló után arról, hogy valóban komolyan érdekelné őket a megpályázott állás?
Nos, ez helyzettől függ: az értesítésre, hogy a cég megkapta a CV-t, nem kell válaszolni. Ám az interjúztatás folyamatában – így a szakmai vezetővel vagy épp a leendő főnökkel való találkozás után – nem árt tudatni a céggel, ha valóban komolyabban érdekli az álláskeresőt a megpályázott pozíció. A jelentkezésekre, a beérkezett CV-kre ritkán reagálnak a cégek személyre szabottan. Inkább automatikus üzenetet küldenek a legalább minimális visszajelzésre törekedők, így ezekre szükségtelen időpazarlás álláskeresőként válaszolni.
Az udvariasság jó pont
Más a helyzet az interjú második, harmadik körében. Amennyiben tényleg érdekli az álláskeresőt a pozíció, érdemes ezt utólag, udvarias e-mailben is tudatni a céggel. Például így: „Köszönöm szépen a bemutatkozási lehetőséget. Nagyon szimpatikusak voltak az ott hallottak. Az állásajánlat a továbbiakban is érdekel. / Az interjún hallottak alapján továbbra is érdekel a lehetőség, üdvözlettel: X. Y.”
„Többnyire nem ez dönti el a pályázást, ám pozitív benyomást kelt, és okvetlenül jó pont a pályázó mellett” – mondta el Fazekas Zsolt, a HILL International Magyarország ügyvezetője.
Ám még ez sem minden helyzetre igaz: amennyiben valóban szoros piaci versenyben, kiélezett interjúhelyzetekben, nagyon erős és közel azonos képzettségű, végzettségű, nyelvtudású és szakmai tapasztalattal bíró pályázók versengenek egy-egy pozícióért, egy-egy ilyen – látszólag apróságnak tűnő mozzanat is – már afelé a pályázó felé billentheti a mérleg nyelvét, aki körültekintően adott az udvariassági szabályokra. Például megköszönte e-mailben a jól sikerült interjút. És jelezte a cég felé, hogy a továbbiakban is fenntartja a pozíció iránti érdeklődését...
Ami már sok lehet
Persze érdemes itt is a mértéket megtartani. Ha „túltoljuk” az érdeklődést – például elkezdjük írásban is bizonygatni, mennyire jó lenne a cégnek, ha bennünket választana, máris a visszájára fordul át a gesztus.