A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden közölt adatai szerint nyáron (június-augusztusban) a munkanélküliség 6,7 százalékra csökkent az egy hónappal korábbi 6,8 százalékról. Ugyanezen időszakban a foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 251 ezerre nőtt, ezzel 27 ezerrel meghaladta az előző három hónapos időszakot és 134 ezerrel nőtt az egy évvel korábbihoz képest.
Barczel Vivien, az Erste makroelemzője szerint a munkanélküliségi ráta kismértékű csökkenése összhangban van az elemzői várakozásokkal. Az állástalanok számának csökkenését szezonális hatások, például a mezőgazdasági idénymunkák beindulása, valamint a gazdaság növekedése is segítette.
A szakértő szerint a következő hónapokban azonban már nem csökken tovább, hanem inkább stagnál vagy néhány tized százalékponttal nő a munkanélküliségi ráta, de 7 százalék alatt marad. Ez a várható enyhe növekedés szezonális hatásokkal magyarázható - fűzte hozzá Barczel Vivien. Kitért arra is, hogy márciustól folyamatosan bővült a közmunkában részt vevők száma, amely augusztusban 200 ezer felett tetőzhetett, de az őszi-téli hónapokban itt is további csökkenésre lehet számítani. Az Erste elemzője idénre átlagosan 7 százalékos munkanélküliségi rátát vár.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője véleményében szintén kiemeli: a foglalkoztatottak számának növekedése részben a közfoglalkoztatottak számának több mint 61 ezres növekedésének köszönhető, de a gazdaság munkahelyteremtő képességét tükrözi, hogy az elsődleges munkaerő-piacon is közel 60 ezer új munkahely keletkezett egy év alatt, a külföldön dolgozók létszáma pedig 13 ezerrel bővült. Az elemző szerint kedvező, hogy a 15-74 éves korosztályban a gazdaságilag aktívak száma 94 300-zal nőtt, így a nem aktívak száma 3 millió alá, 2,984 millióra csökkent.
Suppan Gergely szerint bíztató az is, hogy a legutóbbi üzleti és vállalati felmérések többnyire továbbra is a foglalkoztatási szándék növekedését jelzik. Szezonális hatások és a javuló munkapiaci kilátások miatt 2015 második felében 6 százalék közelébe mérséklődhet a munkanélküliségi ráta. Így idén 6,9-7 százalékra, jövőre 6,5 százalékra csökkenhet az átlagos munkanélküliségi ráta a tavalyi 7,7 százalékról - fejtette ki a szakértő.