Hogy mi lesz? Több munkahely, na az nem

Visszaesett a munkaadói optimizmus Magyarországon, ám a munkaadók felvételi kedve mégis szerényen pozitív. A gyártás és a vendéglátóipar, valamint a közlekedés, raktározás és kommunikáció területén továbbra is kiemelkedőek a várakozások a manpower most közzétett felmérése szerint.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: SXc

A ManpowerGroup ma nyilvánosságra hozott Munkaerő-piaci Felmérése szerint a megkérdezett munkaadók 11%-a növekedésére számít, 5%-uk pedig elbocsátást tervez, 83% pedig semmiféle változtatásra nem készül. A szezonálisan kiigazított adatok alapján a Munkaerő-piaci Mutató értéke +5%. A felvételi szándék 5% ponttal csökkent az előző negyedévhez, illetve 4% ponttal az előző év azonos időszakához viszonyítva.

“A három hónappal ezelőtti előrejelzés volt Magyarországon a legoptimistább 2009 harmadik negyedéve, vagyis a felmérés kezdete óta. Nem meglepetés, hogy ezek után a magyar munkaadók felvételi kedve kissé csökkent, és a mostani előrejelzések jóval óvatosabbak- bár még mindig pozitívak. – kommentálta az adatokat Dalányi László, a ManpowerGroup Magyarország ügyvezető igazgatója. “A nyári időszak egyébként általában nem az az időszak, amikor a cégek új munkatársakat vesznek fel, sokkal inkább jellemző, hogy a nyári szabadságok miatt a helyettesítéseket próbálják megoldani. Ilyenkor inkább az ideiglenes munkavállalók felkutatása a népszerű szolgáltatás” – tette hozzá Dalányi.

A 2015 harmadik negyedévére vonatkozó Manpower Munkaerőpiaci Mutató felmérés 750 magyarországi munkaadó megkérdezésével készült áprilisban. Valamennyi megkérdezettnek ugyanarra a kérdésre kellett válaszolnia: „Hogyan látja az Ön vállalatánál/szervezeténél a munkaerő létszámának alakulását a szeptember végéig hátralévő három hónap során, a jelenlegi negyedévhez képest?”

Bővítene a gyártás, vendéglátás

A vizsgált kilencből 7 ágazatban a munkaadók a dolgozói létszám bővítését tervezik a következő három hónapban. A legerősebb felvételi kedvet három szektorból, a gyártás, a vendéglátóipar, valamint a közlekedés, raktározás és kommunikáció területéről jelezték, ahol a mutató értéke +13%. A nagy- és kiskereskedelem területén szerényebb, +6%-os a mutató, +5%-on áll a felvételi kedv a mezőgazdaság, vadászat, erdészet és halászat, valamint az építőipar területén. Ugyanakkor két ágazat mutatója a negatív tartományban van. a leggyengébb, -8 százalékos mutatót a közüzemi szolgáltatások területéről jelentették.

Mennyire legyünk rámenősek egy álláshirdetésnél?
Temérdek az állásra pályázó, és szoros a verseny a meghirdetett pozíciókért. Így aztán a céges visszajelzések sem túl gyakoriak, de vajon mennyire érdemes álláskeresőként rámenősen viselkedni a pályázás alatt? Egyáltalán: érdemes-e a cég “Megkaptuk jelentkezését” értesítésére válaszolni?
Az előző negyedévhez viszonyítva kilenc ágazatból hét munkaadói gyengülő felvételi szándékról számoltak be. A legnagyobb mértékű – 14% pontos – gyengülést az építőiparból jelentették, míg a pénzügyi, biztosítási, ingatlan és üzleti szolgáltatások területén 8% pontos a visszaesés. Ugyanakkor két ágazat mutatója erősödött, a közüzemi szolgáltatásoké 2% ponttal.

Az előző év azonos időszakához képest gyengült a mutató kilencből hat ágazatban. A legnagyobb mértékben, 14% ponttal az építőiparban, valamint a közüzemi szolgáltatások területén. 7% pontot esett vissza a mutató értéke a gyártás, 6% pontot pedig a pénzügyi, biztosítási, ingatlan és üzleti szolgáltatások területén. Ugyanakkor a tavalyihoz képest 9% ponttal erősebb mutatót jelentettek a munkaadók a közlekedés, raktározás és kommunikáció, 6% ponttal erősebbet pedig a mezőgazdaság, vadászat, erdészet és halászat területéről.

A Dunántúlon lesz munka

A következő negyedévben a nyolc régióból hét munkaadói növekvő felvételi kedvvel számolnak. A legnagyobb mértékű bővülést a közép-dunántúli munkaadók várják: itt a mutató +10%-on áll. A Dél-Dunántúl munkaadói óvatosan optimisták: a mutató értéke +9%, míg +7%-os mutatót jelentettek mind a közép-magyarországi, mind a budapesti munkaadók. Valamelyest bővülést várnak az észak-magyarországi munkaadók, itt +5%, valamint a dél-alföldi és a nyugat-dunántúli munkaadók, ahol +4% a mutató értéke. Ugyanakkor csökkenésre lehet számítani az Észak-Alföldön, ahol a mutató -3%-on áll.

A szakember? Az hiánycikk…
Egyre több cég szerint hiánycikk a szakember Magyarországon, de érdemben nem tesznek semmit ennek elkerülésére. A magyarországi hiányszakmák tízes listáját már hatodik éve a szakmunkások vezetik, második helyen a sofőrök, a harmadik helyen pedig a mérnökök állnak.
Az előző negyedévhez képest a nyolc régióból hétben csökkent a felvételi kedv. A legnagyobb mértékben az Észak-Alföldön, ahol a visszaesés 14% pont, valamint a Nyugat-Dunántúlon, ahol 7% ponttal csökkent a mutató értéke. Észak-Magyarországon és a Dél-Alföldön egyaránt 4% pontos a csökkenés. Ugyanakkor a felvételi kilátások viszonylag stabilak maradtak a Dél-Dunántúlon.

Éves összehasonlításban a nyolc régióból 6 mutatója gyengült. A legnagyobb visszaesést az észak-alföldi, illetve az észak-magyarországi régió produkálta, 11, illetve 10% ponttal, míg Közép-Magyarország mutatója 7% ponttal gyengült. Ugyanakkor a Dél-Dunántúl munkaadói 2% pontos növekedést jelentettek.

Nem vesznek fel embert a kkv-k

A legnagyobb mértékben a nagyvállalkozásoknál számítanak bővítésre a cégek, ahol +13% a mutató értéke. A közepes vállalkozások óvatosan optimisták, itt +9%-on áll a mutató, míg a kis-és mikrovállalkozások szerény, +5%-os, illetve +1%-os mutatót jelentettek.

Az előző negyedévhez képest mind a négy kategóriában gyengült a mutató értéke. A leginkább, 5% ponttal a kisvállalkozásoknál, míg a nagy, illetve mikro vállalkozásoknál egyaránt 3% pontos a visszaesés. Az előző év azonos időszakához viszonyítva a kis- és mikro vállalkozások kilátásai 7, illetve 6% pontot estek vissza. Ugyanakkor a nagy cégek mutatója 3% pontot erősödött, míg a közepes vállalkozások kilátásai viszonylag stabilak maradtak.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo