A ManpowerGroup ma nyilvánosságra hozott Munkaerő-piaci Felmérése szerint a megkérdezett munkaadók 11%-a növekedésére számít, 5%-uk pedig elbocsátást tervez, 83% pedig semmiféle változtatásra nem készül. A szezonálisan kiigazított adatok alapján a Munkaerő-piaci Mutató értéke +5%. A felvételi szándék 5% ponttal csökkent az előző negyedévhez, illetve 4% ponttal az előző év azonos időszakához viszonyítva.
“A három hónappal ezelőtti előrejelzés volt Magyarországon a legoptimistább 2009 harmadik negyedéve, vagyis a felmérés kezdete óta. Nem meglepetés, hogy ezek után a magyar munkaadók felvételi kedve kissé csökkent, és a mostani előrejelzések jóval óvatosabbak- bár még mindig pozitívak. – kommentálta az adatokat Dalányi László, a ManpowerGroup Magyarország ügyvezető igazgatója. “A nyári időszak egyébként általában nem az az időszak, amikor a cégek új munkatársakat vesznek fel, sokkal inkább jellemző, hogy a nyári szabadságok miatt a helyettesítéseket próbálják megoldani. Ilyenkor inkább az ideiglenes munkavállalók felkutatása a népszerű szolgáltatás” – tette hozzá Dalányi.
A 2015 harmadik negyedévére vonatkozó Manpower Munkaerőpiaci Mutató felmérés 750 magyarországi munkaadó megkérdezésével készült áprilisban. Valamennyi megkérdezettnek ugyanarra a kérdésre kellett válaszolnia: „Hogyan látja az Ön vállalatánál/szervezeténél a munkaerő létszámának alakulását a szeptember végéig hátralévő három hónap során, a jelenlegi negyedévhez képest?”
Bővítene a gyártás, vendéglátás
A vizsgált kilencből 7 ágazatban a munkaadók a dolgozói létszám bővítését tervezik a következő három hónapban. A legerősebb felvételi kedvet három szektorból, a gyártás, a vendéglátóipar, valamint a közlekedés, raktározás és kommunikáció területéről jelezték, ahol a mutató értéke +13%. A nagy- és kiskereskedelem területén szerényebb, +6%-os a mutató, +5%-on áll a felvételi kedv a mezőgazdaság, vadászat, erdészet és halászat, valamint az építőipar területén. Ugyanakkor két ágazat mutatója a negatív tartományban van. a leggyengébb, -8 százalékos mutatót a közüzemi szolgáltatások területéről jelentették.
Az előző év azonos időszakához képest gyengült a mutató kilencből hat ágazatban. A legnagyobb mértékben, 14% ponttal az építőiparban, valamint a közüzemi szolgáltatások területén. 7% pontot esett vissza a mutató értéke a gyártás, 6% pontot pedig a pénzügyi, biztosítási, ingatlan és üzleti szolgáltatások területén. Ugyanakkor a tavalyihoz képest 9% ponttal erősebb mutatót jelentettek a munkaadók a közlekedés, raktározás és kommunikáció, 6% ponttal erősebbet pedig a mezőgazdaság, vadászat, erdészet és halászat területéről.
A Dunántúlon lesz munka
A következő negyedévben a nyolc régióból hét munkaadói növekvő felvételi kedvvel számolnak. A legnagyobb mértékű bővülést a közép-dunántúli munkaadók várják: itt a mutató +10%-on áll. A Dél-Dunántúl munkaadói óvatosan optimisták: a mutató értéke +9%, míg +7%-os mutatót jelentettek mind a közép-magyarországi, mind a budapesti munkaadók. Valamelyest bővülést várnak az észak-magyarországi munkaadók, itt +5%, valamint a dél-alföldi és a nyugat-dunántúli munkaadók, ahol +4% a mutató értéke. Ugyanakkor csökkenésre lehet számítani az Észak-Alföldön, ahol a mutató -3%-on áll.
Éves összehasonlításban a nyolc régióból 6 mutatója gyengült. A legnagyobb visszaesést az észak-alföldi, illetve az észak-magyarországi régió produkálta, 11, illetve 10% ponttal, míg Közép-Magyarország mutatója 7% ponttal gyengült. Ugyanakkor a Dél-Dunántúl munkaadói 2% pontos növekedést jelentettek.
Nem vesznek fel embert a kkv-k
A legnagyobb mértékben a nagyvállalkozásoknál számítanak bővítésre a cégek, ahol +13% a mutató értéke. A közepes vállalkozások óvatosan optimisták, itt +9%-on áll a mutató, míg a kis-és mikrovállalkozások szerény, +5%-os, illetve +1%-os mutatót jelentettek.
Az előző negyedévhez képest mind a négy kategóriában gyengült a mutató értéke. A leginkább, 5% ponttal a kisvállalkozásoknál, míg a nagy, illetve mikro vállalkozásoknál egyaránt 3% pontos a visszaesés. Az előző év azonos időszakához viszonyítva a kis- és mikro vállalkozások kilátásai 7, illetve 6% pontot estek vissza. Ugyanakkor a nagy cégek mutatója 3% pontot erősödött, míg a közepes vállalkozások kilátásai viszonylag stabilak maradtak.