Motivációs levél: a rövidebb, jobb

Az önéletrajz mellett a motivációs levél képviseli a pályázót először a megcélzott cég előtt. A kísérőlevélként is nevezett dokumentum nem hosszabb fél oldalnál, cégre és pozícióra szabott. A pályázás okairól és a pályázó alkalmasságáról szól – írta a Monster.hu.

Kép: Pixabay

A motivációs levél mindig három, világosan elkülöníthető blokkból - a kiszemelt pozíció megemlítéséből, a pályázás okáról szóló részből és az adott pozícióra érzett alkalmasság megindokolásából - áll.

A betűtévesztésektől és helyesírási hibáktól hemzsegő pályázati anyag rossz fényt vet a jelentkezőre, mert figyelmetlenségről vagy rosszabb esetben műveletlenségről tanúskodik. Mielőtt elküldjük az anyagot, érdemes a szövegszerkesztő helyesírás-ellenőrző programját használni, vagy egy helyesen író ismerőssel, családtaggal átnézetni a levelet.

Előnyös a név szerinti megszólítás

Nem számít hibának, de tanácsos kerülni a sablonos megszólítást. A fejvadászok, HR-esek a semmitmondó "Tisztelt Hölgyem/Uram" megszólításból arra is következtethetnek: a pályázó kissé lusta, esetleg nem eléggé motivált. Ha az álláshirdetésből nem derül ki, érdemes kinyomozni egy-két telefonnal, kinek kell küldeni a levelet. A személyességgel jó benyomást keltünk.

A motivációs levél hosszával is célszerű csínján bánni. A két-három oldalban megfogalmazott mondanivaló fejvadász szemmel irreálisan terjengős, ehelyett maradjunk a maximum fél oldalnál. Üzenetünknek ekkora terjedelemben is át kell mennie. A motivációs levélben ne bizalmaskodjunk vagy haverkodjunk, és ne használjunk szlenget. Az üzleties stílus számít elfogadottnak.

Közhelyek helyett konkrétumokat

Visszatetszést kelthet a levél olvasóiban, ha érződik rajta: készítője nem konkrét, kiszemelt állás elnyerése érdekében írta, pusztán formalevelet küldött. Amennyiben egyszerre több pozícióra is pályázunk, mindhez másik levelet írjunk, és mindben külön nevezzük meg a pozíciót is. A pályázók hajlamosak elfelejteni: a motivációs levél nem az önéletrajzban előzőleg ismertetett információk elismételéséből áll. A levél legfőbb célja annak megindokolása, miért szeretnénk elnyerni az adott állást.

Hogyan jelenjünk meg az állásinterjún?
Amikor álláskeresés témában kutatunk hasznos cikkek után, legtöbbször a tökéletes önéletrajzról, motivációs levélről vagy éppen az interjún feltett leggyakoribb kérdésekről találunk beszámolókat. Pedig az interjú sikerének van még egy fontos komponense: mi mindent teszünk, vagy nem teszünk az interjú előtt?
A levél "miért érezzük magunkat alkalmasnak a pozícióra" blokkjában tartózkodjunk az öndicsőítő szólamoktól, az ideális munkaerő szerepében való tetszelgéstől és mellőzzük az idegen szavak, szakzsargonok használatát. Utóbbiakkal épp az ellentétes hatást érjük el. A pályázót előnyös színben feltüntetni akaró, ám elcsépeltté váló közhelyek - például jó a szervezőkészségem - szintén kerülendőek. A "jó szervezőkészség" fordulat helyett egy konkrét esemény megszervezéséről tegyünk említést.

Nem kell megköszönni a levél elolvasását

Álláskeresőknél visszatérő hibaforrás lehet a motivációs levél elolvasásának megköszönése. Ne tegyük! A fejvadászok nem értékelik pozitívan, mert nem szívességet tesznek, hanem a munkájukat végzik. Bevett szokás, mégsem szerencsés a motivációs levelet az önéletrajztól elkülönített csatolmányként továbbítani. Ajánlatos mindkettőt egy dokumentumban elküldeni, így a célszemélyek azonnal láthatják az álláskeresésnél nélkülözhetetlen bemutatkozó anyagokat.

Ha postai úton küldjük el a pályázati anyagot, a motivációs levelet mindig kézzel írjuk alá és tüntessük fel benne elérhetőségünket is.

Nyolc alaphiba, amit a motivációs levélben elkövethetünk!
Az álláshirdetések sokak számára kellemetlen kísérőeleme a motivációs levél megírása, de ez a pályázat szerves részét képezi, ezért érdemes jól megírni. Megmutatjuk azt a nyolc legnagyobb hibát, amit ebben elkövethet egy pályázó!

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo