A munkaadók 16%-a növekedésére számít, 3%-uk pedig elbocsátást tervez, 76% pedig semmiféle változtatásra nem készül 2016 második három hónapjában. A felvételi szándék relatíve stabil az előző negyedévhez képest, és változatlan az előző év azonos időszakához viszonyítva ez derül ki a ManpowerGroup Munkaerő-piaci Felmérésének adataiból.
„Úgy tűnik, a magyar munkaadóknak elhúzódó szakemberhiánnyal kell szembenézniük. Mivel a szakemberhiány gyakorlatilag világjelenség, a képzett munkavállalók válogathatnak az ajánlatok közül, és nyilvánvalóan azokat választják, amelyek a legjobb munkakörülményeket és a legmagasabb béreket biztosítják. Az alacsony munkabérek így akadályozzák a magyar munkaadókat, hogy képzett munkavállalót találjanak, és csökkentik a vállalkozások versenyképességet.
(Ezt más kutatási adatok is alátámasztják!)
Márpedig a magyar bérek jókora lemaradásban vannak a nyugat-európai és a régiós fizetésekhez képest is. Megjelentek ugyan az első példák arra – például a kereskedelem területén – hogy a munkaadók béremeléssel próbálják megtartani a szakképzett dolgozókat, egyelőre azonban a jelenség nem általános, és a béremelések mértéke is bátortalan”- kommentálta az adatokat Dalányi László, a ManpowerGroup magyarországi irodájának ügyvezetője.
Mind a kilenc vizsgált ágazatban a munkaadók jelentősebb része a dolgozói létszám bővítését tervezi a következő három hónapban. A legerősebb felvételi kedvet a szállítmányozás, raktározás és kommunikáció területéről jelentették. Változatlanul jók a kilátások a gyártás területén, és a vendéglátóiparban is nagy a bővítési kedv. Az építőipar munkaadói óvatosan optimista, míg szerény, 4%-os emelkedéssel számolnak a közüzemi szolgáltatások területén, valamint a köz- és szociális szférában. Az előző negyedévhez viszonyítva 9 szektorból öt munkaadói csökkenő felvételi kedvet jelentettek. Legnagyobb mértékben, 9% ponttal a vendéglátóipar területén, míg 6% ponttal az pénzügyi és üzleti szolgáltatások területén gyengült a hangulat. Ugyanakkor 4 ágazatban javultak a kilátások, a legjelentősebb növekedést az építőipar területén várják, ahol 7% pontos a növekedés.
Az előző év azonos időszakához viszonyítva a kilátások 9 szektorból ugyancsak ötben romlottak. Az építőipar szerény, 8% pontos, a pénzügyi és üzleti szolgáltatási szektor munkaadói 6% pontos csökkenést jelentettek, míg a vendéglátóipar mutatója 4% pontot gyengült a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva. Ugyanakkor négy ágazatból erősebb mutatót jelentettek, mint egy éve. Figyelemre méltó, 16% pontos erősödést produkáltak a közüzemi szolgáltatások. Míg 5% pontos erősödést jelentettek a szállítmányozás, raktározás és kommunikáció területéről.
A kicsik csak óvatosan optimisták
A kutatásban résztvevő munkaadókat 4 kategóriába sorolták: a mikrovállalkozásoknak kevesebb, mint 10 alkalmazottjuk van. A kisvállalkozásoknál 10-49 munkavállaló dolgozik. Közepes méretű az a cég, ahol 50 és 249 között van az alkalmazotti létszám, 250 dolgozó fölött számít egy vállalkozás nagynak.
2016 második negyedévében mind a négy kategóriában bővülésre számítanak a munkaadók. A legnagyobb mértékben a nagyvállalkozásoknál, ahol +17% a mutató értéke, míg +11% a közepes cégeknél. Óvatosan optimisták a kis- és mikro vállalkozások munkaadói akik egyaránt +9%-ot jelentettek. Az előző negyedévhez képest a nagy- és középvállalkozások 2% pontos növekedést jelentettek, míg a kis- és mikro vállalkozások várakozásai relatíve stabilak maradtak. Az előző év azonos időszakához viszonyítva a mikrovállalkozások mutatója erősödött, 5% ponttal. Ugyanakkor a kis- és középvállalkozások 2 és 5 % ponttal csökkenő mutatót jelentettek. A nagyvállalatoknál nem változott a mutató értéke.