Közhely, hogy a technológia és a tudomány olyan sebességgel fejlődik, amivel nem tudunk lépést tartani. A valóságban a fejlődés ütemét emberi ésszel fel sem tudjuk fogni: az előrejelzések szerint az elkövetkező két évtizedben a fejlődés nagyobb lesz, mint az elmúlt három évszázadban. A villámsebességű technológiai fejlődés nem csak arra van hatással, hogy milyen telefon van a zsebünkben, vagy éppen milyen sávszélességgel netezünk, hanem mélyreható változásokat generál a munkaerőpiacon is. Új munkahelyek teremtődnek, míg néhány, korábban megszokott munkakör szépen lassan feleslegessé válik. Korábban már bemutattuk, hogy milyen munkaköröket sodor el a technológia fejlődése, most néhányat azok közül sorolunk fel, amelyeket viszont az új technológiák, vagy divatok teremtenek.
A LinkedIn csapata egy kutatás során több mint 250 millió munkavállalói profilt vizsgált meg, azt kutatva, hogy a 2008-2013 közötti öt éves távlatban milyen új munkakörök tűntek fel a semmiből – és többségük még csak most van felfutóban. Garantáljuk, hogy meg fog lepődni!
Alkalmazásfejlesztők
A LinkedIn toplistájának első két helyezettjét valószínűleg mindenki eltalálná: az okostelefonok forradalmával hatalmas igény keletkezett az ezeken az eszközökön használható alkalmazások fejlesztésére. Amíg 2008-ban IOS fejlesztőként összesen alig néhány tucatnyian voltak a LinkedIn adatai alapján, addig 2013-ra a számuk meghaladta 12 ezret a felhasználók között. A 142-szeres növekedés soknak tűnhet, de összehasonlítva az androidos fejlesztők kétszázszorosára növekvő számával már nem is annyira.
Mivel a szoftverfejlesztőből folyamatos a munkaerőhiány, - ez nem csak Magyarországon gond – az elkövetkező években várhatóan tovább nő majd az ezekre a platformokra dolgozó fejlesztők száma.
A harmadik helyezett sokkal meglepőbb: a zumbaoktatókról van szó, akiknek a száma öt év alatt a négyszázszorosára nőtt. Nem is csoda a fellendülés, hiszen a zumba az új évezred elejéig nem is létezett, az Egyesült Államokban 2007-ben vette be a programok közé az első fitneszterem, mára pedig már Magyarországon is több mint négyezer találatot kapunk, ha rákeresünk erre a táncstílusra. Van gyerekzumba, nyugdíjas zumba, fogyasztó zumba, és zumba jóga is.
Közösség
Még csak most van felfutóban, de már a negyedik helyre kúszott fel a "közösségi média specialista" munkakör. A Facebook, Twitter, LinkedIn stb. oldalak nagy része 2003 és 2006 között indult, és még csak a népszerűségük emelkedésének még mindig nem látszik a vége. Egyre több cég is rádöbbent, hogy ezeken a felületeken fogyasztók millióit érheti el a korábbi költségei töredékéért – már ha tudja, hogy mit csinál. A közösségi média specialista pontosan ebben segít, így nem csoda, hogy számuk alig öt év alatt a százötvenszeresére nőtt – és várhatóan a jövőben sem lesznek kevesebben.
Adattudósok
Talán az elkövetkező évek egyik legnépszerűbb munkakörét művelők száma öt év alatt nőtt a korábbi harmincszorosára – ám még mindig elenyészően kevesen vannak, a piacon már most is óriási igény van rájuk. Ezek ugyanis azok az emberek, akik a cégeknél, illetve a közösségi oldalakon, vagy nyilvános adatbázisokban keletkező gigantikus adattömegből (Big Data) képesek kiválasztani és értelmezni a fontos információkat.
Strandtest edzők
Egy igazi divatirányzatról van szó: ezek az edzők ugyanis abban nyújtanak segítséget, hogy a nyári időszakban gyönyörű kisportolt testtel villoghassunk a strandokon. A jelek szerint egyre többen szeretnének a vízparton hódítani: néhány év alatt háromezerszer több „strandtest-edző” lett.
Felhő specialisták
A felhőmegoldásokat az Amazon és a Salesforce ültették át a gyakorlatba a kétezres évek elején, de az igaz fejlődés csak a 2010-es év után indult be a piacon: ez látszik az ezzel foglalkozók számának növekedésén is: globálisan húszszorosára nőtt a felhő számítástechnikával foglalkozók száma.
Mint láthatjuk az internettel kapcsolatos iparágakban óriási a felfutás, de még nagyobb változásokat eredményezhet majd az automatizálás, a gép-gép (m2M) kommunikáció és a robotok elterjedése. Az új ipari forradalomként emlegetett jelenség ugyanis olyan új munkakörök tucatjait hozhatja el, amelyekről ma még nem is álmodunk, vagy csak sci-fi regényekben olvashatunk, mint a robotpszichológus,és a műholdas traktorirányító.