A magyar munkavállalók kétharmada nyitott arra, hogy külföldön vállaljon munkát, legtöbben természetesen a magasabb fizetés reménye miatt költöznének (83%), de sokan a nyelvtudás megszerzését (60%) és a nemzetközi tapasztalatot (47%) is fontosnak tartják. Az utóbbi két pont pedig rendkívül értékes szereplővé teszik őket az álláspiacon, amikor visszatérnek Magyarországra.
Legtöbben öt éven belül hazajönnének
A megkérdezett munkavállalók 19 százaléka két év után jönne haza a külföldi munkából, 32 százalékuk pedig három és öt év között tervez. Amikor hazatérnek, jelentős előnnyel indulnak a munkaerőpiacon, nem csak a magabiztos nyelvtudás, de a széleskörű tapasztalat miatt is. (Szüksége is van az országnak a hazatérőkre.)
„A kisebb hazai cégek egy újfajta szemléletet, a nyitottabb gondolkodási módot várják a külföldi tapasztalattal érkező kollégáktól, sok esetben ettől a vállalkozás versenyképességének növekedését is remélik. A multinacionális cégek is szívesen lecsapnak egy ilyen jelentkezőre, bízva a nagyobb munkabírásban és az innovatív hozzáállásban” – mondta Sámson Dorottya, a Profession.hu munkaerőpiaci szakértője. – „A friss és sok esetben itthon nem elsajátítható szakmai tudáson felül az úgynevezett ’soft skill’ tulajdonságok is vonzóak a cégeknek, a külföldi tapasztalat bátorságra és jobb alkalmazkodó képességre utal. Számos esetben sokkal könnyebb nemzetközi tapasztalattal vezető pozícióba kerülni” – tette hozzá a szakértő.
Az alapdiplomásokat foglalkoztatja legjobban a nyelvtudás
A kutatás adatai szerint az alapdiplomával rendelkező fiatalok a legmotiváltabbak: közülük majdnem minden harmadik válaszadó (29%) egy új nyelv elsajátítását várja a külföldön töltött időszaktól, míg az egyetemi szintű diplomával rendelkezők közül csak minden ötödik (17%) tartja ezt a külföldi munkavállalás egyik előnyeként számon. Ugyanez az arány mutatkozik a tapasztalatszerzésre és az ismeretlen, új kultúrák megismerésére is. Az alapdiplomásokat lelkesedésben a középfokú végzettséggel rendelkezők követik, 27 százalékuk szívesen sajátítana el egy új idegen nyelvet, 21 százalékuk pedig nyitottak az új élményekre.
Több tapasztalatért többet fizetnek a cégek
Sámson Dorottya szerint a jó lehetőségek ellenére legtöbbször nem könnyű a visszailleszkedés, az alacsonyabb megélhetési költségek ellenére nehezen élik meg a nagyságrendekkel kisebb fizetéseket a hazatérő munkavállalók. A meghirdetett állások esetében viszont gyakran előfordul, hogy az eredetileg kínált juttatási csomag keretén szélesítenek a cégek, ha az ideális jelentkezővel találkoznak.