Mnb cikkek
Ilyen Öszöd óta nem volt...
A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa - az elemzők várakozásának megfelelően - 25 bázisponttal 6,0 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot hétfőn.
Szinte biztos az újabb kamatcsökkentés
Kamatdöntő ülést tart hétfőn a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa, a piac a jegybanki alapkamat újabb 25 bázispontos mérséklését várja, így az irányadó kamat a jelenlegi 6,25 százalékról 6,0 százalékra változhat.
2010 nehéz lesz, de jövőre előretörhet Magyarország
Nehéz év lesz 2010 Magyarország számára, 2011-ben viszont előnyt jelenthetnek a közelmúltbeli megszorítások - mondta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke szerdán egy bécsi konferencián.
"Csak" 25 bázisponttal csökkent az alapkamat
A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa 25 bázisponttal 6,25 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot hétfőn, a piac 50 bázispontos csökkentést várt. Az elemzők is meglepődtek.
Lassítani kényszerül az MNB?
„Az elmúlt két hétben többször tapasztaltuk, hogy a forint árfolyama nagyobb kilengéseket mutatott az euróhoz képest, az árfolyam mára harmadszor ugrott a 275-ös szint fölé ebben a rövid időszakban. Az egyik, s talán legfontosabb tényező a külső környezet romlása lehet, ami itt elsősorban a hitelpiacok nyugtalanságát jelenti. Bizonytalanságot okozott ugyanakkor az is, hogy a hitelminősítők eurozónás országokat tettek negatív figyelőlistára, sőt, Görögországot a Fitch le is minősítette a jelentős fiskális problémák miatt. Véleményem szerint nagyon megnövekedett az esélye a lassításnak, így az MNB jövő hétfői kamat-meghatározó ülésén 25 bázispontos csökkentést tartok a legvalószínűbbnek" - fejti ki Vizkelety Péter, a Generali Alapkezelő makrogazdasági elemzője.
2010: historikusan alacsony infláció várható
Simor András, a jegybank elnöke szerint a monetáris politika számára releváns időhorizonton tartósan alacsony infláció várható. Az MNB a stabilitási kockázatok folyamatos figyelemmel követése mellett továbbra is óvatosan próbálja enyhíteni a monetáris szigort.
Új hitelek októberben: forintban a költségek nőttek
Az árfolyamhatástól tisztított adatok szerint a háztartások októberben kevesebb hitelt vettek fel forintban és devizában is, mint amennyit törlesztettek, azaz nettó forint- és deviza-hiteltörlesztők voltak - közölte a Magyar Nemzeti Bank hétfőn.
Alapkamat: nincs meglepetés
A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa a várakozásoknak megfelelően 50 bázisponttal 6,5 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot hétfői ülésén. Az alapkamat 2006 júliusa óta nem volt ilyen alacsony.
Vasárnapig szabaduljon meg a kétszázasoktól!
Vasárnapig lehet fizetni a papír kétszázassal, november 16-tól a bevont bankjegy elveszti törvényes fizetőeszköz jellegét, de a következő húsz évben a jegybanknál átválthatók maradnak a papír kétszázasok.
Az MDF véleménye a kamatcsökkentésről
Az utóbbi hónapokban élénk polémia alakult ki az MNB kamatcsökkentési gyakorlatáról és tágabban a monetáris politikájáról. Az ügyben az MDF is közzétette álláspontját.
Nem száll el a forint, ha még jobban csökken a kamat?
Az eddig vártnál nagyobb ütemű magyarországi jegybanki kamatcsökkentést jósolnak új előrejelzésükben londoni felzárkózó piaci elemzők, a recesszió mellett a váratlanul alacsony inflációra hivatkozva.
A forint gyengülése miatt jelenleg senki nem aggódik...
Ma délután, mindenki várakozásának megfelelően újabb 50 bázisponttal csökkentette az MNB az irányadó kamatlábat. Az MNB most már lassan ledolgozta azon különbség java részét, amit a régiós kamatszinthez képest láttunk, amikor tavaly ősszel 11,5%-ra emelte a kamatlábat. A Monetáris Tanács (MT) tagok részéről érkező nyilatkozatok folyamatos további csökkentést valószínűsítenek, akár 6 százalékig is - írja a Concorde elemzésében.
Hitelszabályozás: senkinek sem tetszik
A nyári egyeztetések után a jegybank a devizahitelezés kockázatait csökkentő szabályozás mielőbbi megalkotását kezdeményezte a minisztériumnál. A javaslat egyes részei meglepték a bankokat, szerintük nem mindenben egyeztettek velük, a szabályok pedig nem kedveznek a hitelfelvételnek. Az ÁSZ-elnöknek sem tetszik a javaslat.
Nem okozott meglepetést az MNB
A monetáris tanács 50 bázisponttal, 7,5 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot hétfőn. A döntés megfelel az elemzői várakozásoknak. Legutóbb augusztus 24-én csökkentette ötven bázisponttal, 8 százalékra a jegybanki alapkamatot a monetáris tanács.
Kamatdöntés előtt: mi várható?
Elemzők többsége 50 bázispontos jegybanki alapkamat csökkentést vár hétfőn, de többen azt sem tartják kizártnak, hogy a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa erőteljesebben vágja vissza az alapkamatot. Az AXA nem számít ilyen radikális monetáris lazításra, amivel csalódást okozhatunk a külföldi befektetőknek.
"Nehogy túlzó mértékben emeljük a béreket"
A 2009. júliusi árfolyam és alapkamatszint mellett a jövő év második felében már a 3 százalékos célnál alacsonyabb infláció várható - derül ki a Magyar Nemzeti Bank negyedéves inflációs előrejelzéséből. Az alacsony inflációs környezet kialakulása lehetővé, az elhúzódó recesszió pedig szükségessé teszi, hogy a visszafogott mértékű béremelésben egyezzenek meg az érdekelt felek.
"Ennél gyorsabban nem lehet kamatot csökkenteni"
Ötven bázisponttal (fél százalékponttal) 8 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa hétfőn. Az elmúlt három hónapban, több mint 20 nemzeti bank is lazított a monetáris politikáján, ami alapján látható, hogy a világban még nem ért a végére a kamatvágási hullám.
Kamatcsökkentés: ez még csak a kezdet?
A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa 100 bázisponttal 8,5 százalékra mérsékelte a jegybanki alapkamatot hétfői ülésén, a piac 50 bázispontos kamatvágásra számított. Az elemzők többsége úgy vélte, hogy az alapkamat év végére csökkenhet 8,5 százalékra, jövő év végére pedig 7 százalékra.
A piac lassan megkegyelmez Magyarországnak...
A költségvetési fegyelem "markánsan" javította a Magyarországgal kapcsolatos piaci hangulatot, megteremtve a lehetőséget a jegybanki kamatcsökkentési ciklus újrakezdésére, mondták az MNB hétfői kamatdöntő ülése előtt londoni felzárkózó piaci elemzők.
Devizahitelesek 267-271 forintos euróval számolhatnak
Hétfőn a közép-kelet-európai valuták viszonylag jól tartották magukat, hála a nagyrészt jó nemzetközi befektetői hangulatnak. A forintot továbbra is támogatja az állampapírok óriási kereslete.
London egyre pozitívabbnak látja a magyar helyzetet
A magyar befektetési termékek általánosan javuló kockázati megítélése valószínűleg már ebben a hónapban a pénzügypolitikai enyhítés újrakezdésére ösztönözheti a Magyar Nemzeti Bankot (MNB), jósolták pénteken londoni feltörekvő piaci elemzők.
Versenyképesebbé tennék a forinthitelt
Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke a mai napon a legnagyobb magyar kereskedelmi bankok vezetőivel találkozott. A megbeszélések középpontjában a felelős hitelezés erősítése, a devizahitelezéssel kapcsolatos kockázatok mérséklése állt.
Mától forgalomban az új kétszázas érme
Június 15-től, azaz hétfőtől kerül forgalomba az új, kétszázforintos érme, amely - a lakossági szavazás eredményeként - a Lánchidat ábrázolja - olvasható a Magyar Nemzeti Bank (MNB) honlapján.
Nem hiányzik Simor 800 milliója
A Magyar Nemzeti Bank ma közleményt adott ki, amely szerint a "sajtóban megjelent találgatások tisztázása érdekében közöljük, hogy a Simor András által 2007-ben, 2008-ban és 2009-ben benyújtott vagyonbevallások közötti számszaki különbözet túlnyomó része abból adódik, hogy Simor András korábbi, külföldi vagyonkezelő által kezelt megtakarításait a 100%-os tulajdonában lévő Trevisol Management Services Ltd. társaságba helyezte át."
MNB: a visszaesés közel 7 százalék lesz az idén
A monetáris tanács változatlanul hagyta az alapkamatot, a másik javaslat 50 bázispontos kamatcsökkentés volt, a tagok túlnyomó többsége a kamat tartásáról döntött. A jegybank szerint az alapkamat csökkentésére akkor kerülhet sor, ha a kockázati megítélés javulása tartósnak bizonyul és a lazítás nem veszélyezteti a bankrendszer stabilitását. Az MNB az idén 6,7 százalékos GDP-visszaeséssel és 4,5 százalékos éves átlagos inflációval és 295 forintos euróárfolyammal számol.
A jegybank örülne, ha a kormány egyetértene...
Az Magyar Nemzeti Bank (MNB) örömmel venné, ha a jövőben, amikor már önállóan határozza meg az inflációs célt, a kormány valamilyen formában megerősítené, hogy az újonnan kitűzött inflációs célszámmal egyetért - válaszolta az MTI kérdéseire az MNB pénteken. A kormánytámogatás ilyen eseti kinyilvánítására elvben nincs szükség.
Leszavazták Simort
A Monetáris Tanács 6:3 arányban a 9,5 százalékos alapkamat tartásáról döntött legutóbbi ülésén, noha a Magyar Nemzeti Bank elnöke és két alelnöke 100 bázispontos emelést javasolt - áll az ülés pénteken közzétett jegyzőkönyvében.
Nem lesz kamatcsökkentés?
Nem változtat a jelenlegi 9,5 százalékos alapkamaton hétfőn a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa az elemzők döntő többségének véleménye szerint.
"Mindent megteszünk a forintért"
Több eszközzel egyszerre próbálja a forint stabilitását megteremteni a Magyar Nemzeti Bank: rövidlejáratú eurót bocsát a pénzintézetek rendelkezésére, megpróbálja ezek használatára ösztönözni a bankokat, valamint eurót ad el és forintot vásárol a piacon - mondta Simor hétfőn rádióinterjújában.
"A forintért mindent!"
A kelet-európai pénzügyi válság hétfőn már összehangolt intézkedéseket igényelt, a jegybankok a szóbeli intervenciót vetették be valutájuk árfolyamának erősítésére, Magyarországon eközben a parlamenten belül és kívül is folyik a szópárbaj a válságkezelés lehetőségeiről, amelyben egyre többször szerepel az államcsőd veszélye.
MNB: 1100 milliárdos mankó a bankoknak
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) új, hosszabb lejáratú eszközt vezet be, amelynek segítségével a magyar bankok tervezhetően és tartósan, 6 hónapos futamidőre, összességében maximum 5 milliárd euró forráshoz juthatnak - közölte az MNB az MTI-vel, csütörtökön.
Holnap ismét csökken a kamat?
Londoni feltörekvő piaci elemzők nem zárják ki, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hétfőn ismét végrehajt egy soron kívüli kamatcsökkentést.
Szoros szavazáson a legkisebb nyert
A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa 50 bázisponttal, 10 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot hétfőn. A döntés megfelel a piaci várakozásoknak
Dől a pénz a magyar bankokba
Ezer milliárd forinttal több likviditás áramlott a magyar bankrendszerbe az utolsó negyedévben a megelőző negyedévihez képest, a bankok azonban a vállalatok helyett inkább a lakosságot hitelezik, mivel ott több profit érhető el - mondta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke az Országgyűlés Gazdasági és Informatikai Bizottságának ülésén.
Meglepetés: a jegybank kiengedte a féket
A monetáris tanács hétfői - eredetileg nem kamatdöntő - ülésén 50 bázisponttal, 10,5 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot - jelentette be a Magyar Nemzeti Bank hétfőn.
Múlt heti fonákság - fa- és kamatvágóink felértékelődésével
A 11,5 %-os alapkamat 6 %-osra való mérséklése meglephette a lakosságot, a befektetőket, a kormányt, de talán még magát a politikai erőt is, amelyiknek sikerült előállnia a rekord méretű, egylépéses vágás követelésével.
"Orbán mondhatott volna kisebb számot is"
Orbán Viktor szerint 6 százalékos jegybanki alapkamatra lenne szükség, mire Gyurcsány Ferenc blogjában azt kérdezte: miért pont hat százalék?
Meglepődött a PM a negatív kilátásokon
A JP Morgan londoni elemzőcég nem zárja ki a 2-4 százalékos GDP visszaesést jövőre, pedig a Pénzügyminisztérium és az MNB 1-2 százalékot várt.
Londoni konszenzus: 2012-ben lesz eurónk
Magyarország gyorsított euróövezeti felvétele ugyan továbbra sem valószínű, de a jelenlegi kormányzati makro-előrejelzések megvalósulása elvileg akár a 2012-es magyar eurócsatlakozást is lehetővé tenné, áll az egyik vezető londoni befektetési csoport csütörtökön kiadott elemzésében.
Megnyitnák az IMF-hitelkeretet: 300 milliárddal szállna be az állam a bankokba
Átmeneti részesedést szerezne az állam a magyarországi bankokban a pénzintézeteknek szóló tőkenövelési alap keretében nyújtott összeg igénybevétele esetén - mondta Veres János pénzügyminiszter Simor András jegybankelnökkel tartott közös sajtótájékoztatóján.
Szavazzon: milyen legyen az új kétszázas?
A Magyar Nemzeti Bank honlapján október 26-ig lehet szavazni arra, hogy milyen legyen az új kétszázas. Szóljon bele Ön is!
A kormány mindent megtesz...
A magyar bankrendszer stabil, tőkeerős, betartja a prudenciális szabályokat, de nem tudja függetleníteni magát a pénzpiaci folyamatoktól, ezért a kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy a pénzpiac stabilitása fennmaradjon - mondta Veres János pénzügyminiszter a jegybankelnökkel és az OTP elnök-vezérigazgatójával tartott közös sajtótájékoztatón.
A magyar bankrendszer stabil, a tőzsde zuhan
A Magyar Nemzeti Bank továbbra is stabilnak ítéli a magyar pénzintézeti rendszert, a bankpiacot, ezzel együtt a jegybank a társintézményekkel, így a Pénzügyi Szervezetek állami felügyeletével együtt kész minden lépést megtenni, ha arra szükség lesz - mondta Király Júlia, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke szerdán Budapesten, sajtótájékoztatón.
Gyurcsány: "Hiszek a piacokban"
A magyar pénzügyi rendszer stabil, mert tőkeerős, jól működő bankok alkotják, de a fogyasztók pénzügyi tudatossága fejlesztésre szorul - mondta Simor András, az MNB elnöke a Tudatos Pénzügyekért elnevezett konferencián Budapesten csütörtökön.