„A Széll Kálmán Terv bejelentése óta nagyban javult Magyarország nemzetközi megítélése, amit jól mutat a múlt heti dollár államkötvény kibocsátás iránti jelentős befektetői érdeklődés is. A mai kamatdöntés szempontjából ez azért volt fontos, mert a MNB szerepe nemcsak az alapkamat szintjének meghatározása, hanem emellett a forint árfolyamának, illetve a nemzetközi befektetők megítélését tükröző magyar állampapírok kockázati felárának nyomon követése is.
A nemzetközi befektetők szerepe pedig idén különös jelentősséggel bír, hiszen Magyarország a nemzetközi tőkepiacokon keresztül finanszírozza az IMF-EU hitel törlesztését, amelyből a legnagyobb törlesztő részt, mintegy 1150 milliárd forintot idén kell visszafizetni. A mostani pozitív nemzetközi megítélés azt jelenti, hogy egyrészt ez a hiteltörlesztés zavartalanul folyhat, másrészt az erős forint árfolyam segíthet abban, hogy a következő hónapokban a negatív inflációs folyamatok ellenére is tartható legyen a jelenlegi alapkamat szint. Hiszen az elmúlt hetekben-hónapokban gyakorlatilag folyamatosan emelkedő nemzetközi nyersanyag- és élelmiszerárak hatására idehaza is számítani lehet a jelenleg 4,1%-os infláció további emelkedésére, ami előrevetíti egy újabb kamatemelés szükségességét" - mondta el a szakember.
Új rendszer
„Az inflációs kockázatok növekedése mellett a következő, áprilisi kamatdöntés szempontjából az jelenthet érdekességet, hogy az inflációs jelentés egy teljesen megújított rendszer szerint fog készülni, mivel beépülnek a feltételezett alapkamat változások is" - mondta el a szakember.