A tudatos bankjegyellenőrzés elterjesztése érdekében az MNB immár másodszor anyagilag is támogatja, hogy a kiskereskedők és a szolgáltatók megbízható bankjegyellenőrzést lehetővé tevő modern UV-A/C készülékeket vásároljanak, jelenleg ugyanis a hamis bankjegyek elleni védekezésnek ez egyik leghatékonyabb eszköze. A támogatásra fordítható pénzügyi keret összértéke 30 millió forint.
Az MNB programja keretében tavaly 932 UV lámpát vásároltak a vállalkozások, 12,3 millió forint támogatást használtak fel. A legnagyobb részvétel Budapesten, illetve Pest megyében volt, a támogatott készülékek több mint 18 százaléka itt elhelyezkedő üzletekbe került, a nyugati megyékre 31 százalék jutott, a többi az ország keleti felébe került.
Hamisítás Magyarországon
Az elmúlt időszakban egyébként - részben az MNB tudatos bankjegyhasználatot és -ellenőrzést előtérbe helyező stratégiájának köszönhetően - számottevő javulás volt megfigyelhető a bankjegybiztonság terén: tavaly kevesebb, mint 3 ezer darab
hamis bankjegyet találtak, amely lényegesen alacsonyabb a korábbi időszakok 7-9 ezer darabos arányánál, s a hozzánk hasonló méretű, nemzeti valutával rendelkező országok körében kedvező adatnak tekinthető. Továbbra is jellemző ugyanakkor, hogy elsősorban a nagy címleteket hamisítják: 2012 első negyedévében a 10 és 20 ezer forintos hamisítványok tették ki a teljes mennyiség háromnegyedét, előbbi aránya 27, utóbbié 47 százalék volt.
Vizsgálat fénnyel, tapintással
Az UV-A és UV-C fénycsővel rendelkező UV-lámpák használatával az ellenőrzés megbízható és gyors akár nagy mennyiségű bankjegy esetén is. Minden forint bankjegyen van ugyanis olyan motívum, amely UV-A fényben zöld-színben fluoreszkál, ám UV-C fényben pirosra változik.
Vannak persze egyéb módszerek is. Az eredeti bankjegyeken az illusztrációk (a portré, az értékjelzések, a címer) a vastag festék miatt kitapinthatók. A bankjegyet fény felé tartva „átnézetben" megjelenik a vízjel, amely mindig megegyeznek a bankjegyen szereplő portré képével. Fontos, hogy ez ne karikatúraszerű, vonalas rajzolatú legyen, hanem sötétebb-világosabb árnyalatok átmenetéből álljon.
Vannak továbbá a bankjegyeken olyan biztonsági elemek, amelyek mozgatással, a bankjegy döntögetésével ellenőrizhetők. Ilyen például az előoldalon található ezüstös színű hologram csík, melynek felületén ilyenkor váltakozva látható a hologram vagy a címer.
Jó tudni!
Fontos, hogy abban az esetben, ha valakiben felmerül a gyanú, hogy hamis bankjegy került a kezébe, semmiképp se próbáljon túladni azon, mert az bűncselekménynek számít. Ilyenkor egy kereskedelmi bank vagy posta pénztárában érdemes megvizsgáltatni a pénzt. Kétség esetén az esetről jegyzőkönyvet vesznek fel, a szakértői vizsgálatot az MNB-ben végzik, ha a bankjegy nem volt hamis a vizsgálatot kérő megkapja az ellenértéket, de ha a pénz hamis volt, térítés nem jár.