Működik! Felgyorsult a pénz

Július 2-ától a terveknek megfelelően elindult a napközbeni átutalás rendszere: hétfőtől az elektronikusan benyújtott megbízások 4 órán belül a címzetthez érnek a korábbi másnapi teljesülés helyett. A jegybank kezdeményezésére 2010-ben elindult projekt az elmúlt 15 év legnagyobb fejlesztése a magyar pénzpiacon, a bankok 15-20 milliárd forintot fordítottak a megvalósításra.  

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A rendszer fejlesztése 2010-ben a Magyar Nemzeti Bank rendeletével indult, amely a 2012. július 1-jei határidőt meghatározta - emlékeztetett Simor András, a jegybank elnöke az átutalások felgyorsítása alkalmából rendezett sajtótájékoztatón. A fejlesztés az elmúlt 15 év (a csoportos beszedési megbízások 1997-es bevezetése óta) a legnagyobb a magyar pénzpiacon - tette hozzá.


Patai Mihály és Simor András Forrás: MTI

Az induláskor nem volt több hiba, mint korábban

A bankok - miként azt Patai Mihály, a Magyar Bankszövetség elnöke közölte - 15-20 milliárd forintot költöttek a rendszerre, amely a lakosság és a vállalatok számára is lényegesen jobb szolgáltatás biztosítását teszi lehetővé, mint a korábbi. A szakmai szervezet elnöke kiemelte azt is, hogy olyan megoldást választottak, amelynek köszönhetően egy későbbi euróbevezetésnél minden további beruházás nélkül biztosítható az átállás.

Az indulás napján délelőtt 411 891 átutalást indítottak, amelyből 256, tehát kevesebb mint egy ezrelék nem teljesült. Ez az arány lényegében megfelel a korábbi átlagnak- mondta el Legeza Péter a Giro Zrt. elnök-vezérigazgatója, hozzátéve - a rendszer ennek alapján megfelelően vizsgázott.  Az előnyök között a szakember egyebek mellett kiemelte, hogy az ügyfelek előbb jutnak hozzá a pénzükhöz és akár még aznap rendelkezhetnek annak további felhasználásáról.

Mire vonatkozik?
A napközbeni átutalás minden olyan elektronikusan indított és forintban történő, konverziót nem igénylő belföldi forint átutalásra kiterjed, amelyeknél mind az átutaló, mind a címzett bankja Magyarországon nyújt pénzforgalmi szolgáltatást. A lehetséges átutalási típusok: egyszeri, csoportos és rendszeres (állandó) átutalási megbízás. Ezen túlmenően minden pénzforgalmi szolgáltató maga dönti el, hogy egyes, nem elektronikusan benyújtott átutalási megbízásokra is kiterjeszti-e a napközbeni átutalás lehetőségét.

Mérsékelt banki kamatveszteség

Arra a kérdésre válaszolva, hogy a pénzmozgás felgyorsulásából adódóan a bankok (amelyek korábban a leadott megbízásokat másnap teljesítették) mekkora kamattól esnek el Legeza Péter úgy válaszolt, hogy eddig egy év alatt az MNB becslései szerint 5 milliárd forint kamatbevételt könyvelhettek el a pénzügyi szolgáltatók a másnapi teljesítés révén. Ez az összeg az átutalások gyorsításával a várakozások szerint évi 3 milliárdra csökkenhet.

Elektronikus benyújtás
Az interneten, az elektronikus banki rendszeren vagy telefonon megadott rendelkezés számít elektronikus benyújtásnak (a faxon továbbított megbízás papíralapú megbízásnak minősül).

A napközbeni átutalás bevezetésével - ahogy arról korábban már részletesen beszámoltunk - az elektronikus átutalásokat elegendő lesz a fizetési kötelezettség esedékességének napján elindítani, vagyis az átutaló fél egy nappal tovább használhatja a pénzét. A másik előny az, hogy  egy átutaláshoz kapcsolódóan a jelenleginél több adat lesz közölhető és fogadható, ami főleg a vállalatoknak kedvező. 

Érdemes kiemelni továbbá azt is, hogy a pénzforgalmi szolgáltató az átutalási megbízást akkor fogadja be, ha az a teljesítéshez szükséges valamennyi adatot tartalmazza, és a megbízás a fizetési számla felett rendelkezni jogosult személytől származik, valamint, a pénzügyi fedezet rendelkezésre áll, azaz megtörténik az átutaló fizetési számlájának a megterhelése, vagy legalábbis a fedezet elkülönítése.

4 órás szabály
A pénzintézeteknek július 1-jétől biztosítani kell, hogy az elektronikusan indított átutalások a befogadástól számított 4 órán belül eljussanak a kedvezményezett pénzforgalmi szolgáltatójához. A 4 óra az átutalások teljesítésének maximális idejét jelenti, az átlagos átutalási idő a jegybank számításai szerint ennél jóval gyorsabb lesz. A szabály a fizetési megbízást elszámoló belföldi fizetési rendszerhez közvetlenül kapcsolódó pénzforgalmi szolgáltatókra, az úgynevezett klíringtagokra vonatkozik. A belföldi fizetési rendszerhez csak közvetve kapcsolódó pénzforgalmi szolgáltatók (jellemzően a takarékszövetkezetek egy része és a szakosított hitelintézetek) esetében az előírt legfeljebb 4 órás teljesítési határidő 2 órával meghosszabbodik. Az indulás napján 9 órakor a fejlesztésben résztvevők egy próba átutalást indítottak, amelyet miután a kedvezményezett számlájára megérkezett, azonnal vissza is utaltak, az összeg 3 órán belül vissza is érkezett a feladóhoz.

Figyelni kell a határidőkre

A négy órás szabály a benyújtási határidőn belül leadott megbízásokra vonatkozik, ám országosan egységes benyújtási határidőt (cut-off time) nem határoztak meg. A tárgynapi teljesítésre szóló tételek befogadása jellemzően a reggeli óráktól 16 óráig történik, minden esetben fontos azonban a számlavezető bankok által közzétett határidők megismerése. Az esetek túlnyomó többségében arra lehet számítani, hogy az első ciklusban beérkező tételek jóváírása 10 óra körül, az utolsóké 18 óra körül megtörténik. Az aznapi teljesítésre meghatározott határidő után (jellemzően 15.30-16.00 óra után) beadott megbízásoknál a másnapi első ciklusban megtörténő teljesülésre lehet számítani.

Nincs változás
A "4 órás szabály" egyelőre nem terjed ki egyetlen beszedési fajtára sem, ezért a csoportos beszedések, a felhatalmazó levélen alapuló beszedések, a váltóbeszedések, a csekkbeszedések, a határidős beszedések és az okmányos beszedések esetében a teljesítési határidők nem változnak.

A "4 órás szabály" alá eső tételek esetén naponta 5 elszámolási ciklus lesz, amelyek 8:30-tól 16:30-ig 2 óránként kezdődnek. A jegybank várakozása az, hogy hosszabb távon az elszámolási ciklusok száma tovább nő, és a bevezetéskori 2 óránkénti elszámolás helyett rövidebb időközönként lesz majd napközbeni elszámolás.

A kamat számításának kezdő időpontjaként azt kell figyelembe venni, amikor az átutalt összeg a kedvezményezett számlájára beérkezik. Az átutalónak arra a napra már nem jár kamat, amikor az általa indított átutalás miatt a (fizetési) számláját megterhelik.

A napközbeni átutalással kapcsolatos gyakori kérdések és azokra adott válaszok megtalálhatóak az MNB honlapján.

A jegybank nem hárítja át a tranzakciós illetéket
A MNB nem tervezi az esetlegesen az intézményt érintő tranzakciós illeték továbbhárítását a kereskedelmi bankokra – mondta el Simor András újságírói kérdésre válaszolva. Ennek hatása ugyanis 2,5 százalékpontos kamatváltoztatásnak felelne meg. Ha a jegybanknak lenne lehetősége ekkora változtatásra, azt meglépné saját hatáskörben.
A tranzakciós illeték kiterjesztése egyebek mellett a jegybankra azért merült fel, mert részben ennek révén biztosítaná a kormány a „munkahelyvédelmi akcióterv”-hez szükséges 300 milliárdos forrást. Simor szerint a módosító javaslat értelmezhetetlen, veszélyes és jogellenes. Értelmezhetetlen, mert a költségvetés számára nem jelent tartós bevételt, hiszen azt a közel 100 milliárd forintos veszteséget, amelyet a jegybank 2013-ban elszenved, a büdzsének 2014-ben meg kell térítenie az MNB számára. Ugyanezért veszélyes is, mert azt a látszatot kelti, mintha a kormány a költségvetés kozmetikázásának eszközével kívánna élni. S mivel a túlzottdeficit-eljárás keretében az unió nemcsak a büdzsé hiányát, hanem a strukturális hiányt is vizsgálja, a probléma nincs megoldva. Végül a javaslat azért jogellenes, mert a jegybanki függetlenséget sérti a jegybanki pénzeszközök szabad felhasználásának korlátozása.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo