A rendszer fejlesztése 2010-ben a Magyar Nemzeti Bank rendeletével indult, amely a 2012. július 1-jei határidőt meghatározta - emlékeztetett Simor András, a jegybank elnöke az átutalások felgyorsítása alkalmából rendezett sajtótájékoztatón. A fejlesztés az elmúlt 15 év (a csoportos beszedési megbízások 1997-es bevezetése óta) a legnagyobb a magyar pénzpiacon - tette hozzá.
Az induláskor nem volt több hiba, mint korábban
A bankok - miként azt Patai Mihály, a Magyar Bankszövetség elnöke közölte - 15-20 milliárd forintot költöttek a rendszerre, amely a lakosság és a vállalatok számára is lényegesen jobb szolgáltatás biztosítását teszi lehetővé, mint a korábbi. A szakmai szervezet elnöke kiemelte azt is, hogy olyan megoldást választottak, amelynek köszönhetően egy későbbi euróbevezetésnél minden további beruházás nélkül biztosítható az átállás.
Az indulás napján délelőtt 411 891 átutalást indítottak, amelyből 256, tehát kevesebb mint egy ezrelék nem teljesült. Ez az arány lényegében megfelel a korábbi átlagnak- mondta el Legeza Péter a Giro Zrt. elnök-vezérigazgatója, hozzátéve - a rendszer ennek alapján megfelelően vizsgázott. Az előnyök között a szakember egyebek mellett kiemelte, hogy az ügyfelek előbb jutnak hozzá a pénzükhöz és akár még aznap rendelkezhetnek annak további felhasználásáról.
Mérsékelt banki kamatveszteség
Arra a kérdésre válaszolva, hogy a pénzmozgás felgyorsulásából adódóan a bankok (amelyek korábban a leadott megbízásokat másnap teljesítették) mekkora kamattól esnek el Legeza Péter úgy válaszolt, hogy eddig egy év alatt az MNB becslései szerint 5 milliárd forint kamatbevételt könyvelhettek el a pénzügyi szolgáltatók a másnapi teljesítés révén. Ez az összeg az átutalások gyorsításával a várakozások szerint évi 3 milliárdra csökkenhet.
A napközbeni átutalás bevezetésével - ahogy arról korábban már részletesen beszámoltunk - az elektronikus átutalásokat elegendő lesz a fizetési kötelezettség esedékességének napján elindítani, vagyis az átutaló fél egy nappal tovább használhatja a pénzét. A másik előny az, hogy egy átutaláshoz kapcsolódóan a jelenleginél több adat lesz közölhető és fogadható, ami főleg a vállalatoknak kedvező.
Érdemes kiemelni továbbá azt is, hogy a pénzforgalmi szolgáltató az átutalási megbízást akkor fogadja be, ha az a teljesítéshez szükséges valamennyi adatot tartalmazza, és a megbízás a fizetési számla felett rendelkezni jogosult személytől származik, valamint, a pénzügyi fedezet rendelkezésre áll, azaz megtörténik az átutaló fizetési számlájának a megterhelése, vagy legalábbis a fedezet elkülönítése.
Figyelni kell a határidőkre
A négy órás szabály a benyújtási határidőn belül leadott megbízásokra vonatkozik, ám országosan egységes benyújtási határidőt (cut-off time) nem határoztak meg. A tárgynapi teljesítésre szóló tételek befogadása jellemzően a reggeli óráktól 16 óráig történik, minden esetben fontos azonban a számlavezető bankok által közzétett határidők megismerése. Az esetek túlnyomó többségében arra lehet számítani, hogy az első ciklusban beérkező tételek jóváírása 10 óra körül, az utolsóké 18 óra körül megtörténik. Az aznapi teljesítésre meghatározott határidő után (jellemzően 15.30-16.00 óra után) beadott megbízásoknál a másnapi első ciklusban megtörténő teljesülésre lehet számítani.
A "4 órás szabály" alá eső tételek esetén naponta 5 elszámolási ciklus lesz, amelyek 8:30-tól 16:30-ig 2 óránként kezdődnek. A jegybank várakozása az, hogy hosszabb távon az elszámolási ciklusok száma tovább nő, és a bevezetéskori 2 óránkénti elszámolás helyett rövidebb időközönként lesz majd napközbeni elszámolás.
A kamat számításának kezdő időpontjaként azt kell figyelembe venni, amikor az átutalt összeg a kedvezményezett számlájára beérkezik. Az átutalónak arra a napra már nem jár kamat, amikor az általa indított átutalás miatt a (fizetési) számláját megterhelik.
A napközbeni átutalással kapcsolatos gyakori kérdések és azokra adott válaszok megtalálhatóak az MNB honlapján.