Az RBC Capital Markets befektetési társaság hétfőn Londonban befektetőknek kiadott heti felzárkózó piaci devizaárfolyam-figyelőjében kiemelte, hogy az elmúlt héten a forint produkálta a legnagyobb - 1,8 százalékos - alfa-megtérülést a térségben (az alfa-megtérülés az adott termék felülteljesítésének mérőszáma valamely összehasonlító piaci szegmenshez viszonyítva).
Az RBC londoni elemzői szerint a forint teljesítménye mögött a hosszú forintpozíciók felvételére szóló ajánlások "özöne" áll, főleg a zloty ellenében, és ennek alapja a magyar és a lengyel jegybank széttartó kamatpolitikája. Ez érvényes lehet ugyan "a következő egy-két hónapra", a piac azonban a jelek szerint figyelmen kívül hagyja azt a tényt, hogy az MNB monetáris tanácsának négy új tagját a magyar parlament fogja kijelölni még a márciusi kamatdöntő ülés előtt - áll az elemzésben.
A ház szerint jóllehet van példa arra, hogy "galamb" - vagyis pénzügypolitikai enyhítésre hajló alapállású - monetáris tanácsi tagok hivatalba lépésük után "kellemes meglepetést okoztak", Magyarországon azonban "különös mértékben ellenségeskedő" a helyzet.
A RBC Capital Markets serint a cég devizapiaci modellje mindezek alapján azt mutatja, hogy a közép-kelet-európai térségben a legvonzóbb fizetőeszköz befektetői szempontból a zloty, amely várhatóan felülteljesítő lesz a forinthoz képest.
Kinevezési kérdőjelek
A monetáris tanácsi tagok kinevezési rendjének tervezett változtatását más nagy londoni házak is megemlítették a várható magyar kamatpolitikára adott előrejelzéseikben. A Barclays Capital befektetési bankcsoport londoni elemzői a magyar jegybank hétfői kamatemelését kommentálva például úgy fogalmaztak: az MNB a második egymás utáni kamatemeléssel a jelek szerint azt üzeni a piacnak, hogy most már valóban szigorítási ciklusról van szó, és nem "valamiféle ad hoc válaszlépésről, a kormánynak küldött figyelmeztető jelzésről" a kormányzati költségvetési intézkedések teremtette kockázatok miatt. A Barclays Capital szerint a magyar pénzügypolitika ugyanakkor "érdekes fordulatot vehet" márciustól, amikor "a Fidesz által kinevezett" négy új monetáris tanácsi tag többségbe kerül a kamatdöntő testületben.
A kinevezési rend tervezett módosítása a JP Morgan bankcsoport londoni elemzői szerint is befolyásolhatja a további kamatpolitikai menetrendet. A ház londoni befektetési részlegének felzárkózó piaci szakértői 2011 első negyedében újabb negyed százalékpontos emelést várnak, jelenleg érvényes előrejelzésük szerint azonban utána - az új monetáris tanácsi tagok csatlakozásával - szünet következhet, és 2011 második félévében folytatódhat a szigorítás.