A háztartási hitelfelvétel minden módozatnál erőteljesen csökkent áprilisban a jelzáloghiteleknél a kamatok további erőteljes emelkedése mellett. A személyi hiteleknél ugyanakkor az április kamatesést hozott, amely a hónap első napjától érvényes jogszabályváltozással magyarázható. (Az új előírások értelmében a teljes hiteldíj mutató (THM) - néhány kivételtől eltekintve - maximum 24 százalékponttal haladhatja meg a jegybanki alapkamatot, így a jelenlegi 7 százalékos alaprátát figyelembe véve nem lehet több 31 százaléknál. A pénzintézetek személyi kölcsön kínálatában a THM-plafon bevezetése előtt volt e mértéknél magasabb költségű termék, ezek kivonásával lehetett magyarázni az előző hónaphoz képest 2,37, az egy évvel korábbihoz viszonyítva 2,64 százalékpontos átlagkamat esést.)
Betéti oldalon az előző hónaphoz képest az átlagkamatlábak nem változtak érdemben, az új szerződéses érték viszont mind a forintnál, mind az eurónál nőtt. Éves távlatban látványos kamatemelkedés megfigyelhető, amelynek mértéke a forintnál meghaladta a másfél, az eurónál az egy százalékpontot.
Vállalatok: hitelre nincs igény - olvadnak a betétek
Visszafogott volt a hitelek iránti céges érdeklődés is: a forinthitelek új szerződéses értéke alig változott, az eurohiteleknél azonban az előző hónaphoz képest esett a folyósítás, bár még így is jócskán meghaladta az egy évvel korábbi adatot. A kamatok az egymillió euró érték feletti forinthiteleknél nőttek, az ilyen nagyságrendű euróban folyósított módozatoknál pedig csökkenés volt tapasztalható.
A nem pénzügyi vállalatok forintbetéteinek átlagos kamatlábai szinte nem változtak az előző hónaphoz képest, míg az eurobetéteknél csökkenés figyelhető meg. A forint és eurobetétek új szerződéses értékei érdemben estek: az éven belüli euróbetétek az egy évvel korábbi alig több mint felét érték csupán el.