Forinthitel cikkek
Erre nagyon ügyeljünk, ha lakáshitelt veszünk fel
A felfutó lakáshitelezés időszakában is körültekintően kell kölcsönt felvenni, a piacon ugyanis nagyon eltérő hiteltermékek vannak. Ezért fontos mindig alaposan tájékozódni hitelfelvétel előtt. A Nemzeti Bank segítségével megmutatjuk, mire kell ügyelnie.
Ezért nem kapott még levelet a bankjától
A forint- és a ténylegesen devizában törlesztő hitelesek részére a pénzügyi intézményeknek legkésőbb 2015. szeptember 30-ig kellett megküldeni az elszámolási értesítőket. Amennyiben viszont az MNB által indított elszámolási közérdekű per augusztus 1-ig nem zárult le, úgy az elszámolás megküldésének határideje a polgári peres eljárás befejezésétől számított 60. nap. A perek elhúzódása miatt 8 pénzügyi intézmény ügyfeleihez érkezhet röviddel később az elszámolás.
Holnaptól leshetik a postaládát a forinthitelesek is
Augusztus 15-én kezdődhetnek a jóváírások az OTP Banknál a forinthiteles ügyfelekkel való elszámolás keretében - mondta Bencsik László vezérigazgató-helyettes. Kiemelte, hogy a devizahiteles elszámolások keretében eddig 400 ezer OTP-ügyfél kapott vissza pénzt a banktól.
Érezhető a javulás a hitelezésben
Az utóbbi hónapokban egyértelműen javult a vállalatok finanszírozási környezete. A hitelintézetek kihelyezési hajlandósága nagyobb, egyre éhesebben keresik az új lehetőségeket és a cégek számára is értelmezhető finanszírozási ajánlatokat kínálnak a potenciális ügyfeleknek. A lehetőségeket tovább javítja az NHP kapcsán bejelentett újabb módosítás is.
Egy többen kérnek hitelt lakásra
Idén 140 milliárd forint körül várható a bankrendszer lakáshitel kihelyezése a Fundamenta elemzése szerint. Az elmúlt hónapokban fokozatosan élénkülő piac a lakáskassza anyaga alapján pozitív jelzés a lakáshitel piac konszolidációjára nézve, így az idén várhatóan már nem csökken a 2012-es, végtörlesztési hitelezés nélkül számított szint alá a piac. A kibontakozó trendet a jegybank mintegy fél éve tartó kamatcsökkentései is támogatják. Ennek hatására a piacon a kamatlábak többsége egyszámjegyűvé vált.
Nem kell a pénz a cégeknek
Az első nyári hónap sem hozott változást a vállalati hitelezésben: a Magyar Nemzeti Bank (MNB) júniusra vonatkozó statisztikái szerint a nem pénzügyi vállalatok a szezonálisan nem igazított adatok alapján forintban és devizában egyaránt nettó hiteltörlesztők voltak. Az előző hónaphoz képest forintbetéteiknél csökkenés, devizabetéteik állományában növekedés volt megfigyelhető, amelynek eredőjeként a teljes betétállomány mérséklődött.
Boldogságot látunk szerte a részvénypiacokon
Továbbra is a nyerő-nyerő szituáció van. Ha jók a gazdasági adatok, akkor azért, ha gyenge gazdasági kilátások vannak, akkor azért emelkedünk. Most mind a kettőt láthattuk.
Nem valós lehetőség a hitel?
Még most is pang a hitelezési piac, ami különösen rosszul érinti a hazai vállalkozások legnagyobb hányadát kitevő, kifejezetten kicsi cégek finanszírozási lehetőségeit. Az mkv vagy soho rövidítéssel is emlegetett vállalkozási kör így sem megerősödni, sem növekedni nem tud, új piacok szerzése pedig inkább csak illúzió az idetartozó cégek többsége számára. A kezdetek óta súlyosan tőkehiányos szektort a válság tovább gyengítette, ami hosszú távon akár az ország gazdasági növekedésének gátjává is válhat, többek között a kör foglalkoztatásban betöltött szerepe miatt.
Befagyott a hitelezés, csak a kamatok emelkedtek
Áprilisban a korábbiaknál is kevesebb hitelt vettek fel a háztartások, a személyi kölcsönök kivételével növekvő kamat mellett. A vállalkozásoknál a forint-hitelfelvétel érdemben nem változott, az euróban kötött új szerződések állománya mérséklődött. Mindezzel párhuzamosan kevesebb új betétet helyeztek el a cégek az esztendő negyedik hónapjában a Magyar Nemzeti Bank friss statisztikája szerint.
Drága forintot adnak a devizahitel kiváltására
Miközben soron kívüli alkotmánybírósági tárgyalást kért a devizahitel-végtörlesztési törvény ügyében a bankszövetség, a bankok többsége - az előzetes várakozásoknak megfelelően - a megemelte a forinthitelek kamatait. Rogán Antal, az Országgyűlés gazdasági bizottságának fideszes elnöke úgy véli, a pénzintézetek a végtörlesztés lehetőségének bejelentése miatt összehangoltan emelték a forinthitelek költségeit, így vizsgálatot kezdeményezett a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeleténél és a Gazdasági Versenyhivatalnál.
Versenyképesebbé tennék a forinthitelt
Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke a mai napon a legnagyobb magyar kereskedelmi bankok vezetőivel találkozott. A megbeszélések középpontjában a felelős hitelezés erősítése, a devizahitelezéssel kapcsolatos kockázatok mérséklése állt.