Drága forintot adnak a devizahitel kiváltására

Miközben soron kívüli alkotmánybírósági tárgyalást kért a devizahitel-végtörlesztési törvény ügyében a bankszövetség, a bankok többsége - az előzetes várakozásoknak megfelelően - a megemelte a forinthitelek kamatait. Rogán Antal, az Országgyűlés gazdasági bizottságának fideszes elnöke úgy véli, a pénzintézetek a végtörlesztés lehetőségének bejelentése miatt összehangoltan emelték a forinthitelek költségeit, így vizsgálatot kezdeményezett a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeleténél és a Gazdasági Versenyhivatalnál.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Piac&Profit online magánemberként felkeresett néhány nagyobb kereskedelmi bankot, hogy tájékozódjon az aktuális forinthitel konstrukciókról, amelyekkel kiváltható a devizahitel rögzített árfolyamon. Úgy tűnik, a bankok valóban nem kapkodnak a lehetőségért, hogy a rögzített árfolyamon megszabaduljanak a devizahiteleiktől. Még annak árán sem, hogy az ügyfél forinthitelesként továbbra is ügyfél marad.

Az OTP Bank a hitel összegétől függően sávos kamatozású konstrukciókat ajánl. Az első hat hónapban 10,67-11,37 százalék közötti kamattal, majd a hetedik hótól kezdve 3 havi BUBOR + kamatfelárat kell fizetni a forintért. A felár 5,7-6,4 százalék között mozog. A szeptember 20-i adat szerint a 3 havi BUBOR 6,1 százalék volt, vagyis a hitel költségének emelkedése a hetedik hótól szinte garantált. A hazai és a nemzetközi gazdasági környezetet vizsgálva kevés esély látszik arra, hogy az MNB alapkamatot csökkentsen az elkövetkező időszakban.

Az Erste Bank 11,9-13,2 THM-ű jelzáloghiteleket ajánl ügyfeleinek az ügyfélminősítéstől függően. A fix kamatozású konstrukció hat havi kamatperiódust jelent, vagyis a jegybanki alapkamat változásának kockázatát ez a pénzintézet is átterheli az ügyfélre.


Egyelőre nem éri meg kiváltani a devizathiteleket
Fotó: sxc

A K&H csak úgy ad forintalapú hitelt a korábbi devizakölcsön kiváltására, ha az adott ingatlan a meglévő jelzálogterhelés mellett még az azt kiváltó újabb forinthitel terhét is elviseli. Bár azt a bank ügyintézője is elismerte, hogy a követelményben nincs sok logika, hiszen gyakorlatilag az egyik hitel végtörlesztése és a másik folyósítása házon belül és egyazon pillanatban történik, a rendelkezés mégis így szól. Ami viszont még ennél is érdekesebb, hogy a bank szívesen ajánl speciális hitelkiváltó konstrukciót, amennyiben az ügyfél másik banknál vezetett devizahitelét szeretné törleszteni.

Az MKB vadonatúj konstrukciója október 6-án lép életbe. Az egyéves kamatperiódusú forinthitelt 13,58 százalékos THM mellett kínálja a bank.

A takarékok a lehetőséget látják

Bár a kormány rendelkezése értelmében a devizahitel lezárása nem jár plusz költséggel, ha ehhez forinthitelt igényel az ügyfél, szerződéskötési díjat, közjegyzői díjat, ügyintézési díjat is felszámít a bank. Ez a kiadás akár a 100 ezer forintot is meghaladhatja.

Egyes egyedül a mintegy 6000 milliárd forint értékű devizajelzálog-hitelállománynak csak mintegy 1,4 százalékát birtokló takarékok tekintik jó ügyfélszerzési lehetőségnek ezt a helyzetet és számítanak idén a lakossági forinthitelezés -bővítésre.

Sajtóközleményükben hangsúlyozzák: az üzleti célok megvalósítását a devizahitelek végtörlesztésével kapcsolatos jogszabály is segíti, így a szektor visszanyerhet valamennyit a devizahitelezés felfutásakor elvesztett piaci pozícióból. Persze a pénz itt sem olcsó: a takarékfiók-hálózatban 10-11 százalék közötti hiteldíjjal juthatnak forinthitelhez a végtörlesztésben gondolkodó ügyfelek.

Rogán Antal, az Országgyűlés gazdasági bizottságának fideszes elnöke sajtótájékoztatóján közölte azt is, hogy a PSZÁF-tól most kért elemzés eredményeit felhasználhatják a hónap végéig az Országgyűlés elé kerülő referencia-kamat törvény kialakításakor is. Korábban a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) budapesti csúcstalálkozóján Patai Mihály azt mondta, hogy a Bankszövetség nem zárkózik el a referenciakamat megtárgyalástól, több európai országban van ilyen modell. Az UniCredit Bank Zrt. elnök-vezérigazgatója jelezte, hogy a PSZÁF-fal fognak erről szakmai egyeztetést folytatni.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo