Egy többen kérnek hitelt lakásra

Idén 140 milliárd forint körül várható a bankrendszer lakáshitel kihelyezése a Fundamenta elemzése szerint. Az elmúlt hónapokban fokozatosan élénkülő piac a lakáskassza anyaga alapján pozitív jelzés a lakáshitel piac konszolidációjára nézve, így az idén várhatóan már nem csökken a 2012-es, végtörlesztési hitelezés nélkül számított szint alá a piac. A kibontakozó trendet a jegybank mintegy fél éve tartó kamatcsökkentései is támogatják. Ennek hatására a piacon a kamatlábak többsége egyszámjegyűvé vált.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az évtizedes mélypontnak számító 7,7 milliárd forintos februári adatot követő három hónapban már némi növekedés volt megfigyelhető a lakáscélú hitelezésben a legfrissebb statisztikák szerint. Ráadásul az MNB által áprilisra és májusra közölt adata már az előző év azonos időszakához képest is növekedést mutatott.

Tovább nőhet a lakáshitel-kihelyezés

A Fundamenta rendelkezésére álló saját folyósítási adatai, illetve a beérkező hitelkérelmek nagyságrendje arra enged következtetni, hogy a következő hónapokban folytatódhat a havi lakáshitel folyósítások volumennövekedése, és jó esély van arra, hogy 2013-ban az összes lakáscélú hitelfolyósítás némileg meghaladja az előző év végtörlesztés nélkül számított mintegy 140 milliárd forintos értékét – vélekedik Dr. Gergely Károly, a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. elnök-vezérigazgatója.

Az elmúlt években a Fundamenta szerint a háztartások körében jelentős mértékű elhalasztott fogyasztás halmozódhatott fel. Ettől az évtől a jövedelemadó-szabályok kedvező változása, az alacsony infláció, a tovább nem romló, talán enyhén javuló munkapiaci kilátások, az alacsonyabb piaci kamatszint, illetve a rendelkezésre álló egyéb ösztönzők összességében azt eredményezhetik, hogy az említett elhalasztott fogyasztás pótlása fokozatosan megindulhat, és mindez a lakáscélú finanszírozásban is éreztetheti majd a hatását.

A hitelek felét lakásvásárlásra fordítják

A Fundamenta 2013-ban valamivel 47 milliárd forint feletti saját lakáscélú hitelfolyósítással számol, ami az elmúlt év végtörlesztéstől megtisztított adatához képest közel 7%-os növekedést jelent. Az elmúlt egy-másfél év folyósítási statisztikái azt mutatják, hogy az ügyfelek mintegy fele vásárlási céllal – jellemzően használt lakásvásárlásra –, negyede felújításra vesz fel lakáscélú hitelt, míg az egyéb célok osztoznak a maradék 25%-on.

E mellett az is megfigyelhető, hogy a tavalyi végtörlesztési hullámot követően mára ismét egyre többen próbálják meglévő lakáshitelüket kiváltani a lakástakarékok által kínált konstrukciókkal. A Fundamenta az első öt hónap adatai alapján, 15,3 milliárd forint lakáshitel kihelyezéssel, 31 százalékos piaci részesedést ért el.

A kamatcsökkentések is támogatják a lakáshitel piacot

A jegybank tavaly augusztusban megkezdett kamatcsökkentési sorozata, illetve az ebből és a támogató nemzetközi tőkepiaci hangulatból táplálkozó állampapír-piaci hozamcsökkenés már az elmúlt közel egy évben is egyértelmű alapot szolgáltatott a lakáshitelkamatok mérséklődésére - s ezzel együtt a Fundamenta piaci kamatozású, úgynevezett áthidaló kölcsöneinek kamatának a több alkalommal történő csökkentésére. (A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa májusi ülésén 10. alkalommal vágta az alapkamat, az aktuális irányadó érték 4,25 százalék.)

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo