A cégek számára elérhető finanszírozási lehetőségek közül továbbra is a banki hitelek a legfontosabbak a K&H egy közelmúltban készült felmérése szerint.
- Tőkehiány esetén a cégek mintegy harmada gondolkodik a hazai pénzügyi szektor által nyújtott hitelben, habár a válság hatására az elmúlt három évben kétségtelenül szűkült a vállalkozások hitelállománya. Minden ötödik vállalkozó terveiben szerepel idén a hitelfelvétel - mondta Németh László, a bank kkv-marketing főosztályának vezetője.
A legtöbb bank azt állítja: kihelyezhető forrásból nincs hiánya, szívesen hitelezi a kkv-kat. Ezek többsége és különösen a legkisebbek számára azonban a bankkölcsön nem tűnik valós lehetőségnek. Valójában a konkrét hitelkérelem benyújtásakor derül ki, hogy milyen eséllyel és milyen feltételek mellett igényelhetnek banki forrást. (Jelen helyzetben a kockázati tőke bevonása is érdemi lehetőség a kkv-k számára.)
A vállalati hitelezésben a bankok 16-20 százaléka szigorított tavaly a harmadik negyedévben a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2011. októberi felmérése szerint, de többük is jelezte, hogy további szigorításokat tervez 2012 első felében. Az MNB statisztikája alapján - a három hónapos bankközi forintkamatot alapul véve - a kkv-szektor 3,4 százalékpontos felárral jutott hitelhez 2011 harmadik negyedévében. Így azok a kis- és középvállalkozások is, amelyek még hitelképesek lennének, kifejezetten drágán, 10 százalék feletti kamaton kaphatnának forrást. A jelen piaci helyzetben azonban ez kitermelhetetlen költség, így az amúgy a mutatók alapján finanszírozható cégek sem élnek a lehetőséggel.
Bankok kedvence
A folyamatosan szigorodó nem árjellegű feltételek - a fedezetek minősége, az árbevétel nagysága - szintén szűkíti a banki szempontból hitelképes vállalatok körét. A magas kamaton még esetleg finanszírozható ügyfelek többsége ilyen költséggel már nem is tudná a hitelt felvenni - szögezte le korábban Homolya Dániel, az MNB vezető szakértője. Csuhaj V. Imre, a Széchenyi Tőkealap-kezelő Zrt. igazgatóságának elnöke szerint akár tőkeoldali, akár hiteloldali finanszírozásról van szó, három tényezőt vizsgálnak a szolgáltatók: a múltbéli teljesítményt, a jövőbeli tervek kivitelezhetőségét és a sikerhez fontos személyi és tárgyi fedezeteket. A bankok pedig a stabilan, hosszú távú stratégia mentén működő vállalkozásokat szeretnék finanszírozni, különösen manapság.
- Ilyen, az eszközeivel jól gazdálkodó cég még a rossz ágazatoknak tartott iparágakon belül is található. Ezeket a tartalékaikban megfogyatkozott vállalatokat kell forrásokkal ellátni, hogy termelési igényeiket fedezni tudják, ne veszítsenek el pénzhiány miatt üzleti lehetőségeket, és újra növekedési pályára állhassanak - tette hozzá Takács Zoltán, a Budapest Bank vállalati üzletágának értékesítési vezetője.
Ez a réteg azonban egyre szűkebb. Miközben a nyugat-európai országokban a válság ellenére a kkv-k többsége a bankok számára hitelképes maradt, addig a hazai kis- és középvállalkozások mindössze egyötöde tudja ezt a szintet megütni, hangzott el tavaly a Portfolio.hu által rendezett kkv-finanszírozás-konferencián. A vállalkozások halmazában a számosságát tekintve abszolút első helyezett mikro- és kisvállalkozások hitelei pedig nem kezelhetők, méretgazdaságossági problémák miatt túlságosan magasak a hozzájuk kapcsolódó költségek, miközben a hitelt igénylők a kért biztosítékokat nehezen vagy sehogy nem tudják előteremteni.
A pénzintézetek általában ingatlanfedezet és/vagy a tulajdonosok készfizetőkezesség-vállalása mellett finanszíroznának. Ingatlannal - különösen olyannal, amelyet még nem terhel jelzálog - azonban a mikro- és kisvállalatok közül kevesen rendelkeznek. Céges ingatlan hiányában a tulajdonosoknak a saját otthonukat kellene fedezetként a hitel mögé felajánlani, és a magánvagyont szintén érintő kezességvállalástól is a legtöbben óvakodnak. Ezenkívül a bankok kiköthetik nemcsak azt, hogy a vállalkozás összes náluk vezetett számláját megterhelhetik, hanem azt is, hogy a cég más pénzintézetnél lévő pénzforgalmi számlájára is benyújthatnak beszedési megbízást.