Valószínűleg változatlan marad az alapkamat

Ugyan a januári adatok az infláció rövid távú emelkedő trendjének megtörését vetítenék előre, egyetlen hónap adataiból még talán korai lenne messzemenő következtetéseket levonni. Az élelmiszer- és üzemanyagárak további inflációgerjesztő hatása a kedvezőbb januári adatok ellenére továbbra sem zárható ki.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

„Ugyan, ezen tényezők kívül esnek a monetáris politikai hatáskörén, azaz az MNB nehezen képes letörni árnövelő hatásukat, mégis a jegybank fontosnak látja, hogy az elmúlt hónapokban kibontakozott sokkhatások a várakozásokba ne árazódjanak be tartósan" - közölte Orosz Dániel, AXA csoport Magyarország, stratégiai elemzési igazgatója. Szerinte kedvező, hogy a belső fogyasztás erejét pontosabban mutató maginfláció is csökkent, mutatva, hogy továbbra sem beszélhetünk érdemi, keresleti oldali nyomásról a nemzetgazdaságban. További jó hír - folytatta a szakember -, hogy 2010 második felének gyengébb forintárfolyama nem mutatkozott meg lényegesen az importált termékek áraiban. „Egyelőre nehezen számszerűsíthető, de felfelé mutató kockázati tényezőknek tekinthetők, a hamarosan nyilvánosságra kerülő kormányzati reformintézkedések megszellőztetett elemei. Ugyanis a tömegközlekedési és egészségügyi támogatási rendszer kedvezményeinek csökkentése vagy a 'hamburger-adó' bevezetése  akár egy újabb lökést adhatnak majd az árindexnek" -magyarázta Orosz Dániel.

„Mindezek erdőjeként, rövid távon az alapkamat szinten tartását várjuk, a kamatcsökkentés esélyét elhanyagolható mértékűnek tarjuk, azonban egyáltalán nem lehet kizárni, hogy közép távon ne folytatódna a kamatemelési ciklus. Ezt elsősorban szinte már az egész világon egyre erősebben érzékelhető (sok esetben ‘importált') élelmiszer- és üzemanyag-áremelkedés válthatja ki. Ezek a sokkhatások ugyanis a pénzromlás ütemének felgyorsulásán keresztül és a szakszervezetek érdekérvényesítése révén, végül emelkedő bérekben testesülhetnek meg. Ezen láncreakció beindulását és az inflációs várakozások ilyen fajta beépülését megelőzendő az EKB kamatciklus fordulópontja a jelenlegi várakozásoknál is gyorsabb elérkezhet. Az eurozóna emelkedő hozamkörnyezetével szemben pedig nehezen elképzelhető, hogy a hazai alapkamat szinten maradjon, hacsak a magyar országkockázat nem csökken drámai mértékben (amivel mi egyelőre nem számolunk). Így, mi rövid távon 6,0 százalékos kamatszinttel kalkulálunk, míg  középtávon akár további monetáris szigorításra is sor kerülhet." - foglalta össze vélemény az AXA stratégiai elemzési igazgatója.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo