Június az ötödik hónap, amikor a testület nem változtatott a jegybanki alapkamaton, ezt megelőzően, november és január között összesen 75 bázisponttal emelkedett a ráta. A hét tagra kiegészült, teljes körű monetáris tanács minden tagja a 6 százalékos alapkamat tartására szavazott a megelőző, május 16-i kamatdöntő ülésen.
Simor András, az MNB elnöke a kamatdöntő ülés után tartott hétfői tájékoztatón elmondta: a monetáris tanács egyhangúlag határozott a 6,00 százalékos alapkamat tartásáról. A tanács előtt egyetlen, a kamat tartására vonatkozó javaslat volt - tette hozzá.
Simor András kiemelte: ahhoz, hogy a jövő év végére a 3 százalék körüli pénzromlási ütem, vagyis a jegybank inflációs célja elérhető legyen, a jelenlegi jegybanki alapkamat szintjét, vagyis a 6 százalékos mértéket, huzamosabb ideig fenn kell tartani. Az MNB elnöke szerint, mivel a belső kereslet továbbra is gyenge, a beruházások és a foglalkoztatás is szerényen és lassan bővülnek, ezért a munkanélküliségi ráta az MNB szerint tartósan 10 százalék fölött lesz Magyarországon.
Az infláció alakulását tekintve felfelé és lefelé mutató kockázatok is vannak. A felfelé mutató kockázatok közé sorolta Simor András az olaj és a mezőgazdasági termékek árának alakulását, illetve az eurózóna perifériális országaiban tapasztalható, elhúzódó pénzügyi válságot, különösen a görögországi válság rendezetlenségét. Ezzel szemben lefelé mutató kockázat, ha a kormány kiadáscsökkentő intézkedései hatására erősödik a forint, és ez jelentősebb infláció csökkentő hatással járhat - mutatott rá Simor András.
A jegybanki sajtótájékoztatón az elnök közölte: az MNB legfrissebb inflációs jelentésében 2,6 százalékos idei GDP bővüléssel számol a korábban várt 2,9 százalékkal szemben, és a jövő évi növekedést 2,7 százalékra rontotta a korábbi 3 százalékról. Az infláció az idén 3,9 százalék lehet, jövőre 3,6 százalékra mérséklődhet. A márciusi előrejelzésben a jegybank még 4 százalékos idei és 3,4 százalékos jövő évi átlagos fogyasztói áremelkedést várt - elemezte Simor András.
A forint árfolyama nem változott a piaci várakozásoknak megfelelő jegybanki kamatdöntésre. A forintot a kamatdöntés után 268,70 forintos euróárfolyam közvetlen közelében jegyezték, a bejelentést megelőző szinten. A piaci várakozásokkal megegyezett a monetáris tanács hétfői kamattartása, és az MTI által megkérdezett banki elemzők a következő hónapokban is változatlan, 6 százalékos jegybanki alapkamat szintre számítanak.