Környezetvédelem cikkek


A jegesmedvék is örülnek az olcsó olajnak?

A jegesmedvék is örülnek az olcsó olajnak? 

A kőolaj ára néhány év alatt a felére esett vissza, aminek nemcsak gazdasági, de természetvédelmi hatásai is nagyon sokrétűek. Túl kell lépni azon az általánosításon, hogy a zöldek annak örülnek, ha drága a kőolaj, máris elmondjuk, hogy miért.
Most nem öldösik, csak figyelik a bálnákat a japánok

Most nem öldösik, csak figyelik a bálnákat a japánok 

A nemzetközi kritika hatására a japán bálnavadászok idén otthon hagyják a szigonyaikat. A távol-keleti ország ebben az évben eltekint a bálnák vadászatától, most csak „megfigyelik” a tengeri emlősöket.
Naponta harmincezer hektár erdőt irtanak ki

Naponta harmincezer hektár erdőt irtanak ki 

Az erdőirtás fékezi az emissziócsökkentést, így a klímapolitika egyik legnagyobb kerékkötője. A Föld erdőségeit továbbra is több okból tizedelik, köztük van a bányászat, az olajpálma-ültetvények és az élelmiszernövény-termesztés.
Ékszerbe zárt szmog – a tiszta levegőért

Ékszerbe zárt szmog – a tiszta levegőért 

A hollandok olyan „szmog-porszívót” terveztek, mely megtisztítja a nagyvárosok levegőjét, a szmogból pedig ékszerek készülnek. Az első prototípust 2015-ben telepítik Rotterdam egyik parkjában, majd a teszt üzemmód után kiküldik Pekingbe, hogy elkezdje megtisztítani a város levegőjét a szmogtól.
Cégek és kormányok büntetésével fékezik az erdőirtást

Cégek és kormányok büntetésével fékezik az erdőirtást 

A hatalmas olajpálma-ültetvények nélkül nem létezne sem a kozmetikai ipar, sem az alapvető élelmiszereink. Létesítésükhöz azonban megyényi nagyságú esőerdőket irtanak ki Délkelet-Ázsiában. Egy világszervezet megtisztítaná a multik beszállítói hálózatait az ilyen ügyletektől.
Megborulhat a nemzeti parkok költségvetése

Megborulhat a nemzeti parkok költségvetése 

Újra napirendre került a védett területek vagyonkezelésének ügye. Százhat civil szervezet csatlakozott az országos természetvédelmi szervezetek kezdeményezéséhez, hogy a kormány kedvező döntését kérve megelőzzék a természetvédelem helyzetének további gyengülését.
Visszahódítják a medvék a csernobili erdőket

Visszahódítják a medvék a csernobili erdőket 

Több mint száz év után ismét sikerült megpillantani egy barnamedvét Csernobil környékén. A ritka látogatóról abban a zónában készültek felvételek, amelyet az ukrajnai atomerőműben 1986. áprilisában történt robbanás után lezártak.
Néhány gólya itthon várja a tavaszt - videóval

Néhány gólya itthon várja a tavaszt - videóval 

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülethez (MME) az ősz folyamán több bejelentés is érkezett itthon maradt fehér gólyákról. Legutóbb Páty és Tárnok térségéből, ahol október elején észlelték először a madarat. A gólya rendszeresen bogarászik a sportpálya gyepén, de a kertekbe is beszáll, illetve egy árokásó gépet is követett és a kitermelt földből szedegette össze a férgeket.
Összefogtak a farkasokért

Összefogtak a farkasokért 

Megkezdődött a WWF Magyarország és az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság farkas védelmét szolgáló kutatói együttműködése. A hazai természetvédelem két kulcsszereplőjének megállapodása a háborítatlan erdei élőhelyek kialakításának fontosságára és az illegális farkas kilövések elleni harcra hívja fel a figyelmet. Erdei Zsolt világbajnok ökölvívó a WWF farkasvédelmi programjának arcaként áll ki a természetvédelem fontossága mellett.

A természetvédelmi területek ötödére tette rá a kezét a földalap 

Egy a napokban született kormányzati döntés értelmében a nemzeti park igazgatóságok vagyonkezelésben lévő védett természeti területek közel 20 százaléka – mintegy 50 ezer hektár - a Nemzeti Földalapkezelő Szervezethez kerül.

Iszonyú szennyezett a víz Kínában 

A legnagyobb kínai folyók fele, a földalatti vizek 60 százaléka szennyezett Kínában, ahol a probléma évek óta tartósan fennáll és a lakosság ivóvíz-ellátását is komolyan veszélyeztetheti a jövőben.

Jövőre megint megindulnak a japán bálnavadászok 

Új kutatási programot terjesztett be Japán a bálnavadászatra, kevesebb állatot ölnének meg jövőre, mint amennyivel eddig végeztek: mindezt egy érvényes bírósági ítélet ellenére.

A gázálarc is lehet trendi 

Már a nagy divattervezők legfrissebb kollekcióiban is teret kap a mérgező szmog elleni védekezés Kínában. A legújabb divatkollekciókban már ebben a hétköznapokban elmaradhatatlan kiegészítőben mutatkoztak be a modellek.

Csendes invázió Európában 

Összességében mintegy 12 ezer invazív fajt tartanak nyilván Európában. Nem csak rovarok és növények fenyegetik az őshonos ökoszisztémát, hanem olyan különlegességek is, mint a nanduk, vagy az aligátorteknősök.

Szenzáció: új faj a metropolis kellős közepén! 

A biológusok szinte napi rendszerességgel fedeznek fel új állat és növényfajokat, ám általában a tengerek mélyén, vagy az esőerdőkben. Ezúttal azonban a nagyvárosi dzsungelből ugrott elő egy új békafaj. Mi rejtőzhet még az orrunk előtt?

DiCaprio bort iszik és vizet prédikál? 

Az ENSZ Közgyűlésén tartott beszédében a klímapolitika mellett szállt síkra, ugyanakkor magánemberként luxuséletvitel jellemzi és magánrepülőgépeken utazik évente akár két tucatszor is.

Első körben megúszta a magyar akác 

Az Európai Unió elfogadta hétfőn az EU-n kívülről származó, a helyi élővilágra fenyegetést jelentő állat- és növényfajok kizárását és visszaszorítását szolgálni hivatott uniós rendeletet. A tervezett listáról kikerült a fehér akác – egyelőre.

Pontgyűjtés környezetszennyezésre 

Bush kormányzása idején vezették be azt a rendeletet, mely arra kötelezi a lápokat elpusztító cégeket, hogy ugyanakkora területű lápot állítsanak helyre. Ez alól az állami szervezetek sem kivételek. Ezért segédkeznek a BP által okozott olajszennyezés eltakarításában más szennyező cégek is. Erőfeszítésükért kreditet kapnak, amit elszámolhatnak saját környezetpusztító hatásuk ellentételezéseként.

Klímacsúcs: sok kicsi, sokra ment 

Sikernek értékelte a New York-i klímacsúcsot Bartholy Judit klimatológus, aki szerint most nem hatalmas, átfogó egyezményeket akartak tető alá hozni, hanem kisebb, de konkrét és értékelhető vállalások hangzottak el.

Felhőkarcolókkal védenék az esőerdőket 

A tűzvész hatalmas károkat okoz az esőerdőkben, az Amazonas erdőparkjának 3 százalékát pusztítják el évente a lángok. Ennek megfékezésére készültek el az esőerdőket védő komplexum tervei.

Jövőre újra a bálnák után erednek a japánok 

Megint elindulnak a japán bálnavadászok jövőre, a szigetország a jelek szerint nem törődik a nemzetközi kritikákkal és újra az Antarktisz közeli vizeken vadásznak majd a tengeri emlősökre.

Így lehet visszaigényelni a termékdíjat! 

Nincs tisztában a vonatkozó szabályokkal a környezetvédelmi termékdíj-fizetésre kötelezett magyar cégek zöme, pedig egyes esetekben a díj vissza is igényelhető. Viszont sok az adminisztrációs buktató.

Túl drága a sótlanított tengervíz? 

Kaliforniában várhatóan 2015-re készül el egymilliárd dollárért az az ivóvízgyár, mely a tengervizet sótlanítja. Már John F. Kennedy is e módszer mellett kardoskodott a 60-as években.

Tíz év alatt kitakaríthatók az óceánok? 

Tudósok százai vizsgálták már, hogyan lehetne az óceánokban felhalmozódott 20 milliárd tonnányi műanyag hulladékot eltávolítani, de a legnagyobb élővizek megtisztítása korábban lehetetlennek tartott ötlet volt.

Ingyen kell elszállítani az elektronikus hulladékokat 

Nem csak ingyen köteles visszavenni a használt elektromos és elektronikus berendezéseket a gyártó és a forgalmazó, hanem ha a vásárlónak házhoz szállítják az újat, akkor szintén ingyen kell a régi berendezést elszállítani tőle - egy augusztus 9-től hatályos kormányrendelet szerint.

Egy fa lesz a tájfun leghíresebb áldozata? 

A Matmo tájfun számlájára írt, halálos áldozatok tucatjait követelő tajvani légi balesetről szóló hírek mellett a helyi média arról is beszámolt, hogy épületeket rombolt, fák százait döntötte ki a helyenként 155 kilométeres óránkénti széllökésekkel, sűrű esővel a nyomában elvonuló trópusi ciklon. A helyi közvélemény egy fa sorsát is különös aggodalommal figyeli.

Csípi a méheket? 

Nem sokan gondolják végig, hogy a méhek milyen fontos szerepet töltenek be az életünkben szorgos munkájukkal. Mostanában azonban súlyos veszélybe kerültek. Pedig mindenki tehet valamit a méhekért! Mondjuk örökbe is lehet fogadni egyet.

Ezt látnod kell, hogy elhidd! Harminc éve nem volt ilyen 

Egészen megdöbbentő méretű halraj tűnt fel Kalifornia partjai előtt. A kutatók szerint a több száz méter hosszú halrajban sokmillió szardínia verődött össze. Harminc éve nem volt ilyesmire példa San Diego közelében.

A fecskéket is pusztítják a rovarirtók 

Az imidacloprid nevű növényvédő szer okozza a közelmúlt jelentős madárpusztulását Európában holland kutatók szerint. A neonikotinoidok körébe tartozó, a mezőgazdaságban széles körben alkalmazott rovarirtó szer, melyet korábban a méhpusztulással is összefüggésbe hoztak, számos madárfaj – köztük fecskék, seregélyek és rigók – egyedszámának csökkenéséért felelős.

13 milliárd forint jut klímaprojektekre 

Összesen több mint 44 millió euróra pályázhatnak a köz-, magán- és civil szféra szereplői az Európai Unió LIFE Éghajlat-politikai Alprogramja keretében 2014-ben. A LIFE program idei pályázati felhívásai 2014. június 18-án jelentek meg.

Helyreállítják a Duna ártereit 

A Duna, az Európai Unió leghosszabb folyója, az ártereinek 80 százalékát vesztette el az elmúlt 150 év alatt, ami komoly veszélyt jelent a folyó egyedülálló élővilágára nézve. A WWF ezért más szervezetekkel, cégekkel és állami hatóságokkal együttműködve, megkezdi a folyó ártereinek helyreállítását.

Speciális egység fogja védeni a méheket 

Speciális különítményt hozott létre a Fehér Ház az észak-amerikai háziméh-populációk hanyatlásának megfékezésére. A méhek és más, a beporzást végző rovarok pusztulása több mint húsz éve drasztikus méreteket ölt világszerte.

Túlélőkészlet környezettudatossághoz 

A vállalkozások környezettudatosságának, környezeti teljesítményének és ökohatékonyságának javítása a célja a „CEEM – Central Environmental Management as a kit for survival" projektnek. 50 cég ingyen kaphat tanácsot!

Mit tehet az egyház a környezetért? 

A klímaváltozás, a környezet védelme és ezeknek a szegénységre gyakorolt hatása lesz a témája Ferenc pápa következő enciklikájának, amely hét-nyolc hónap múlva jelenik meg.

Visszavonul az olajipar Kongóban 

A SOCO brit olajvállalat bejelentette, hogy befejezi a kongói Virunga Nemzeti Park területén végzett tevékenységét, és vállalja, hogy az összes UNESCO Világörökség részeként jegyzett területet tiszteletben tartja a jövőben.

Visszaminősíthetőek lesznek a védett területek? 

A Natura 2000 besorolású területeken végrehajtott beruházások mindig is érzékeny témának számítottak mind a beruházók, mind a természetvédők, mind pedig a terület tulajdonosai szempontjából. A beruházók jellemzően általuk ésszerűtlenül szigorúnak tartott természetvédelmi szabályokba és megszorításokba ütköznek, a természetvédő szervezetek és aktivisták pedig gyanakvással és kétkedéssel szemlélik a beruházásokat kísérő intézkedéseket.

Beindul az olajkitermelés 

2013-ban Ecuador olyannyira eladósodott, hogy az elnök, Correa Delgado nem látott más alternatívát: engedélyt adott az olajkitermelésre a Yasuni Nemzeti Parkban.

Környezetbarát: szeretnénk, de nem tudjuk megfizetni 

Fontos a környezetbarát építőanyag, de nem minden áron. Ráadásul a vevők többsége mást hisz az áráról, mint amit megadna érte, és amennyibe valójában kerül. Ám sok helyen mégis alkalmazzák a környezetkímélő anyagokat.

Szükség van zöld cégre! 

A környezet megóvása az egész világon nagyon fontos kérdés, a különböző országok kormányai is egyértelműen optimalizálni kívánják a környezet megóvásával kapcsolatos intézkedéseket, ezért egyre nagyobb nyomást gyakorolnak nem csak a vállalkozásokra, de a szakmai szervezetekre, az ellátási láncokra és más szociális és pénzügyi érdekeltekre is ez ügyben.

Tizenhét vegyszer szennyezi a virágport 

Környezetvédők beperelték az amerikai kormány több szervezetét, arra kényszerítve a hatóságokat, hogy tömeges pusztulásuk megakadályozása érdekében védett fajjá nyilvánítsák a poszméheket. Eközben az unióban 17 vegyszert is kimutattak a méhek eledeleként szolgáló virágporokban.

Zöldülnek az irodák a régióban 

Egy cég a fenntarthatóság iránti elkötelezettségét azzal is tudja hangsúlyozni, hogy zöld tanúsítvánnyal rendelkező irodát választ. Úgy tűnik, a cégek számára is egyre vonzóbb ez a lehetőség.

Majdnem négyezer fa esett a választások áldozatául 

Az idei választáson összesen körülbelül 258 tonna papír fogyott, amely 3870 fának felel meg. Ezzel szemben a 2010 évi választások papírfelhasználása 178 tonna volt, amely körülbelül 2670 fa kivágását jelentette.

A Starbucks a Föld szolgálatában 

Negyedik alkalommal hirdeti meg a Starbucks a Föld hónapját. A minden év áprilisában megrendezett esemény alkalmából a kávéházak partnerei a világ minden pontján önkéntes munkával segítik azokat a közösségeket, szervezeteket, melyek célja a környezetvédelem.

Húsmentesség a Földért 

Több mint 1 milliárd ember cselekszik egy időben 192 országban – a Föld napja ma már a világ legnagyobb környezeti eseménye. Sokat tettünk, de nem eleget.

Sztárok küzdenek a klímaváltozás ellen 

Harrison Ford és Arnold Schwarzenegger más hírességekkel együtt a klímaváltozás veszélyeire figyelmeztet egy új amerikai tévésorozatban, amely azzal a céllal készült, hogy a hollywoodi sztárok segítségével a statisztikák helyett az érzelmekkel hasson a nézőkre.

A zöld reklám többszörösen megtérül 

Ha a vállalkozása még nem hozza a remélt eredményeket, akkor gondoljon arra, hogy ennek a rossz kommunikáció mellett akár a rossz kommunikációs csatorna is lehet az oka.

Honnan szerezzünk pénzt a vállalkozásnak? 

Tőkét vagy hitelt nem könnyű szerezni a magyar vállalkozásoknak, bár a helyzet sokat javult az elmúlt években. Már a növekedési hitelprogram második szakasza pörög, ami keretében több mint elegendő forrás áll rendelkezésére a kisebb cégeknek is, mégsem mindenki kaphat. Honnan szerezzen pénzt ma egy vállalkozás?

Vidékfejlesztés a természetvédelem ellen? 

Egyre több esetben mutatkozik meg, hogy a természetvédelmi ágazat nem képes megfelelően működni a Vidékfejlesztési Minisztérium keretei között. Ennek következménye, hogy a Magyarország Alaptörvényében lefektetett alapelvek: a biológiai sokféleség, a vizek, talajok és erdők védelme nem érvényesül kellőképpen - írja a WWF Magyarország közleménye. A szervezet felveti annak szükségét, hogy a természet- és környezetvédelem számára ismét önálló minisztériumot hozzon létre az új Kormány.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére

Költségkímélés

Így szerezhet 1,8 millió forint támogatást lakhatásra

Így szerezhet 1,8 millió forint támogatást lakhatásra  

A munkáltató 2025. január 1-től évente 1,8 millió forinttal támogathatja a harmincöt év alatti dolgozóinak a lakhatását.

Adózás

Sztrájkolnak a taxisok, egyik követelésük már teljesült is?

Sztrájkolnak a taxisok, egyik követelésük már teljesült is?  

Az Országos Taxis Szövetség szerint okafogyott a szerdai taxis demonstráció egyik legfontosabb követelése.

Jogi kisokos

Jól indult az év a kistermelőknek és az őstermelőknek

Jól indult az év a kistermelőknek és az őstermelőknek  

Könnyített adminisztrációt és évi egyszeri EPR fizetési kötelezettséget hozott 2025.

Klímablog

Nyűg a fenntarthatóság a magyar cégeknek

Nyűg a fenntarthatóság a magyar cégeknek 

A magyarországi vállalatok többsége továbbra is elmarad a karbonkibocsátás csökkentését célzó törekvésekben.

Infokom

Rengeteg embert készülnek lapátra tenni a vállalatok

Rengeteg embert készülnek lapátra tenni a vállalatok 

2030-ig a cégek közel fele tervez elbocsátásokat a mesterséges intelligencia miatt. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo