Cégek és kormányok büntetésével fékezik az erdőirtást

A hatalmas olajpálma-ültetvények nélkül nem létezne sem a kozmetikai ipar, sem az alapvető élelmiszereink. Létesítésükhöz azonban megyényi nagyságú esőerdőket irtanak ki Délkelet-Ázsiában. Egy világszervezet megtisztítaná a multik beszállítói hálózatait az ilyen ügyletektől.

A feladatra vállalkozó szervezet a nagy nyilvánosság előtt jószerivel ismeretlen, ritkán hallani róla a klímaügyekről szóló hírekben. Pedig a The Global Environment Facility (GEF) nem újkeletű intézmény. 1991 óta 13,5 milliárd dollárnyi támogatást juttatott fejlődő országoknak. Ráadásul 183 országot fog egybe. A GEF azt szeretné, ha felügyelete alá kerülnének az ültetvény-telepítési engedélyek globális szinten. Az esőerdőirtás eddig azért folyhatott olyan nagymértékben, mert a földvásárlási ügyleteket nem kellett bejelenteni egy ilyen szervezetnél.

Az új rendszerben a GEF a bankokat is bevonná az erdővédelembe, megtiltva a pénzintézeteknek, hogy olyan mezőgazdáknak, kisvállalkozásoknak, nagyvállalatoknak, sőt kormányoknak nyújtsanak kölcsönt, melyek védett területeken végeznek favágást. A szankció elől senki sem élvezne kivételt.

Ebből vonják ki a "nélkülözhetetlen" pálmaolajat...
(fotó: freeimages.com)

A Világbank kezdeményezéseként indult GEF vezetősége a perui klímakonferencián tárta az érdekeltek elé tervezetét, jelentette a Reuters hírügynökség. Arról nem szól a fáma, hogy a "joghézagok bezárását" célzó programra hogyan reagáltak a kormányok és a nagybani pálmaolaj-felvásárlók, mint a Nestlé és a Unilever. Ha ugyanis a GEF szabad kezet kap, akkor az ilyen nagy cégek is azonnali ultimátumot kaphatnak a bankok révén, ha pálmaolaj-beszállítóik nem felelnek meg a követelményeknek.

A GEF álláspontja szerint véget kell vetni a gyakorlatnak, hogy az ökológiai értékeket ingyenes szolgáltatásként használják fel (és el) a gazdasági szereplők. A GEF az ökoszisztémák és a természeti erőforrások beárazását célzó erőfeszítéseket is támogatja, mely az ENSZ égisze alatt működő Környezetvédelmi Programnak (UNEP) a vesszőparipája évek óta. A GEF nemcsak a klímavédelemben érdekelt, jegyezte meg a Reuters, hanem a biológiai sokszínűség megőrzése érdekében is eszközöl befektetéseket.

KIVÁGOTT ESŐERDŐK: KATASZTROFÁLIS EMISSZIÓ
Indonézia, ahol olajpálma-ültetvényekkel váltottak fel egész őserdőket, hogy margarinunk és kozmetikai szereink számára előállítsák a pálmaolajat, behozhatatlan hátrányokat szenvedett az ország: 2005-ben a világ legnagyobb ÜHG-kibocsátójának kiáltotta ki a Világbank. A megkötött szén-dioxid ugyanis a kivágott fákból a légkörbe távozik. A norvég védnökségű globális erdővédelmi program figyelmeztetett: az ország erdővédelmi programjai sem garantálják, hogy elérje a 2020-ra kitűzött kibocsátás-csökkentést.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo