Környezetvédelem cikkek


Hipp-hopp megfelelhetnénk Brüsszelnek

Hipp-hopp megfelelhetnénk Brüsszelnek 

Egyes számítások szerint, ha már a mai naptól gázüzemű járművekre váltanánk, akkor idő előtt lehetővé válna a 2030-ra kitűzött uniós célkitűzés teljesítése. Eszerint 14 éven belül 30 százalékkal kellene csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását.
Mézet és áramot is termel az erőmű

Mézet és áramot is termel az erőmű 

A napelemek mellé méhkaptárakat is telepítettek az osztrák főváros legnagyobb közösségi naperőművében, Liesingben. A két focipályányi területen így évi egymillió kilowattóra zöldáramot és száz kiló virágmézet is termelnek.
Diétázzunk magunk és a Föld védelmében!

Diétázzunk magunk és a Föld védelmében! 

Nem csak magunk, de bolygónk miatt sem mindegy, mit eszünk. Több mint 80 országban érhetők el táplálkozási jó tanácsok, ajánlások, többek között Magyarországon is.
A méreg nem tesz különbséget

A méreg nem tesz különbséget 

Rohamosan nő a rovarirtó szerek használata Európában, miközben ezek a szerek pusztító hatással vannak a természetes állatvilágra, többek között a fecskék és seregélyek pusztulása is a rovásukra írható.
Világnapot kaphatnak a méhek

Világnapot kaphatnak a méhek 

A méhek pótolhatatlan szereplői a mezőgazdasági rendszereknek és mutatói környezetünk állapotának: ugyanakkor számos veszély fenyegeti őket – ezért a FAO támogatja, hogy május 20-át nyilvánítsák a méhek világnapjává.
Ötvenmilliárdból lehet erdőt ültetni

Ötvenmilliárdból lehet erdőt ültetni 

Kétéves pályázat indult erdőtelepítésre, ötvenmilliárdos keretösszeggel. A támogatásra először július 20. és augusztus 15. között lehet pályázni.
Keressük a megtakarítás bajnokait!

Keressük a megtakarítás bajnokait! 

Megvalósult szervezeténél az elmúlt 5 évben olyan környezetvédelmi intézkedés, amely egyben gazdasági hasznot is hozott? Csatlakozzon programunkhoz, mutassa be fejlesztését, és nyerje el a 2017-es díjak egyikét!
Meg lehetne menteni a Nagy-Korallzátonyt

Meg lehetne menteni a Nagy-Korallzátonyt 

Évi egymilliárd dollár ráfordítással 2025-re az ausztrál Nagy-korallzátony megkapná az utolsó esélyt a túlélésre - vélik szakemberek. Ennyi pénzből sikerülne annyira visszaszorítani a térségben a vízszennyezést, hogy a zátonynak esélye legyen a klímaváltozás hatásainak legyőzésére.
Új nemzeti parkot kapnak a tigrisek

Új nemzeti parkot kapnak a tigrisek 

Nemzeti park kialakítását tervezik Kína északkeleti tartományaiban, hogy növeljék a szibériai tigrisek és az amuri leopárdok élőhelyét. A szakértői tervek és az előterjesztés Csilin és Hejlungcsiang tartomány kormányzata elé kerülnek, de a megvalósításhoz a központi kormány jóváhagyására is szükség lesz.
Tényleg olyan nehéz megfogni egy szatyrot?

Tényleg olyan nehéz megfogni egy szatyrot? 

Nem a világot kell megmenteni, hanem magunkat önmagunktól – mondta Novák Péter a Médiaunió idei, környezetvédelmi témájú kampányának nyitó sajtótájékoztatóján. A társadalmi összefogásban elkészülő kampány idén a tudatos fogyasztásra, második körben pedig az újrahasznosításra fókuszál majd.

Szennyezett levegőt szívnak a városiak 

A városlakók több mint 80 százaléka egészségre veszélyes szintű légszennyezettségben él, a szegény és közepesen fejlett országokban a százezer lakosnál nagyobb városok 98 százalékában nagyon magas a légszennyezettség, amely évente több mint hárommillió ember halálát okozza világszerte az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legújabb adatai szerint.

Törvény védheti majd a fákat 

Szabó Marcel zöldombudsman országgyűlési határozati javaslatot nyújtott be egy országos faültetési és favédelmi program parlamenti elfogadása érdekében. Ha elfogadják a törvényt, tíz év alatt egymillió fával gazdagodhat az ország.

Végveszélyben kedves növényeink ötöde 

A klímaváltozás, élőhelyük elvesztése, betegségek és invazív fajok elszaporodása miatt az ismert növényfajok ötödét kipusztulás fenyegeti egy, a globális növényvilágról készült brit felmérés szerint.

Megmenekült egyetlen természeti világörökségünk 

Az Aggteleki- és a Szlovák-karszt barlangjainak hazánkra eső része tavaly került veszélybe, amikor közvetlen közelében, azaz a védőterületén jelentették be egy külszíni lignitbánya tervét. Májustól azonban a helyszínt védett természeti területté nyilvánították, ami hosszú távon biztosíthatja a természeti értékek védelmét a helyi közösségek számára.

Úszó atomerőműveket építene Kína 

Úszó atomerőművekből látná el elektromos energiával a távoli tengeri területeken lévő létesítményeit Kína, így a dél-kínai-tengeri építkezéseket is - jelentette pénteken az angol nyelvű, Global Times című kínai lap.

Fogynak a magyar madarak 

A modern mezőgazdaság pusztítja a magyar madárállományt: ez világosan kiderül egy friss kutatásból, amely szerint a szántóföldi fajok állománya csökkent, míg az erdőkben élő madarak száma emelkedett.

Még egy papírtól megszabadulhatunk 

A cunamiként érkező technológiai változásokból a kereskedelem sem maradhat ki. A webes értékesítés már szinte alap, már a mobilvásárlás sem nagyon kérdés. De a technológia még az olyan egyszerű dolgokat is átalakíthatja, mint egy sima blokk.

Mostantól a Nagy Testvér figyeli az erdőirtókat 

Az illegális erdőirtásban utazó maffiózók dollármilliókat keresnek Dél-Amerikában. A Google által kifejlesztett valós idejű műholdas megfigyelőrendszer ellehetetlenítené üzelmeiket. Persze algoritmusok is részt vesznek a munkában.

Az ígéret most már nem elég 

Ünnepélyes keretek között írták alá a Párizsi Klímaegyezményt New York-ban. A 170 ország- és kormányfő jelenlétében szentesített megállapodás ugyan fontos lépés a klímavédelemben, ám a sok hangzatos ígéret még kevés ahhoz, hogy megmentsük a bolygót. Mi sem járunk élen a klímavédelemben, a magyar kormányzat magasról tesz a környezetünk állapotára.

Lusták vagyunk a szelektív hulladékhoz 

Noha a szelektív hulladékgyűjtés lehetősége a hazai lakosság 96%-a számára elérhető, mégis a magyarok 46%-a semmilyen formában nem gyűjti szelektíven a tejes és gyümölcsleves italos kartondobozokat. Ráadásul még azok körében is minden harmadik italos kartondoboz a kommunális szemétbe kerül, akik szelektíven gyűjtik az otthon keletkezett hulladékot, derült ki az Italos Karton Környezetvédelmi Egyesülés (IKSZ) által készített, országos reprezentatív felmérésből.

Óriási kihívások előtt állunk 

Világszerte több mint 125 országban ma ünneplik a Föld Napját, amikor akciókkal, programokkal hívják fel a lakosság figyelmét, hogy takarékoskodjunk jobban bolygónk erőforrásaival. Komoly problémákkal kell szembenéznünk az elkövetkező évtizedben. Az éghajlatváltozás már itt van a nyakunkon, miközben esztelenül pazaroljuk bolygónk erőforrásait.

Bátaszéki tölgy lett az Év Európai Fája 

2013 után ismét magyar fa lett az Európai Év Fája verseny győztese. Februárban több mint kétszázezren szavaztak Európa szerte a nemzetközi Év Fája versenyben, ebből a bátaszéki molyhos tölgy összesen 72 653 ezer szavazatot szerzett. A második helyet egy csehországi ezeréves hársfa nyerte el, a harmadik a Bušáca - Zabudišová körtefája lett Szlovákiából.

Elektromosra vágynak a magyarok 

Már tíz éven belül többségben lehetnének az elektromos autók a magyar utakon a Forensis autóklub felmérése alapján. Az autósok jelentős része ugyanis legszívesebben már most is elektromos autót venne – de még drágállja és inkább kivár.

Zacskóstoppot hirdetett Párizs 

Júliustól tilos az egyszer használatos műanyag zacskók forgalmazása a francia kereskedelemben. Elégedettek lehetnek a környezetvédők, akik évek óta az újrahasznosítható zacskókért és a komposztálható csomagolásokért küzdenek.

Túlélhetik a tigrisek? 

Hosszú évek óta először nőtt a világon a szabadon élő tigrisek száma. A jelenleg becsült 3890 példány jelentős elmozdulást jelent a 2010-ben becsült 3200-tól. Száz évvel ezelőtt még százezer tigris járta az erdőket.

Milliókat tartanak el, mégis irtjuk őket 

A Földön található természeti világörökségi helyszínek közel felét veszélyeztetik különböző beruházások és ipari tevékenységek a WWF tanulmánya szerint. Pedig ezek a területek nélkülözhetetlenek az emberek és a környezet számára, mégis itt folyik világszerte olaj és gáz kitermelés, bányászat, vagy illegális fakitermelés.

Veszélyben a legértékesebb erdeink 

Aggasztó hírek érkeznek a legértékesebb erdeinkből: a környezetünk szempontjából kulcsfontosságú 120 évnél idősebb erdők harmada semmiféle védelem alatt nem áll. De ha állna, sem lenne minden rendben: még a védett státusz sem jelent biztonságot számukra a fakitermeléstől.

Egészségünket tüzelné el a kormány? 

Borsod-Abaúj-Zemplén megyében több lignitbánya megnyitását tervezik. A WWF Magyarország környezetvédelmi felméréséből ijesztő adatok kerültek napvilágra a lignit és szénbányászat és tüzelés környezeti, egészségügyi hatásairól.

Egyre nagyobb a baj az óceánokban 

Ha a tenger tovább savasodik és a mészhéjú élőlények nem képesek vázat alkotni maguknak, felborul a tengeri élővilág tápláléklánca. Csak az üvegházgáz-emisszió radikális visszafogásával menthetők meg a világ korallszigetei. Fogy az idő.

Életünk alapja van veszélyben 

Az elmúlt hetek csapadékos időjárása miatt úgy tűnhet, hogy ha valami, akkor a víz Magyarországon igazán nem lehet probléma. Valószínűleg a mezőgazdaságban dolgozók jelentős része nem értene egyet ezzel . Főleg az iparilag fejlett országokban, így hazánkban is pazaroljuk az ivóvizet, beszennyezzük folyóinkat és tavainkat, miközben egyáltalán nem biztos, hogy mindig lesz elegendő utánpótlás.

Oscar díj után szabadon: lesújtó és felemelő film a fajpusztulásról 

A delfinvadászatot leleplező The Cove című filmjéért Louie Psihoyos megkapta az Oscar díjat. Most még látványosabb és ambiciózusabb alkotással jelentkezett: a Racing Extinctiont a Thesszaloniki Dokumentumfilm Fesztiválon láttuk.

Megfizetünk a környezetvédelemért: na de így?! 

Az emberiség néhány ezer éves történelme során alapvető változásokat idézett elő a környezetében. Ahhoz, hogy ezek a hatások ne eredményezzenek számunkra végzetes körülményeket, modern kifejezéssel: törekednünk kell a fenntarthatóságra, ennek érdekében pedig az adók megfelelő alkalmazása is eredményes lehet. Furcsaságok persze ezen a területen is előfordulnak, az olyan adófajták, mint az esővíz-adó vagy a tehénszellentés adója minimum magyarázatra szorulnak.

Szombaton jön a sötétség 

Idén rekordot dönt a Föld Órájában résztvevő országok száma. Óriási érdeklődés, tömegek bevonódása, és ambíciózus célok megvalósítása mellett készül a világ a szombati sötétbe borulásra.

Kihalás fenyegeti a banánt 

Már évtizedekkel ezelőtt azért váltott a piac egy másik banánfajra, mert az addig boltokban lévő típus betegség támadta meg. A nemzetközi kereskedelemben mozgó banán már nemcsak kevésbé édes és ízletes, de klón is. Most ezt is gombafertőzés támadta meg.

Megszabadulhatunk a gyanús gyomirtótól 

Elhalasztották a szavazást az uniós tagállamok az Európai Bizottság azon javaslatáról, mely alapján 2031-ig újraengedélyeznék a glifozát nevű gyomirtót, amely tavaly az IARC (az Egészségügyi Világszervezet rákkutatási ügynöksége) által „valószínűleg rákkeltő az emberek esetében” besorolást kapott. A Greenpeace azt kéri a magyarországi döntéshozóktól, hogy utasítsák el a glifozát tartalmú gyomirtók használatának engedélyezését a következő uniós szavazáson.

Soha többé parkolódíj! Ennyi kell hozzá 

Márciustól Debrecenben és Kaposváron is ingyenesen parkolhatnak a környezetkímélő, zöld rendszámtáblás járművek, hasonló szabályozás van érvényben például Székesfehérváron, Szolnokon és Pécsen is. A Fővárosi Közgyűlés tavaly decemberben döntött az ilyen gépkocsik díjmentes budapesti parkolásáról.

A népesség 20%-a fogyaszt szinte mindent 

Március 6-án ünnepeljük az energiahatékonysági világnapot, amelynek célja, hogy felhívja a társadalom figyelmét a Föld természeti készleteinek végességére és az energiaforrások hatékony felhasználásának szükségességére. Ezt a tényt egyre többen felismerik, de Magyarországon nem használjuk ki a lehetőségeinket. Itthon a lakosság épp annyi energiát fogyaszt, mint az ipar.

A méhek jelentik a megoldást a kistermelőknek 

Jelentősen, 20-25 százalékkal növelhetőek a terméshozamok, ha a kistermelők segítik a beporzó rovarok, elsősorban a méhek „munkáját”. Ehhez egyébként semmi különleges, vagy drága intézkedést nem kell tenniük – derült ki a FAO által támogatott kutatásból.

Sakálba futhatunk a Normafánál 

A Buda környéki erdőkben pár évvel ezelőtt találkoztak először magányos aranysakálokkal a természetvédők, mára azonban bizonyos lett, hogy az őshonos állatfaj ismét stabilan jelen van a főváros környéki erdőkben is.

Csípi a termelők szemét az új szabályozás 

A zöldség-gyümölcs ágazat fejlődését és a Földművelésügyi Minisztérium 2013. őszén megalkotott zöldség-gyümölcs ágazati stratégia megvalósítását is meghiúsíthatja az öntözés szabályozásának és támogatásának tervezett átalakítása - vélekedik több szakmai szervezet. Pedig a szabályozás a hazai vízbázis megőrzését szolgálja.

Meghozta az eredményét a dízelbotrány 

Folytatódhat a gépjárművek károsanyag-kibocsátását mérő új eljárás bevezetése, miután az Európai Parlament plenáris ülésén a képviselők nem vétózták meg az Európai Bizottság javaslatát. Ugyanakkor a parlament megtagadta a Madárvédelmi és Élőhelyvédelmi Irányelveik felülvizsgálatát.

Uniós források környezetvédelemre: az ördög a részletekben 

Az új EU tagállamok az uniós források helytelen felhasználásával a tiszta energiára épülő európai gazdaság kerékkötői – világít rá a Bankfigyelő és a Föld Barátai Európa új jelentése. A Magyar Természetvédők Szövetsége által készített magyar fejezetből kiderül: a lakossági energiahatékonyság hiányosságai, a túlzott hulladékégetés- és biomassza-támogatás mellett akad számos pozitívum is a tervekben, amit erősíteni szükséges.

Rendbe kéne tenni a vizeinket 

Riasztó helyzetben vannak Magyarország természetes vizei: ökológiailag megfelelő állapotban folyóinknak és tavainknak csak alig 12 százaléka van. Ezen az uniós források megfelelő felhasználásával segíthetnénk – de a jelek szerint ez nem prioritás.

Négy év múlva több szemét lesz a tengerben, mint hal 

Ha a jelenlegi mértékben és sebességben folytatjuk a tengerek szennyezését, irtjuk a halpopulációt, derült ki a davosi Világgazdasági Fórum jelentéséből. A világszerte megtermelt plasztiknak csak 14 %-a kerül újrahasznosításra.

Kockás az Év hüllője 

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a 2016-os év hüllőjének a kockás siklót választotta. Kevésbé közismert, hogy Magyarországon két vízisiklófaj él, melyek közül a kockás sikló az, amelyik jobban kötődik a vízhez. Legnépszerűbb üdülőhelyünkön, a Balatonon például gyakrabban lehet vele találkozni, mint közeli rokonával, a vízisiklóval.

A hangja árulta el az új bagolyfajt 

Egyedülálló hangja alapján különítettek el egy új bagolyfajt egy indonéz szigeten. Az állat hosszú ideig rejtőzött a tudományos azonosítás elől, ugyanis nagyon hasonlít néhány rokon fajhoz.

Ijesztő adatok: ott a legpiszkosabb a levegő, ahol nem is gondolnánk 

A Levegő Munkacsoport újabb méréssorozatával a fűtés légszennyezését kutatta a Börzsöny és Pilis hegyei közt. Ijesztő körkép rajzolódik ki az eredményekből, amely szerint a kristálytiszta hegyi levegő csupán vágyálom.

Feleennyit is fogyaszthatnának a repülők 

A NASA legújabb kutatásának eredményei szerint az új technológiákkal a mai felére csökkenthető a repülőgépek kerozin-fogyasztása, 75 százalékkal mérséklődhet a károsanyag-kibocsátás és nyolcadára a zajszennyezés.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére

Költségkímélés

Így szerezhet 1,8 millió forint támogatást lakhatásra

Így szerezhet 1,8 millió forint támogatást lakhatásra  

A munkáltató 2025. január 1-től évente 1,8 millió forinttal támogathatja a harmincöt év alatti dolgozóinak a lakhatását.

Adózás

Sztrájkolnak a taxisok, egyik követelésük már teljesült is?

Sztrájkolnak a taxisok, egyik követelésük már teljesült is?  

Az Országos Taxis Szövetség szerint okafogyott a szerdai taxis demonstráció egyik legfontosabb követelése.

Jogi kisokos

Jól indult az év a kistermelőknek és az őstermelőknek

Jól indult az év a kistermelőknek és az őstermelőknek  

Könnyített adminisztrációt és évi egyszeri EPR fizetési kötelezettséget hozott 2025.

Klímablog

Nyűg a fenntarthatóság a magyar cégeknek

Nyűg a fenntarthatóság a magyar cégeknek 

A magyarországi vállalatok többsége továbbra is elmarad a karbonkibocsátás csökkentését célzó törekvésekben.

Gazdaság

A bérfejlesztések hajták a munkavállalókat

A bérfejlesztések hajták a munkavállalókat  

A 2023 eleje óta tapasztalt élénk munkavállalói aktivitás 2024 utolsó negyedévére mérséklődött.

Infokom

Rengeteg embert készülnek lapátra tenni a vállalatok

Rengeteg embert készülnek lapátra tenni a vállalatok 

2030-ig a cégek közel fele tervez elbocsátásokat a mesterséges intelligencia miatt. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo