Környezetvédelem cikkek

Még nem menekültek meg a tigrisek
Bhután bejelentette, hogy országuk 103 tigrisnek ad otthont, ami jelentős növekedést jelent a korábban becsült 75 példányhoz képest. Ennek ellenére a WWF figyelmeztet a válságos délkelet-ázsiai helyzetre, ahol a tigrisek kihalása az egész régióban fenyegető veszély.

Éjszakai dalnok nyerte a láthatatlan tyúkok versenyét
A láthatatlan tyúkok között is a legkevésbé látható, a haris lett az év madara a szavazatok alapján. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) ezért ennek a madárnak, illetve élőhelyének védelmével foglalkozik kiemelten a jövő évben.

A növények is szenvednek a klímaváltozástól
Napjainkban a klímaváltozás egyik legjobban érezhető hatása, hogy egyre gyakoribb a szélsőséges időjárás; a felmelegedés mellett az is megfigyelhető, hogy jelentősen nő a szélsőségesen meleg napok száma, ami nagyon káros lehet a növényzetre - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).

Okos, zöld városban szeretnénk élni
A magyarországi városlakók egyre környezettudatosabb lakóhelyre vágynak, amely okos megoldások segítségével könnyíti meg mindennapi életüket – derül ki a GE Lighting és a Szeretlek Magyarország közös online felméréséből.

A poszméheket is kipusztíthatja a klímaváltozás
Komoly veszélyt jelent a poszméhek túlélésére a klímaváltozás, mivel hatására jelentősen csökken a rovarok természetes élőhelyeinek kiterjedése Európában és Észak-Amerikában egyaránt - állapította meg egy európai, amerikai és kanadai szakemberekből álló kutatócsoport.

Mondjunk nemet a műanyag palackokra
Egy hét alatt több, mint 500 fő csatlakozott a Felelős Gasztrohős legújabb kezdeményezéséhez, amely célja a műanyag palackok vásárlásának visszaszorítása. A kampány arra bíztatja a lakosságot, hogy a nyári melegben saját kulacsukba töltött itallal frissítsék fel magukat ahelyett, hogy mindig újabb PET palackos üdítőket és ásványvizet vásárolnának.

Veszélybe kerülhet az egyetlen természeti világörökségünk
Lignitbánya nyitásával veszélyeztetnék hazánk egyetlen UNESCO természeti világörökségi helyszínét, és az Aggteleki Nemzeti Park természeti értékeit – figyelmeztet a WWF Magyarország.

Pink festék menti meg a rinocéroszokat?
Egy újszerű megoldás vethet véget az orrszarvúak orvvadászatának. Egyelőre 100 állat szarvába fecskendeztek olyan rózsaszín festéket, amilyet a bankjegyekben is használnak - vagyis kiszűrhetővé válnak, ha a vadászokhoz kerül a "trófea".

Miképp lehet környezetbarát egy betű?
A nyomtatás alapvetően meglehetősen környezetkárosító tevékenység. Áramot és papírt és tintát is használunk hozzá, a tonerek pedig különösen kellemetlen hulladékok. Sok mindent tehetünk, hogy csökkentsük a szükséges nyomtatás káros hatását, például most már öko-betűtípust is választhatunk.

Visszatértek a bölények
Kontinensünk legnagyobb szárazföldi emlőse, az európai bölény egy éve visszatért régi élőhelyére a Déli-Kárpátokban. Most, egy évvel később az állatok száma már megduplázódott, miután június 12–13-án másodszor is sor került néhány példány szabadon engedésére – közölte a WWF.
Új otthonra találtak az dejtári kisgólyák
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) segítségével „pótszülőkhöz” kerültek a Dejtáron elárvult gólyafiókák. A fiókák papája megsérült, ezért kellett őket kiemelni a családi fészekből.
Ferenc pápa: öngyilkos az életmódunk
A Föld védelmére szólított fel Ferenc pápa első „saját” enciklikájában. A katolikus egyházfő szerint csökkentenünk kell szén-dioxid kibocsátásunkat, és ki kell állnunk a társadalmi egyenlőtlenségek mellett. A környezetvédelmi szervezetek örömmel fogadták az egyházi állásfoglalást.
Videó! – Így kap GPS-t a titokzatos macskaféle
Körülbelül egy hónappal a himalájai országot sújtó pusztító földrengés után nepáli természetvédők bejelentették: sikerült nyakörvet tenniük egy hópárducra a Kancsendzönga, a világ harmadik legmagasabb hegyének területén. Az ország újjáépítésére tett erőfeszítések közepette ez a bejelentés nagyon fontos pozitív üzenetet közvetített.
A fogyasztásunkon múlik a Föld jövője
Több mint 40 éve ünneplik június 5-én a Környezetvédelem Világnapját. Bár ez hosszú idő, valódi tettek elmaradnak, mind az egyének, mind a döntéshozók szintjén. Megoldások már léteznek, mégis a gyors gazdasági haszonszerzésnek rendeljük alá a természeti értékek jövőjét - írja a WWF közleménye.
A klímaváltozás és a mezőgazdaság pusztítja a madarakat
Minden ötödik madárfaj veszélyeztetett Európában, az élőhelyek eltűnése és leromlása miatt, – különös tekintettel a mezőgazdálkodással érintett területekre – valamint a klímaváltozás. Magyarország sem kivétel, de azért vannak jó hírek is az MME közleménye szerint.
Nem nyúlhatja le az állam a nemzeti parkok földjét
Alkotmányellenes az állami földvagyonról szóló törvény nemzeti parkokkal kapcsolatos módosítása - mondta ki az Alkotmánybíróság (Ab) hétfőn az államfő indítványára. A törvénymódosítás ebben a formában nem hirdethető ki.
A Földért kampányol a 14 éves "Anti-Bieber"
Ha Justin Bieber az elkényeztetett tiniceleb céltalan idétlenkedését jelképezi a modern társadalomban, a 14 éves ökoaktivista, Xiuhtezcatl Martinez ennek az ellenkezőjét, a globális felelősséget és a jövőtudatos gondolkodást.
Gyönyörű új fajok, és már most veszélyeztetettek
Egy denevér rémálomba illő agyarakkal, egy titokzatos kígyó és darázs, valamint a világ második leghosszabb rovara. Többek között ezek a furcsaságok szerepelnek a nemrégiben felfedezett 139 faj listáján, melyekre a tudósok a délkelet-ázsiai Mekong folyó mentén bukkantak rá 2014-ben.
Vége lehet az utolsó érintetlen olajmezőnek is
Az Északi-sark a Föld utolsó nagy, feltáratlan olajmezője. 23 milliárd hordónyi kőolajkészletet rejt magában. Seattle kikötőjében nagyszabású demonstrációt tartottak aktivisták, tiltakozva a sarkköri olajkutatás újraindulása ellen. A tervek szerint a városban működne a Shell olajkutató egységének a főhadiszállása.
Riasztó az élőhelyek helyzete
Holnap ünnepeljük a Biológiai sokféleség világnapját, és egyben a Magyar Természet Napját, miközben az Európai Bizottság jelentése egyértelműen kimutatja a biológiai sokféleség drámai csökkenését. A természeti értékek védelmét biztosító jogszabályok ennek ellenére gyenge lábakon állnak!
Eltűnhetnek a gerlék, a pacsirták és a sármányok
Minden harmadik európai madár veszélyeztetett - derült ki a kontinens vadvilágáról és természetes élőhelyeiről készített eddigi legátfogóbb tanulmányból, amelynek nyers változata a The Guardian című brit napilap birtokába került.
Jobbra fordul a Normafa sorsa?
Május 17-én népszavazás lesz az országos jelentőségű kirándulóhely, a Normafa fejlesztési koncepciójáról. A tervek a kezdeti drasztikus, természetkárosító elképzelésekhez képest alaposan megváltoztak, sőt, a természetvédelmi szempontok figyelembevételével valódi javulást is hozhatnak.
Öt év múlva már egy fecske sem csinál nyarat
A Magyarországon nyarukat töltő fecskék létszáma évről évre folyamatosan csökken nemcsak a becslések szerint, hanem már szemmel is látható a változás. Számos oka van ennek, például a környezetszennyezés, meggondolatlan hulladékkezelés, és az emberi mentalitás.
Újra medve barangol Magyarországon
Az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság tájékoztatása szerint, vasárnap egy rádiós nyomkövetővel ellátott barnamedve lépett be Magyarország területére a Szuhafő településtől északra. A környezetvédők örülnek a jelenlétének, de aggódnak, hogy orvvadászok kilövik a békés állatot.
Hadat üzent a műanyag zacskóknak Brüsszel
Az Unió tagországaiban csökkenteni kell a leggyakrabban használt és leginkább környezetszennyező műanyag zacskók használatát a kedden az Európai Parlamentben megszavazott új szabályok szerint.
Mégis lenyúlja a kormány a nemzeti parkok földjét
A fideszes többség mégis elfogadta azt a törvénymódosítást, amelynek értelmében a Nemzeti Földalapkezelőhöz kerülnek a védett területek. Sokezer hektárnyi, a környezetvédelemhez nélkülözhetetlen földterület juthat Kishantos sorsára.
Csak a nemzeti parkok földjeire hajt a kormány
A Parlament Törvényalkotási Bizottsága elfogadta és parlamenti zárószavazásra terjesztette be az állami vagyonról szóló törvény csonka, kétharmados részek nélküli változatát. A természetvédő szervezetek szerint ezzel egyértelművé vált, hogy a kormány nem a földvagyon egységes kezelését célozza a tervezettel, hanem a nemzeti parki földek elvételét a természetvédelmi szervektől.
Miért a környezetszennyezést ösztönözzük a termékdíjjal?
2015 januárjától környezetvédelmi termékdíjat kell fizetni minden elektromos vezérlésű kazán után. A termékdíj független attól, hogy takarékos-e a készülék, milyen mértékben áll újrahasznosítható alkatrészekből, van-e Környezetbarát Termék minősítése. Mértéke 57 forint kilónként, ami 3-5 százalékkal teszi drágábbá a modern, energiatakarékos kazánokat. Eközben a kevésbé hatékony, természeti erőforrásokkal pazarlóbban bánó, környezetet jobban terhelő fűtőberendezések után nem kell fizetni.
Így nem leszünk mi Szaúd-Arábia
Habár Magyarország nem hagyományos típusú földgáz- és kőolajvagyona lényegesen nagyobb, mint a hagyományos, mégsem érdemes amerikai jellegű palagáz-forradalomban reménykedni.
Megbuherálnák a bioszférát a klímaváltozás miatt
Amerikai tudósok azt szeretnék, ha a megállíthatatlan klímaváltozás fékezésére technológiai eszközökkel nyúlnának bele a természet rendjébe a tudomány képviselői. Méghozzá kormányzati pénzek segítségével.
Nincs meg a kétharmad: most megúszták a Nemzeti Parkok
Elhalasztotta a parlament kedden az állami földvagyon kezelésével összefüggő egyes törvények módosításáról szóló kormányzati előterjesztés zárószavazását. A tervezet ellen több mint százötven civil szervezet és több százezer választó is tiltakozott.
A rövidtávú érdekekért a jövőnket fenyegeti a kormány
Alkotmányellenesnek tartják jogi szakértők azt a törvénytervezetet, ami kivonná a nemzeti földvagyont a nemzeti parkok kezeléséből. A tervezetről kedden szavaz az Országgyűlés.
Jobban kell ügyelnünk a termőföldre
Az egészséges talaj nemcsak alapfeltétele élelmünknek, fűtőanyagainknak, gyógyászati termékeinknek, de elengedhetetlen az ökoszisztéma szempontjából is.
Ne szavazzák meg! Százötven szervezet a földvagyon elherdálása ellen
Több mint százötven civil szervezet fordult az Országgyűléshez, hogy a képviselők ne támogassák a nemzeti parkok jogait csorbító állami vagyonról szóló törvény tervezetét.
Még van remény a nemzeti parkoknak
Elbukott a parlamenti bizottságban az a javaslat, amely a Nemzeti Földalapkezelőnek adta volna a védett területek hasznosítási jogát. A természetvédők szerint ezzel bebizonyosodott, hogy a kormány eredeti javaslata sérti a természeti erőforrások védelmét.
Most a nemzeti földvagyon után nyúl a kormány
A három legnagyobb magyar természetvédő civil szervezet károsnak, alkotmányellenesnek és szakmailag indokolatlannak tartja a múlt héten az országgyűlésnek benyújtott állami földvagyonról szóló törvényjavaslatot, amelyet a Parlament mai ülésén tárgyalnak.
Két hét múlva itt az Óra
Március 28-án a világ számos nagyvárosa, közintézménye, vállalata és otthona elsötétül egy órára, hogy szimbolikusan kiálljon az éghajlatváltozás elleni harc fontossága mellett. A Föld Órája idén is a tettekről szól, a vállalásokat és a cselekvést ünnepli. A munka már megkezdődött, most bemutatjuk, hogyan.
Tonnaszám dobálják a szemetet a Dunába az osztrákok
Csaknem negyven tonna műanyag kerül a Dunába évente az osztrák szakaszon - olvasható a bécsi Környezetvédelmi Hivatal jelentésében. A hulladék jelentős része egyszerű szemét: széthagyott háztartási cikk, vagy fólia.
Megélhetési bevándorlók: hódokat lakoltatnak ki Komáromban
Hódok befogására készülnek Komáromban a város belterületén lévő Rüdiger-tóban. A hódcsalád több mint másfél éve él a tó kis szigetén, ahol a nyomok szerint otthonosan berendezkedtek. Valószínűleg a 2013-as dunai árvízkor települtek át ide egy csatorna mentén, mert feltételezett korábbi lakhelyükön, a közelben lévő Koppánymonostori holtágban túl nagy vízállások uralkodtak.
Indul a Nagy Zöldítési Akció
A WWF Magyarország meghirdeti a Föld Órája Magyarország kihívásához kapcsolódó Nagy Zöldítési Akcióját. Március 21-én, egy héttel a Föld Órája előtt, Magyarország települései versengenek majd a Föld Órája Fővárosa címért. Elérkezett a cselekvés ideje: mutassuk meg, hogy változtathatunk az éghajlatváltozáson!
Rátenné a kezét az állami földekre az NFA
A Nemzeti Földalapkezelő (NFA) tulajdonába kerülhet valamennyi állami tulajdonú föld, függetlenül attól, hogy védett területnek minősül-e - erről Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter nyújtott be törvényjavaslatot az Országgyűlésnek.
Elszámolták a pandákat - de ez jó hír
Kína három tartományának erdőiben lényegesen több pandát találtak, mint tíz évvel ezelőtt, igaz, most nagyobb területet vizsgáltak át, mint korábban. A vadon élő pandák száma ezzel az új vizsgálattal 1864-re emelkedett.
Most dől el, milyen lesz Európa levegője
Mivel az Európai Unió most - érthető okokból - a gazdaságélénkítésre koncentrál, ezért a környezetvédelemnek is hangsúlyoznia kell azt, hogy ez anyagilag is megtérülő befektetés - véli a Levegő Munkacsoport.
Mobilappal is védenék a cápákat
Nyugodtabb életet ígér az ikonikus halnak a FAO új digitális eszköze, amely révén gyorsan beazonosíthatóvá válnak bizonyos fajtái. Az újonnan kifejlesztett iSharkFin nevű szoftver segít megóvni a veszélyeztetett cápafajokat és az illegális cápauszony-kereskedelemben is hasznos eszköz lehet.
Megmenekülhet a kihalástól a világ legritkább nagymacskája
A szigorú védelemnek köszönhetően megduplázódott, a 2007-ben összeszámolt 35-ről 70 körülire emelkedett mára a vadon élő leopárdok száma Oroszország távol-keleti részén és azzal határos kínai vidékeken.
Idén májusban lesz a TeSzedd!
Az idén május 15. és 17. között lesz a TeSzedd! - Önkéntesen a tiszta Magyarországért szemétgyűjtési akció. A most ötödik alkalommal rendezendő TeSzedd! akció kapcsolódik az Európai Bizottság által kezdeményezett Tisztítsuk meg Európát! nemzetközi szemétgyűjtési akcióhoz.
Mennyit ér az utolsó tonhal?
A WWF aggodalmát fejezte ki a kékúszójú tonhalra vonatkozó halászati kvóta túl hírtelen és túlságosan nagymértékű emelése miatt, a halfaj ugyanis már most is drámai mértékben túlhalászott.
Végveszélyben az orrszarvúk
Az orrszarvúk illegális vadászatának megakadályozásáért kifejtett egyre nagyobb erőfeszítések ellenére 2014-ben tovább nőtt az öldöklés mértéke: 1215 rinocéroszt öltek meg Dél-Afrikában.