Megélhetési bevándorlók: hódokat lakoltatnak ki Komáromban

Hódok befogására készülnek Komáromban a város belterületén lévő Rüdiger-tóban. A hódcsalád több mint másfél éve él a tó kis szigetén, ahol a nyomok szerint otthonosan berendezkedtek. Valószínűleg a 2013-as dunai árvízkor települtek át ide egy csatorna mentén, mert feltételezett korábbi lakhelyükön, a közelben lévő Koppánymonostori holtágban túl nagy vízállások uralkodtak.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

A hódok betelepülését a város lakói hitetlenkedve, de örömmel fogadták. A település belterülete azonban nem alkalmas arra, hogy hosszú távon biztosítottak legyenek létfeltételeik, ezért megfelelő megoldás lehetőségeit keresték meg a szakemberek. A tó, aminek partjára pihenni vágyók és helyi horgászok járnak le, a város belterületén van, minden oldalról házakkal körülvéve. A megrágott fákra először helyi lakosok figyeltek fel, utána a város alpolgármestere és környezeti referense foglalkozott az üggyel. Tájékoztatták a lakosságot a hódok jellemző életmódjáról, és értesítették a környezetvédelmi felügyelőséget az esetről. A fák megvédésével és az állatok távoltartásával kezelték a helyzetet, erre főleg ott volt szükség, ahol a hódcsalád a tóba folyó kis patak partján házak kertjében is rágcsált. A károsodott lakosok számára egy alkalommal gyümölcsfa csemetéket is adott a város - közölte a World Wildlife Found (WWF) magyarországi szervezete.

A Rüdiger-tavi hódcsalád befogásának ötlete azért merült fel, mert a szigeten, ahol most élnek, egyre kevesebb a táplálék, ami miatt előbb-utóbb tovább kell vándorolniuk. A tavat azonban csak egy kis vízfolyás köti össze a Komárom környéki vízhálózattal és a Dunával, száraz időszak esetén pedig ebben a kis patakban nagyon kevés a víz. Fennáll a veszélye, hogy a szárazföldön esetlenül mozgó állatok nem tudnák elhagyni mostani lakhelyüket, amikor elfogy számukra a megfelelő mennyiségű táplálék a szigeten.

„A befogásra alkalmas csapdák a Bajorországban használt csapdák alapján készültek. Március első hetében helyeztük ki őket a szigetre, azokra a csapásokra, melyeket a hódok rendszeresen használnak” - mondta Czabán Dávid, aki korábban a WWF hódmonitorozási programjában vett aktívan részt vett, és a házilag készült, de profi megjelenésű csapdák építője.

CSENDES INVÁZIÓ EURÓPÁBAN
Összességében mintegy 12 ezer invazív fajt tartanak nyilván Európában. Nem csak rovarok és növények fenyegetik az őshonos ökoszisztémát, hanem olyan különlegességek is, mint a nanduk, vagy az aligátorteknősök.
„A hódok befogása a legritkábban javasolható megoldás, ha az emberek és hódok között bármilyen konfliktus merül fel, vagy fennáll a veszélye, hogy a hódok jelenléte problémát okozhat” – mondta Gruber Tamás a WWF Magyarország vizesélőhely-védelmi programvezetője. „A hódok távoltartása, és a vízparti sávon a számukra megfelelő táplálékmennyiség biztosítása sokkal jobb megelőző intézkedés. Ha a vízfolyások mentén 15-20 méteres sávban a hódok szabadon mozoghatnak és gyűjthetnek táplálékot, akkor kicsi a valószínűsége, hogy konfliktusba kerüljenek az emberrel” – tette hozzá. „A komáromi azért egyedi eset, mert a belterületen a hódcsalád hosszú távon csak kis valószínűséggel maradhatna meg, és biztonságos továbbvándorlásuk feltételei nem biztosítottak.”

A hódcsalád az éjszakai kamerák felvételei tanúsága szerint három vagy négy tagból áll. Eddig a család egy kifejlett, felnőtt tagját sikerült sértetlenül becsapdázni. A család valamennyi tagjának befogása után a Duna melletti Táti-szigeteken fogják elengedni őket, ahonnan a remények szerint nem fognak ismét valamelyik település belterületére vándorolni.

A legcukibb állatok vannak a legnagyobb veszélyben
Riasztó gyorsasággal zsugorodik Ausztrália őshonos állatvilága: a kipusztulás határára kerülhetnek néhány év alatt a kacsacsőrű emlősök, a koalák és a vombatok is. A veszélyt éppen az ember által betelepített macskák és rókák jelentik számukra és sokszor a védelmi programok sülnek el visszafelé.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo