A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, a Magyar Természetvédők Szövetsége és a WWF Magyarország kezdeményezésére fordultak kiáltvánnyal a képviselőkhöz a szervezetek. A levelet számos környezetvédő szervezet, mint a Greenpeace és a Levegő Munkacsoport, illetve más civil szereplők is, mint például a Gazdatanácsok Szövetsége írta alá. Mint azt a Piac&Profit korábban megírta, a törvényjavaslatot a Parlament fenntarthatósági bizottsága sem támogatta.
A szervezetek felhívják a döntéshozók figyelmét arra, hogy a magyar államnak az állampolgárok egészséges környezethez való alkotmányos jogát a környezetvédelmi jog- és intézményrendszer megfelelő szintű fenntartásával kell biztosítania, az évtizedek munkájával elért védelmi szinttől nem léphetnek vissza szabadon. (A jogszabálytervezet benyújtásáról itt olvashat!)
Véleményük szerint hazánk természeti örökségét veszélyeztetné, ha a védelem alatt álló állami földterületek sorsáról a természetvédelmet alapfeladatként ellátó nemzeti park igazgatóságok helyett a birtokpolitikában érdekelt Nemzeti Földalapkezelő Szervezet döntene. A civilek számon kérik a kormányon, hogy a nemzeti park igazgatóságok finanszírozása kiszámíthatatlan, illetve azt is, hogy a törvénytervezetet a társadalmi szereplők kizárásával készítették elő. A levél aláírói kérik az országgyűlési képviselőket, hogy ne támogassák a törvényjavaslat elfogadását. (Egyébként tavaly már a védett területek ötödére rátette a kezét az állam.)