Világnapot kaphatnak a méhek

A méhek pótolhatatlan szereplői a mezőgazdasági rendszereknek és mutatói környezetünk állapotának: ugyanakkor számos veszély fenyegeti őket – ezért a FAO támogatja, hogy május 20-át nyilvánítsák a méhek világnapjává.

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

Szlovénia javaslata, hogy május 20-át a Méhek Világnapjává nyilvánítsák, a FAO-n belül pozitív fogadtatást kapott: a szervezet május elején tartott döntéshozó találkozóján, az Európai Regionális Konferencián mind az 53 ország támogatta. A háziméh a legismertebb beporzók egyike, egy csoporté, melynek tagjai (bogarak, madarak, lepkék stb.) növényről-növényre vándorolva gondoskodnak azok megtermékenyítéséről, és így a teljes növénytermelésünk mintegy harmadáról. Nélkülük eltűnne tányérunkról számos kedvelt alapanyag, mint a burgonya, a hagymák, az eper, a karfiol, a paprika, a répa, a sütőtök, vagy az alma, paradicsom és a mandula.

A méhek jelentik a megoldást a kistermelőknek
Jelentősen, 20-25 százalékkal növelhetőek a terméshozamok, ha a kistermelők segítik a beporzó rovarok, elsősorban a méhek „munkáját”. Ehhez egyébként semmi különleges, vagy drága intézkedést nem kell tenniük – derült ki a FAO által támogatott kutatásból.
A méheket számos veszély fenyegeti, hívta fel a figyelmet Jose Graziano da Silva a FAO főigazgatója. A túlzott permetezés, a mezőgazdasági monokultúrák és a klímaváltozás is ezek közé tartozik. „A beporzók számának csökkenése olyan folyamatokra figyelmeztet, amelyek világszerte az ökoszisztéma romlását okozzák,” tette hozzá.

A beporzók szerepe

A legfontosabb feladat tehát, hogy élőhelyet biztosítsunk számukra, például hagyományos mezőgazdasági technikák alkalmazásával. A közelmúltban egy tanulmány igazolta, hogy a beporzók számának és sokféleségének növelése javítja a terményhozamot. Egy háziméh egymaga közel 7000 virágot látogat meg naponta, és mintegy négymillió virág beporzása szükséges egy kilogramm méz előállításához.

Összesen a világon megközelítőleg 81 millió méhkaptár van, 1,6 millió tonna mézet termelve, ennek harmada kerül a világkereskedelembe. Globálisan a kaptárok száma nőtt, ám Észak-Amerika és Európa egyes országaiban csökkent. Mintegy 20 000 különböző fajta vadméhet tartanak számon tudósok, melyek az egészséges ökoszisztéma és a biológiai sokféleség alapkövét alkotják.

Többet érnek nekünk a méhek élve
Európában a méhek általi beporzás pénzbeni értéke évi 22 milliárd dollár. A méhekre egyes kutatók szerint káros hatással bíró neonikotinoid-alapú vegyszerek révén viszont csak 2 milliárd dolláros pluszbevételhez jut az uniós agrárium. Beporzás nélkül nincs élelem. Ha a méhpopuláció összeomlik, jön az éhínség.

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo