Klímaharc cikkek
Felhígított amerikai klímatörvény: 7 szavazat kell még hozzá
Július 27-én Washingtonban hivatalosan nyilvánosságra hozták a több jogszabályból összeálló klímatörvény-csomagot, amelyeket benyújtanak a szakbizottságoknak, majd a szenátusnak. Hova vezettek az elmúlt hónapok egyeztetései? Kompromisszumosan visszafogott, felhígított törvényjavaslathoz. Ami azért fokmérő a nemzetközi klímaegyezményhez vezető úton, mert a washingtoni törvénycsomag szigorúságára vagy éppenséggel lazaságára alapoznák más ipari nagyhatalmak is a saját nemzeti szabályozásaikat.
Félúton az EU a 20 százalékos megújuló-részarány felé
A 27 tagállamot tömörítő Európai Unióban 2008-ban 0,6 százalékkal nőtt a megújuló energiák részesedése az összenergia-használatból. Az EU mindössze félúton jár a 2020-ra vállalt 20 százalékos megújuló energia részarányra történő átállásban, ismertette kutatási eredményeit az Eurostat, az EU statisztikai hivatala.
Több pénzt ad megújuló energiákra a Világbank
Közeledik a novemberi Klímacsúcs, melyet Mexikóban rendeznek meg. Tavaly a klímaegyezményt Koppenhágában nemcsak az emisszió-csökkentések mértékére vonatkozó egyetértés hiánya akasztotta meg. A klímaváltozás kárát érző szegény országok környezetvédelmi programjainak finanszírozási problémái is meghiúsították az egyezséget: fejlett világ ugyanis vonakodik állni a cechet. Milyen kompromisszumos esélyekkel indul neki a nemzetközi közösség az újabb fordulónak?
A klímaváltozás minden idők legnagyobb piaci hibája
Az ENSZ környezetvédelmi szervezete, a UNEP vezetője, Achim Steiner többször is nyilvánosan sürgette a nemzetközi közösséget, hogy értékelje fel a Föld "ingyenes szolgáltatatásait", melyek életfenntartó adományai, előnyei ingyen és bérmentve állnak a rendelkezésünkre. A világszervezet tagországai végre rászánták magukat a kalkulációt elvégző bizottság felállítására, formálisan is javaslat született a testület létrehozásáról. A kormányközi szervezetben a világ legnevesebb tudósai vesznek majd részt: a bioszféra eszmei értékét anyagi értékre konvertálják.
Társadalmilag és ökológiailag felelős alapoké a jövő?
Látva a bankok -következményekkel nem számoló- profithajszolását és az ebből eredő esztelen túlhitelezést, szembesülve ennek fenntarthatatlanságával, megnőtt a hajlandóság a társadalmilag és ökológiailag tudatos befektetésre. Tartós trend marad-e az etikus invesztálás? Azt már látni, mi e szegmensben a három főtéma: klíma, víz és népesség-gyarapodás.
Megújuló energia: magas számlák vs. hatékony gazdaság
Az American Power Act nevű törvényjavaslat kritikusai úgy tartják, az olcsó fosszilis energiaforrásokról drágább, megújuló energiákra való áttérés áremelkedést és inflációt gerjeszt majd - leginkább a szegényebb családokat, háztartásokat érinti majd hátrányosan, az üzleti szférában pedig kényszerű költségcsökkentésekhez, következésképp tömeges elbocsátásokhoz vezet. Igaz ez?
A nagy álom: szén helyett atom és megújulók
A GDP minden egyes dollárjára jutó szénégetésben a második legaktívabb ország az Egyesült Államok. Így elengedhetetlen az USA-nak a megújuló energiaforrásokra való átállás, ha teljesíteni akarja emisszió-csökkentési vállalásait. Az olajimporttól és a közel-keleti politikai helyzettől való függőség felszámolása is szükségszerű feladat.
Amerikai klímatörvény: Beárazott emissziók
Világszerte e törvényjavaslat megszületésére vártak a környezetvédők és a koppenhágai egyezményben szerepet vállaló 194 ország klímatárgyalói. A klíma szót látványosan kerülő, 987 oldalas "American Power Act" nevezetű előterjesztés ismertetésekor jó washingtoni szokás szerint az érintett iparágak képviselői is jelen voltak és fotóztatták magukat a jogszabályt Szenátusnak benyújtó John Kerry és Joseph Lieberman társaságában. A tervezet a nyár folyamán javarészt pártvonalak mentén történő lobbizás, érdekütköztetés és csatározás tárgya lesz a Capitoliumban.
A szennyezés helyett a zöld növekedésből is lehetne profit
„Az Európai Bizottság jelentése szerint az üvegházhatású gázok nagyobb mértékű csökkentését sokkal olcsóbban meg lehetne valósítani az eredetileg becsültnél, és több munkahelyet, nagyobb gazdasági fellendülést jelentene Európa számára - jelentette ki Stoll Barbara, a Greenpeace klíma és energia kampányfelelőse.
Washingtonnak kell "beáraznia" az emissziókat
A nemzetközi közösség arra vár, hogy az Egyesült Államok szenátusában elfogadják a klímacsomagot. Amíg a világ második legnagyobb légszennyezője nem tudja egy kvótarendszerben "beárazni" az emissziókat - ahogy John Kerry fogalmazott - és törvényi erővel nem köti magát ahhoz, hogy hosszú távon csökkenti üvegházgáz-kibocsátását, addig egyetlen kormány sem hajlandó hasonló törvényt alkotni a saját országában, s a globális szintű klíma-egyezmény is megfeneklik. Washingtonban tovább folynak az egyezkedések. Mekkora az esélye, hogy idén lesz klímatörvény, a decemberi mexikói klímacsúcson pedig előrelépés?
16 ezer hűtőt, mosógépet cserélhetnek energiatakarékosra
Hatalmas érdeklődés kísérte a zöldtárca által meghirdetett Klímabarát Háztartás Programot: egy hónap alatt több mint egymilliárd forint értékű energiatakarékos háztartási gépre pályáztak az időskorúakat, nagycsaládosokat, a fogyatékkal élőket és a regisztrált munkanélkülieket segítő alapítványok és egyesületek. A program sikerét jelzi, hogy a rászorulók eddig több mint 16 ezer háztartás energiafaló hűtő- és mosógép klímabarát cseréjére nyújtottak be pályázatot. A Klímabarát Háztartás Program egyszerre szolgál klímavédelmi, szociális és gazdaságélénkítő célokat.
Bizalmi válság: nincs pénz a klíma-segélyalapra
A klímaváltozástól szenvedő elmaradott országok tiltakoznak, mondván a koppenhágai egyezményben szavatolt alap büdzséje nem tartalmaz új pénzeket, jelentette a Reuters. A források tehát nem bővülnek, mindössze más segélyszervezetektől vonnak el és csoportosítanak át dollármilliárdokat, vélik az érintettek. Folytatódik a bizalmi válság a szegény és gazdag országok között klíma-ügyben.
1,5 milliárdot spórol nekünk a minisztérium
A zöld tárca kibocsátási kvótabevételeiből finanszírozott klímavédelmi programcsomag új elemmel bővült. A Klímabarát Otthon és a Klímabarát Háztartás program után Izzócsere Programot indít a KvVM. A 450 milliós keretösszegű pályázaton rászorulók cserélhetik hagyományos energiafaló izzóikat energiatakarékosra. De csak az őket támogató szervezetek pályázhatnak, maguk a háztartások, illetve a családok nem.
Nem semmi: 11 százalékos visszaesés!
A gazdasági válság hatására tavaly minden korábbinál nagyobb mértékben csökkent az üvegházhatást fokozó gázok kibocsátása az európai iparban. Leginkább ott, ahol a gazdasági teljesítmény is visszaesett.
Kapcsold le a villanyt, és ültess még fát!
A Föld órája eseményhez csatlakozva a Klíma Klub ismét meghirdeti a tavaly nagy sikert aratott „Ültess fát, legyen saját fád a klímaerdőben" elnevezésű programját!
Nem elegendők a koppenhágai vállalások...
A globális klímaegyezményben foglalt üvegházgáz-kibocsátási értékek arra vannak kihegyezve, hogy 2050-re nagyjából vissza tudják állítani a földi légkör hőmérsékletét az ipari forradalom előtti szintre: azt csak 2 Celsius fokkal haladhatja meg. De az ENSZ tudósokra hivatkozva jelezte: a koppenhágai egyezményhez csatlakozó országok eddig deklarált vállalásai az emisszió-csökkentésben nem lesznek elegendők arra, hogy a klímát ilyen mértékben tudjuk megvédeni, s a felmelegedést megfékezni.
Zsákutcába jut a klímaügy az ENSZ-biztos távozásával?
A kiotói protokollt 2013-ban felváltó globális éghajlatvédelmi egyezmény még nem áll készen, és már az ENSZ is beismeri, hogy romlanak az esélyek az egyezségre. A szervezet klímaügyi felelőse, Yvo de Boer azonban február 18-án bejelentette, hogy júliusban leköszön posztjáról. Vajon mit akart ezzel elérni? Nyomást szándékozott gyakorolni a felekre, hogy felgyorsítsa a tárgyalásokat? Vagy szimplán beleunt az eredménytelen közvetítésbe?
Karbonkerekasztalt rendeznek a "grundon"
Ha nem megy felülről, próbáljuk alulról. Ez a gondolat vezérelte a British Council fiatal klímanagyköveteit, amikor szervezni kezdték Karbon Kerekasztal című klímavédelmi rendezvényüket. Az eseményen olyan fiatal vezetőket ültetnek le közös asztalhoz az üzleti, a köz- és a civil szférából, akiknek döntéseiben már klímavédelmi szempontok is szerepet játszanak. A helyszín a 8. kerületi Grund, ahol a lebontásra ítélt romos épületek közösségi terekként kaptak új funkciót.
Kína és India csatlakoztak a koppenhágai klíma-egyezményhez!
Kedden Kína hivatalosan is csatlakozott a tavaly decemberben született koppenhágai klímaegyezményhez, és ezzel az utolsó nagy felzárkózó gazdaságként támogatja a megállapodást, jelentette az MTI. A világ legnagyobb üvegházgáz-kibocsátó országa, amely e téren már lehagyta az Egyesült Államokat, mindössze egy mondatos levélben csatlakozott. Ugyancsak csatlakozását jelezte India. Ezzel szinte az összes gázkibocsátási nagyhatalom belépett a koppenhágai megállapodás körébe: csak Oroszország várat magára.
A klímavédelem lesz a középpontban EU-elnökségünk alatt
A közlekedés versenyképessége és biztonsága, valamint a klímavédelem kap különös figyelmet az Európai Unióban 2011 első felében, amikor Magyarország látja el a szervezet soros elnöki tisztét, közölte az MTI-vel a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium. Magyarország az elnökségi trió másik két tagjával, Spanyolországgal és Belgiummal szoros együttműködésben dolgozik majd.
A felelősségvállalásról szólt a Klímacsúcs
A pénteken tartott második Klímacsúcs üzenete egyértelmű volt: Magyarországnak is felelősséget kell vállalnia a klímaváltozás kockázatának mérséklésében. AZonban sok még a teendő a megújuló energiahordozók arányának növelésében.
Mérgesen puffognak hazánk legnagyobb mérgesgáz-kibocsátói
A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége közös állásfoglalásban ítélték irreálisnak a Klímavédelmi Kerettörvény tervezetét. Szerintük a javaslat súlyosan veszélyezteti a hazai ipar teljesítő- és versenyképességét.
Jó képet vág a nagy kibocsátók kritikájához a Klíma Klub
Szentendrén január 15-én rendezett vitafórumot hazánk legnagyobb légszennyezőivel a Klíma Klub a Klímavédelmi Kerettörvény tervezetének várható hatásairól. Az eseményről most(!) nyilatkozó Klub az ipari szereplők érdekképviseleteinek minap megfogalmazott kemény hangú kritikájáról nem tesz említést: ehelyett hurráoptimizmussal az együttműködést hangsúlyozza a törvényalkotók és az érintett iparágak között.
Vállalták emisszió-csökkentésüket a fő szennyezők
Fontos hét volt ez a klímaharcban: a decemberi koppenhágai csúcstalálkozó záró egyezsége értelmében a széndioxid-kibocsátás nagy részéért felelős országoknak január 31-ig kellett benyújtaniuk a döntéseiket a 2020-ig esedékes emissziós önkorlátozásukról. A hétvégi dátum miatt végül egy nappal később, hétfő estig várták a vállalásokat. Az 55 nyilatkozó állam közül a legtöbb megerősítette korábban jelzett ígéreteit: közöttük van az USA, Kína, India, Japán, Brazil és az EU 27 tagországa.
28 százalékkal csökkenti mérgesgáz-kibocsátását az USA
Barack Obama elnök pénteken bejelentette, az amerikai szövetségi kormány 2020-ig 28 százalékkal tervezi csökkenteni az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását. A koppenhágai megállapodás értelmében a világ országainak január 31-ig kell nyilatkozniuk vállalásaikról. Obama döntése mérvadó lehet, Amerika ígéretére várt minden érintett fél.
Elveszíthetjük a Föld "ingyenes" szolgáltatásait
Megkezdődött a biológiai sokféleség éve, nyitórendezvényén a "klímakancellárnak" is nevezett Angela Merkel új ENSZ-szerv felállítását javasolta, mely a biodiverzitás tudományos kutatásával foglalkozna. 2009-ben tovább folytatódott az egyes állatfajok rohamos gyorsaságú kihalása.
Nem zöldülnek a szennyező iparágak
A Carbon Disclosure Project megvizsgálta, hogy a legnagyobb tőkéjű brit vállalatok mennyiben tartották be a természetre és egészségre káros gázkibocsátás mérséklésére vonatkozó nemzeti szabályozást. Az FTSE 100, közkeletűbb nevén "footsie"-tőzsdeindexben szereplő cégek 77 százaléka jócskán elmaradt a törvényileg elvárt csökkentéstől.
Nem éri el fő célját a klímakonferencia?
Várhatóan megállapodással, és nem kötelező érvénnyel bíró szerződéssel zárul a koppenhágai klímakonferencia az Európai Bizottság elnöke szerint. A 15. ENSZ Klímaváltozási Konferencia hétfőn kezdődött Koppenhágában.
Klímaerdőt ültettek Magyarországon
Sikerrel zárult a Klíma Klub Közhasznú Nonprofit Kft és a Magyar Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetségének (MEGOSZ) Ültess fát- legyen saját fád a Klímaerdőben elnevezésű akciójának második faültetése. Abádszalók külterületén december 3-án több mint 300 facsemetét ültettek el, tavasszal pedig további 4700 Klíma Klub tag kapja meg saját névreszóló csemetéjét az abádszalóki Klímaerdőben.
Ombudsman: ez nem a járható út!
A kormány pótolja a Zöld Beruházási Rendszernek (ZBR) azt a 14,5 milliárd forintot, amit jogszabálysértő módon a 2008. évi Panel Program pénzügyi eszközeinek felszabadítására fordított - kezdeményezte Fülöp Sándor országgyűlési biztos. Javasolta továbbá, hogy a környezetvédelmi tárca vonja vissza a ZBR Panel Alprogram pályázatát és a jogszabályoknak mindenben megfelelő pályázatot írjon ki.
Klímaharc: két részletben is elintézhetjük
Balázs Péter szerint nem baj, ha a világ nem egy, hanem két lépésben oldja meg az éghajlatváltozás problémáját, hiszen ez nem csak globálisan, hanem magán az Európai Unión belül is kétlépcsős a folyamat. A magyar külügyminiszter ezt annak kapcsán mondta hétfőn Brüsszelben újságíróknak, hogy az EU-országok külügyminiszteri tanácskozásán szó volt a decemberi koppenhágai klíma-világkonferenciára való felkészülésről is.
Európa milliárdokkal támogatná a fejlődők küzdelmeit
Azt javasolja az Európai Bizottság, hogy az unió évente 15 milliárd euróval támogassa a fejlődő országok küzdelmét az éghajlatváltozás ellen - derül ki brüsszeli médiajelentésekből.
Sok család energiaszámlája csökkenhet
A szén-dioxid-kvóta eladásokból származó bevételből a zöldtárca első lépésként panelházak energiatakarékossági felújítását támogatja, melytől jó hatásfokú, mérhető szén-dioxid kibocsátás csökkentést vár, miközben ez jelentős megtakarítást jelent a panellakók közüzemi számláiban - jelentette be Szabó Imre környezetvédelmi miniszter. Több tízezer panel újulhat meg.
Egy biztos: a gazdagabb és a szennyező fog fizetni
Megállapodtak az uniós országok állam-, illetve kormányfői arról, hogy milyen elvek szerint finanszírozzák az éghajlatváltozás elleni globális küzdelem teendőit - közölték uniós diplomaták.
Amerikai segítségre vár az EU
Tavaly december végén történelmi megegyezés született az unió következő évekre vonatkozó klímapolitikájáról, de ez önmagában kevés: az unió ezért igyekszik nemzetközi összefogásra sarkallni a legnagyobb szennyezőket, többek között az Egyesült Államokat és a feltörekvő ázsiai országokat.
Meglépte, amit kellett az EU
A klímacsomagról az Európai Tanács múlt heti csúcsán született kompromisszumos megállapodást az Európai Parlament is nagy többséggel megszavazta. Ezzel a döntéssel végérvényesen jóváhagyták az unió 2020-ig megvalósítandó, energiahatékonyságra, megújuló energiákra és a szén-dioxid kibocsátásának csökkentésre vonatkozó "húszas" keretcsomagját.
Messze a megállapodás a klímacsomagról
Nem született áttörés az Európai Unió klímacsomagjáról a kelet-közép-európai országok kormányfőinek és Nicolas Sarkozy francia államfőnek, az uniós soros elnökének szombati gdanski találkozóján.
Uniós döntés előtt: egekbe szöknek az energiaárak?
A december 11-12-én megrendezésre kerülő uniós csúcstalálkozón dönthetnek a tagállamok állam- és kormányfői az ambiciózus energia- és klímacsomagról. A közeledő EU-csúcsig azonban még számos kérdésben kell megállapodniuk a tagállamok képviselőinek.