15 milliárd dollárba kerülne az Egyesült Államoknak a klímavédelmi programok kivitelezése, állítják Washingtonban. Az Obama-adminisztráció prioritását élvezi a klímaügy, ám az elnök maga eddig nem kampányolt olyan erősen az érdekében, mivel hónapokon át az egészségügy reformjának elfogadtatására koncentrált. A demokraták mára lemondtak egy szigorúbb klímatörvényről. A korábbi verziót a klímablog hasábjain 3 részben ismertettük.
Republikánus támogatás hiányában elemzők a tekintetben is borúlátóak, hogy a novemberi képviselőválasztások előtt egyáltalán keresztül lehet-e passzírozni a kongresszuson egy gyengébb törvénycsomagot? Augusztus 6-án ugyanis a szenátus beszüntette az ülésezést és megkezdte nyári szünetét.
Nem népszerű a törvénycsomag
Súlyosbítja a helyzetet, hogy a klímacsomag még a demokrata párton belül is némi ellenállásba ütközik. Egy friss összesítés szerint 53-en támogatják. További 7 szavazat kellene hozzá.
A klímatörvény lebutított változatát propagáló Richard Lugar republikánus politikus -a szénerőművekben bővelkedő Indiana állam képviselője- azt nyilatkozta, amíg nem vizsgálják ki, mi okozta a BP olajkútján a robbanást, nem fog támogatni semmilyen átfogó reformot az amerikai energia-szektort és a megújuló energiaforrásokra történő átállást illetően. Mégis Lugar az egyetlen republikánus, aki valamilyen formában a klímaügy mellé állt (lásd a lenti listát).
A republikánus képviselőket az olajlobbi szépen zsebre tette: a fosszilis óriáscégek 1998 óta közel egymilliárd(!) dollárt költöttek a törvényalkotók megpuhítására. Ez évi 100 millió dollárt jelent, amivel a hatodik legerősebb érdekérvényesítő csoport az energiaszektor.
Húzd meg - ereszd meg
Kisebb-nagyobb "szkanderozások" már lezajlottak a két párt között a nyár elején: május 21-én más irányból próbálta az Obama-adminisztráció megfékezni az emissziókat. Ekkor terjesztette ki tágabb körre a Környezetvédelmi Hatóság (EPA) az autók mérgesgáz-kibocsátását szabályozó "kipufogó törvényt", aminek nem tettek keresztbe az autóipari szereplők, mivel a csődből őket kimentő állami támogatások miatt Washington tenyeréből esznek.
Június 10-én pedig nem sikerült megakadályozniuk a republikánusoknak, hogy az EPA megregulázza az üvegházgázok kibocsátását, ezzel környezetkímélő technológiai fejlesztésekre kényszerítve az USA keleti államaiban füstölgő 900 erőművet és olajfinomítót - becslések szerint 2,8 milliárd dollárt kell majd e célra költeniük a vállalatoknak. (Az új szabályok a Bush-kormány 2005-ös törvényét helyettesítik, melyet formai okokból 2008-ban érvénytelenként visszadobott a szövetségi bíróság.)
Pluszköltség a háztartásoknál
Az EPA vizsgálata szerint háztartásonként évi 150 dollár (31 550 forint) többletkiadást jelentene a fosszilis gazdaság átalakítása. (Az azonban nem egyértelmű, hogy a kalkuláció csak az energia-költségek növekedését veszi figyelembe, ami egy-egy háztartásra hárul, vagy a gazdaság egészére gyakorolt infláció-gerjesztő hatással is számol-e? Vagyis hogy az összes terméknek és szolgáltatásnak az ára emelkedik, hiszen minden gazdasági folyamat energia-felhasználáson és szállítmányozáson, tehát fosszilis energiákon alapul.)
Szénerőművek bezárása
Obamáék egyelőre hathatósabban tudnak lépni a higany-szennyezések -mely a halakba, onnan pedig az emberi szervezetbe kerül-, valamint a nitrogénoxid és az ónos esőket kiváltó kéndioxid kibocsátása ellen. E korlátozások valamelyest közelebb vihetik a Fehér Házat a 2020-as emisszió-csökkentési célok eléréséhez, és 2015-re a szénerőműveknek akár 20 százalékát kényszeríthetik leállásra vagy zöldebbé válásra.
Az alább felsorolt javaslatok többségére szeptember közepén térnek vissza a képviselők, amikor megkezdődik az őszi ülésszak. A november 2-i választást megelőző hetekben azonban hagyományosan egyre inkább elmérgesedik a sárdobálás a két párt közt, gyengítve a klíma-konszenzus esélyét.
- Kidolgozói: John Kerry, Massachusetts demokrata szenátora, Joe Lieberman, Connecticut független képviselője
- Státusz: szakbizottsági előterjesztés
- Létrehozza a kibocsátási kvóták kereskedelmét a szennyező gazdasági szereplők körében
- Karbonadót ró ki a legnagyobb szennyezőkre
- 2020-ra 17 százalékban, 2050-re 50 százalékban állapítja meg az emisszió-csökkentést
Amerikai energiahatékonysági törvény 2010.
- Kidolgozói: Jeff Bingaman, Új-Mexikó demokrata szenátora, Lisa Murkowski, Alaszka republikánus szenátora, és 8 további szenátor
- Státusz: szakbizottsági előterjesztés
- Energiahatékonysággal kívánja elérni az emisszió-csökkentést
- Növeli az Energiaügyi Minisztérium programját az energiahatékony eszközök támogatására
- Kidolgozói: Jeff Bingaman, Új-Mexikó demokrata szenátora
- Státusz: a szakbizottság elfogadta, kitűzik a szenátusi szavazás időpontját
- Korlátozza a közműcégek ÜHG-kibocsátását
- Bevezeti a kibocsátási kvóták kereskedelmét
- Energiahatékonysági sztenderdeket szab ki az építőiparra és a világítási rendszerekre
- Kidolgozói: Jeff Merkley, Oregon demokrata szenátora, Tom Carper, Delaware demokrata szenátora, Michael Bennet, Colorado demokrata szenátora, Tom Udall, Új-Mexikó demokrata szenátora
- Státusz: a gazdasági bizottság elé terjesztették
- 2030-ra napi 8 millió barrelre (925 000 literre) csökkenti az USA olajfogyasztását, és korlátozza az olajbehozatalt. (Az USA napi olajigénye jelneleg 20 millió barrel, vagyis 2,3 milliárd liter!)
- Élénkíti az elektromos autók gyártását
- Kidolgozói: Byron Dorgan, Észak-Dakota demokrata szenátora, Jeff Merkley, Oregon demokrata szenátora
- Státusz: az Energia és Nemzeti Erőforrások Bizottság elfogadta
- 400 000 elektromos autót helyez az utakra 3 év alatt
- Kedvezményeket ad az elektromos autókat vásárlóknak
- 1,5 milliárd dollárt fordít az akkumulátorok kutatás-fejlesztésére
- Kidolgozói: Richard Lugar, Indiana republikánus szenátora, Lindsey Graham, Dél-Karolina republikánus szenátora, Lisa Murkowski, Alaszka republikánus szenátora
- Státusz: a gazdasági bizottság elé terjesztették
- Az üzemanyaghatékonyság növelését írja elő az amerikai személygépkocsikra
- Szabványokat vezet be az épületek és eszközeik energiahatékonyságára
- Kidolgozói: Maria Cantwell, Washington demokrata szenátora, Susan Collins, Maine demokrata szenátora
- Státusz: a gazdasági bizottság elé terjesztették
- 2020-ra 20 százalékkal, 2050-re 83 százalékkal fogja vissza az ÜHG-emissziót
- Korlátozza a nagy fosszilis üzemanyag-termelők emisszióját
- A kibocsátási kvóták eladásából befolyó összegeket tiszta energiák kutatás-fejlesztésére fordítja
- Nem szab ki számszerű korlátozásokat az erőművek ÜHG-kibocsátására, amely nélkül azok nincsenek rákényszerítve, hogy csökkentsék az emissziót és áttérjenek az új technológiákra
- Nem kötelezi a közműcégeket arra, hogy energiájuk jelentős részét megújuló forrásból állítsák elő, és nem állapítja meg a megújuló energiák részarányát (15-20 százalékot szorgalmaztak a környezetvédők 2020-as határidővel)
- Nem kínál államilag garantált kölcsönöket "tiszta technológiájú" erőművek létesítésére, ehelyett a nukleáris energiát preferálja.