A mérce persze nem akármilyen. Climate Change Act néven az Egyesült Királyságban léptették érvénybe az egyik legerősebb klíma-törvénycsomagot a világon. Akkor, 2008-ban ez volt az első és akkor egyetlen jogilag kötelező érvényű, hosszú távú jogi szabályozás a klímaváltozás megfékezésére: a londoni parlament kiállt az üvegházhatás-okozó gázok 1990-es szintjének 80 százalékos csökkentése mellett... 2050-ig(!) bezárólag.
Füst-óriásvállalatok
Az emisszió csökkentésének éves rátája 2,4 százalék, csak így juthatnak el a cégek az első fázis végére, vagyis a 2020-ra előírt szintre. A brit vállalatok e téren 2,5 százalékos átlagot produkálnak. Csakhogy az energia-, a közmű- és az anyagmozgató iparágakban működő 100 tőzsdei cég közül 24 vállalat bocsátja ki a szektor természetkárosító gázainak 87 százalékát! Emissziós csökkentésük tehát jóval nagyobbnak kellene lennie, mégis pont ők azok, akik csak 1,2 százalékkal fogják vissza légszennyezésüket. Ha a törvényileg kötelező mérséklés ilyen lassú tempóban halad, a 2020-re előirányozott szintet csak 2030-ra érheti el Nagy-Britannia gazdasága, figyelmeztet felhívásában a Carbon Disclosure Project.
A kohászat a 100 tőzsdei cég gáz-kibocsátásának 26,6 százalékáért felelős, ám a GDP növekedésével összevetve tulajdonképpen még 1,5 százalékkal növekszik a kibocsátása! Az energiaszektor az emisszió 28,6 százalékát produkálja, amit évente 2 százalékkal fog vissza az előírt 2,4 százalék helyett. Ettől szintén elmarad a 1,8 százalékos csökkentés a közműiparban, amely az emisszió 31,6 százalékát okozza.