Amerikai segítségre vár az EU

Tavaly december végén történelmi megegyezés született az unió következő évekre vonatkozó klímapolitikájáról, de ez önmagában kevés: az unió ezért igyekszik nemzetközi összefogásra sarkallni a legnagyobb szennyezőket, többek között az Egyesült Államokat és a feltörekvő ázsiai országokat.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

"Mindent megteszünk a decemberi koppenhágai nemzetközi klímaértekezlet sikeréért. A probléma csak az, hogy nem tudjuk, mások is készek-e megtenni azt, amit mi teszünk. A koppenhágai értekezlet előkészítésében az a legfontosabb, hogy az amerikaiak is "felszálljanak a fedélzetre", és utána a legnagyobb felzárkózó gazdaságok, Kína, India és Brazília is" - mondta José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke. Elmondta, hogy a Bizottság illetékesei már a jövő héten Washingtonba utaznak, miután az új amerikai elnök, Barack Obama új reményeket keltett, beiktatási beszédében kijelentve, hogy az Egyesült Államok "vissza fogja fordítani a fölmelegedő bolygó rémlátomását" - számol be az EUvonal.

Az Európai Bizottság a jövő héten ismerteti javaslatát a nemzetközi közösségnek, amely szerint fokozatosan növelni kellene a beruházásokat a klímaváltozás leküzdésére, 2020-ig évi 175 milliárd euróra, amelyből 30 milliárd a szegény országokat támogatná. A fejlett országok 95 milliárd euróval járulnának hozzá a tervhez, az AFP hírügynökség által látott munkaokmány szerint.

A Bizottságnak számos költséghatékony elképzelése van a széndioxid-kibocsátás csökkentésére, írta a hírügynökség. Az intézkedések az energiaszektort, a mezőgazdaságot és az erdőgazdálkodást célozzák meg, és segítségükkel 2020-ig 39 milliárd tonna széndioxid kibocsátását lehetne megakadályozni, tonnánként összesen 4-10 eurós költséggel.

Évente 27 milliárd tonna széndioxid kerül a légkörbe világszerte, ebből 4 milliárdot az EU-országok bocsátanak ki. A legnagyobb egyedi szennyező az Egyesült Államok, évi 5,8 milliárd tonna széndioxiddal, a második helyezett Kína, évi 5,1 milliárd tonnával, emlékeztetett a hírügynökség.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo