A szennyezés helyett a zöld növekedésből is lehetne profit

„Az Európai Bizottság jelentése szerint az üvegházhatású gázok nagyobb mértékű csökkentését sokkal olcsóbban meg lehetne valósítani az eredetileg becsültnél, és több munkahelyet, nagyobb gazdasági fellendülést jelentene Európa számára - jelentette ki Stoll Barbara, a Greenpeace klíma és energia kampányfelelőse.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Bizottság becslése alapján a 2008-as számításoknál minimum egyharmaddal (22 milliárd euróval) kevesebbe kerülne, hogy 2020-ra 20%-kal csökkentse az Unió a CO2 kibocsátását. A Bizottság jelentése szerint, ha a kitűzött csökkentési célt 30%-ra emelnénk, 40 milliárd eurót takarítanánk meg csak a fosszilis tüzelőanyagok importján, és több százezer zöld munkahelyet teremtenénk.

A Greenpeace klíma és energia kampányfelelőse, Stoll Barbara szt mondta, hogy „egyes ipari lobbisták szerint az ambiciózus klímavédelmi célkitűzések veszélyeztetik a munkahelyeket és a termelést, de a Bizottság jelentése pont azt mutatja meg, hogy ennek az ellenkezője az igaz. A nagyobb kibocsátás-csökkentés azt jelentené, hogy a cégeknek nem a szennyezésből, hanem a zöld növekedésből lenne profitja."

Az ipari lobbisták szerint a szigorúbb uniós kibocsátási célok versenyhátrányt jelentenének számukra a külföldi cégekkel szemben. Ugyanakkor az Unió kibocsátás kereskedelmi rendszerének köszönhetően ugyanezen cégeknek euró milliárdok hullottak az ölükbe a gazdasági recesszió miatt fel nem használt kibocsátási egységek után. A CE Delft független kutatóintézet múlt heti jelentése például megállapította, hogy az acél, vas és olajfinomító ipar az európai fogyasztókra hárította át azoknak a CO2 kvótáknak a képzeletbeli költségeit, melyeket egyébként ingyen kaptak, s így pusztán az elmúlt három évben 14 milliárd eurónyi extra haszonra tettek szert.

A Greenpeace arra buzdítja az uniós tagállamokat, hogy támogassák a Bizottság jelentését a 30%-os emisszió csökkentés elérésében. Ez volna az első lépés a minimum 40%-os kibocsátás-csökkentési cél felé, amelyet minden iparosodott országnak teljesítenie kellene egy új, globális klímaegyezmény keretein belül.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo