Fejlesztés cikkek
Még a stagnálásnak is örülnek a cégek
Pályázatból vagy önerőből fejlesztenek ma a cégek? Egyáltalán fejlesztenek az ipari vállalatok vagy inkább a túlélésre játszanak? Milyen statisztikákból hoznak meg több milliós döntéseket? Ezekre a kérdésekre keresett választ egy friss kutatás.
Tízből egy cég éli túl az első évet
Ahogy az embereknél, úgy a vállalkozásoknál is megvannak a fejlődési szakaszok, de csak kevés cég éli meg a „felnőttkort”, mivel éppen az hiányzik a magyar cégeknél, ami a túléléshez kellene: a kritika.
A fejlesztés évébe léptünk
A 2015-ös évvel kezdetét veszi a Fejlesztés Európai Éve (European Year for Development – EYD2015) tematikus év, amelynek a célkitűzése az, hogy felhívja a polgárok figyelmét az EU nemzetközi fejlesztési együttműködésére. Azokra a fejlesztési együttműködési támogatásokra, amelyeket az EU a határain kívüli fejlődő országokkal és régiókkal folytat a szegénység felszámolása és a világ fenntartható jövőjének biztosítása érdekében.
Több száz cég profitálhat a paksi bővítésből - vagy bele is bukhat
Jelenleg 158 vállalkozás van Magyarországon, amely képes nukleáris létesítmény fejlesztésében részt venni és további 287, amely továbbképzés és technológiai fejlődés révén képes lehet rá. Azonban a potenciális beszállítóknak alaposan fel kell készülniük: a legapróbb hiba is a csődöt jelentheti.
Beruháznának a kkv-k, de nem hitelből
A Lindab megbízásából készült GfK kutatás szerint a magyar kkv szektor beruházási kedve mindenképpen biztató: a vállalkozások többsége (57%) tervez valamilyen jellegű fejlesztést a következő 5 évben, de beruházási hajlandóságuk már rövid, 1 éves időtávon belül is meggyőző.
Új lendületet kap a záhonyi térség fejlesztése
Gazdaságélénkítő együttműködési megállapodást írt alá a Regionális Fejlesztési Holding Zrt. és a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzat, amely új pályára állíthatja a záhonyi kiemelt gazdasági övezet fejlődését is.
Amikor jobb, ha nem innoválunk tovább
Akár kezdő vállalkozóról, akár egy óriási vállalatról van szó, három egyszerű kérdésre adott válasszal el lehet dönteni, érdemes-e valóban foglalkozni egy újítással vagy ki kell hajítani.
Ökováros lesz a gyémántbányából
Kelet-Szibériában, Jakutföldön, Mirnij (Mirna) város közelében található a világ legnagyobb mesterséges ürege, egy gyémántbánya, amelyet 2020-ra várossal „temetnének be”.
Vállalatok figyelem! Hatvanmilliárdos pályázat indult!
Az Új Széchenyi Terv keretében megjelent a „Komplex technológiai fejlesztés és foglalkoztatás támogatása” című (GOP-2012-2.1.3 kódszámú) pályázati kiírás, amelynek keretösszege 62,3 milliárd forint.
Fejlesztés a LEGO nyíregyházi beszállítójánál
Közel 300 millió forint értékű technológiai fejlesztést valósított meg a nyíregyházi Kelet-Szerszám Kft. A kisvállalkozás három nagy multinacionális cég, a General Electric, a Lego és a Michelin beszállítója.
Új labor Miskolcon
A tervezettnél két hónappal korábban készült el a Holcim új, Miskolcra telepített korszerű laboratóriuma, melynek segítségével építőanyagok széles körű, szabványok szerinti vizsgálatát végzik majd. Elhelyezkedésének köszönhetően a miskolci labor Kelet-Magyarország és Kelet-Szlovákia nagyobb városait is gyorsan és hatékonyan tudja kiszolgálni, mely jelentősen megkönnyíti a régióban jelen lévő partnerei munkájának támogatását.
Pályázat társadalmi vállalkozásoknak
A NESsT és a Citibank immáron negyedik alkalommal, az idén is meghirdeti közös fejlesztőprogramját, amely az üzleti szférában tevékenykedő társadalmi vállalkozások számára átfogó üzletviteli képzést és a legjobbaknak finanszírozást nyújt.
Munkahelyteremtés Hódmezővásárhelyen
Uniós támogatással megvalósuló fejlesztésnek köszönhetően jelentősen növeli termelési kapacitását a hódmezővásárhelyi Eurotex Kft. A textilipari vállalkozás a jövő év közepére befejeződő fejlesztés során egy részben saját szakemberei által adaptált technológiát honosít meg az országban, amellyel 25 százalékkal csökkenti a kötésidőt.
Mire jó a QR kód?
A QR kód egy adatok tárolására alkalmas pontokból álló kép. Olyasmi, mint egy fajta vonalkód, de a mögötte rejlő információ szinte bármi lehet. Egy okostelefon és a kód segítségével leendő ügyfelünk azonnal a honlapunkon találhatja magát. Vagy bárhol ,ahová csak irányítani szeretnénk őt.
Lehetőségek Nyíregyházán
A 120 ezer lakosú szabolcs-szatmári-beregi megyeszékhely sóstógyógyfürdői városrészében három fürdő kapta meg a gyógyintézmény címet. Budapesten kívül egyetlen magyar városnak nincs annyi gyógyfürdője, ezért a település nagy reményeket táplál a jövőt illetően.
Minőségi fejlesztés kell a turisztikai iparban
A Regionális Operatív Programok keretében harmincnégy új kiemelt turisztikai beruházás támogatásáról döntött a Nemzeti Fejlesztési Kormánybizottság. Fejlesztik többek között a Bajai Halfőző Fesztivál infrastruktúráját, jut pénz a Szegedi Dómra, a Pécsi Állatkert funkcióbővítésére és megvalósulhat a szolnoki interaktív repülőmúzeum is. A fejlesztések kapcsán új munkahelyek jöhetnek létre, a helyi kis- és középvállalatok bízhatnak a beszállítói kereslet élénkülésében valamint a fellendülő turizmus kapcsán nyíló új piacokban.
Exportra küldenék a tökmagolajat
Csaknem kétszázmillió forintos beruházással tökmagolaj-sajtoló üzemet épít a Peiba Kft. Nemesvámoson, a héjnélküli tökmag termeltetésével is foglalkozó cég a beruházáshoz 54,5 millió forint támogatást kapott az Új Széchenyi Terv pályázatán - mondta Bésán János, a Peiba Kft. ügyvezető igazgatója.
Napelemes ablak lehet a jövő
Napelemes cellák helyett a házak ablakait használja napenergia termelésre a Massachussetts-i Műszaki Intézet (MIT) legújabb fejlesztése. A kísérleti szakasz után most már a megvalósítás küszöbén áll az újdonság.
Uniós forrásból bővül a Dél-pesti Üzleti Park
Több mint 93 millió forint uniós támogatást nyert a Dél-pesti Üzleti Park új üzemcsarnok-fejlesztése „Az üzleti infrastruktúra és a befektetési környezet fejlesztése - ipari parkok, iparterületek és inkubátorházak támogatása" című pályázaton az Új Széchenyi Terv Közép-Magyarországi Operatív Programja keretében.
Uniós támogatással fejleszetenek GPS-alapú fuvarbörzét
A Lambda-Com Kft. 47 millió forint uniós támogatást nyert el GPS alapú fuvarbörze rendszer (G-FBR) kifejlesztésére az Új Szécsényi Terv keretében. Az Európai Unióban kiemelt területnek számít az intelligens közlekedési rendszerek fejlesztése.
Hogyan költsünk el 8200 milliárdot?
Az ország hét fejlesztési régiójának egy-egy nagyvárosában szervezett szakmai rendezvénysorozatot a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség annak érdekében, hogy 2015 végéig Magyarország a rendelkezésre álló 8.200 milliárd forintos támogatást minél eredményesebben tudja lehívni.
Magyarország legversenyképesebbje
Elkészült a Közép-Duna Térség gazdaságfejlesztését célzó program, melynek célkitűzéseiről a Dunaújvárosban 2. alkalommal megrendezett Danuwin - Közép Dunatérségi gazdaságfejlesztési konferencián számoltak be az Új Dunapolis Gazdaságfejlesztési Klaszter résztvevői és a stratégia kidolgozói.
Kinek jár a pályázati pénz?
Miért jár jobban egy vállalkozás, ha az ún. konvergencia régióban működik, mintha a Közép - magyarországi régióban? Hogyan lehetne minél hatékonyabban felhasználni az ebben a pályázati ciklusban még rendelkezésre álló EU-s pénzeket?
"Miért nem fejleszthet Nógrád megye?"
Nógrád megye önkormányzata elfogadhatatlannak tartja, hogy az üzleti célú szálláshelyek fejlesztését célzó pályázat megváltoztatott feltételei kizárják a nógrádi pályázókat, és azt indítványozza, hogy a végleges paramétereket az előkészítő munkaanyag szerint határozzák meg - közölte Becsó Zsolt (Fidesz), az önkormányzat elnöke.
Olcsóbb lehetne a benzin egy magyar találmánnyal
„421 forintos csúcsra emelkedik a dízel ára; Az áfa tovább növeli az üzemanyagok árát; 38 milliárd hiányzik még, jönnek az elbocsátások a BKV-nál; Csaknem 90 forinttal emelné az E85 adóját a kormány; Szmogriadó a magyar nagyvárosokban" - csak néhány szalagcím az előző hetekből, amelyek arra utalnak, valami bűzlik, és nem Dániában. Olcsóbb és zöldebb is lehetne az üzemanyag egy magyar találmány révén, a lehetőséget egyelőre Németországban látták meg benne.
Golyóálló mellény és pirula készülhet pókselyemből
Természettudósok, biológusok és mérnökök évek óta beszélnek a pókselyem lehetőségéről. A matéria piacra dobása előtt azonban egy fontos akadály áll: a pókok nem szőnek annyit ebből az anyagból, mint a selyemhernyók a selyemből.
"Mi lesz így a magyar fejlesztésekkel?"
Elfogadhatatlan, hogy az egyes adótörvények és azzal összefüggő egyéb jogszabályok úgy módosuljanak, hogy a vállalatok a továbbiakban nem írhatnák le az innovációs járulékból a kutatás-fejlesztés (K+F) költségeit - véli a Magyar Innovációs Szövetség (MISZ). Szabó Gábor elnök ezért nyílt levélben fordult az országgyűlési képviselőkhöz, amelyben azt kéri, ne támogassák ezt a módosítást.
Újfajta töltőállomás Budapesten
Újabb aprócska lépés történt az elektromos autózás hazai elterjedésében. Az E.ON stratégiájának részévé vált az elektromos kutak rendszerének kiépítése, amelynek indulásaként átadták első töltőállomásukat. Így Budapesten már két nyilvános töltőhely várja az elektromos eszközzel közlekedőket.
3D, érzelemfelismerő algoritmus: ezek a diákok nem vicceltek
3D-s szemüveget és érzelem-felismerő algoritmust is kifejlesztettek a Rochesteri Műszaki Egyetem diákjai a Xerox számára. Újításaikkal arra keresték a választ, hogy hogyan lehet megkönnyíteni a munkafolyamatokat.
Magyar autó: egy liter üzemanyaggal 2277 kilométer!
Négy magyar csapat tudott végül versenyezni a németországi Lausitzban az EuroSpeedway pályán május 26. és 28. között a Shell Eco-marathon versenyen. A Kecskeméti Főiskola GAMF csapata új rekordot állított fel már az első versenynapon, egyetlen liter üzemanyaggal 2277 kilométert sikerült teljesíteni, negyedikként végeztek a legjobb magyar eredménnyel a benzines Prototípus mezőnyben, összesítettben ötödikként.
Idegenkednek a hazai fogyasztók a bérautótól
Japán és az USA vállalataihoz képest az európai autógyártók lépéshátrányban vannak az elektromos autók fejlesztésében. A hazai villanyautó gyártás jövőjéről eközben biztató és lelombozó hírek egyaránt napvilágot láttak, írja az OHG Hírügynökség.
Zöldre váltó Hajdu
Valótlannak bizonyult a Hajdúsági Ipari Zrt.-nél az az amúgy közkeletű bírálat, hogy vállalkozás-fejlesztésre sem hajlandók a bankok hitelt nyújtani.
Energiát nyerhetünk a vulkánokból!
Miközben Indonéziában tombol a Merapi vulkán, másutt éppen e természeti jelenséget szeretnék befogni az emberiség javára. Közép-Amerikában új vállalkozások készülnek geotermikus energiát kinyerni a vulkánokból. A módszer jól jön a túlnyomórészt mezőgazdaságra hagyatkozó latin-amerikai nemzetgazdaságoknak, ahol a klímaváltozás miatti szélsőséges időjárás, a globális felmelegedés következtében erősödő trópusi viharok éreztetik hatásukat. A geotermális eljárás kritikusai azonban emberi kéz okozta földrengésektől tartanak.
Ilyen lehetne a jövő Budapestje!
Kátyúriasztás és parkolóhely-keresés mobiltelefonnal; soha meg nem álló tömegközlekedési eszköz, mozgó megállókkal; intelligens bevásárlólista, melyet háztartási gépeink diktálnak. Ezeket az ötleteket díjazta a zsűri az IBM Smarter Cities videopályázatának eredményhirdetésén, az A38 hajón. A Facebookon meghirdetett versenyre 34 kisfilm érkezett, eredeti ötleteket felvillantva, hogyan tudnánk élhetőbbé tenni városainkat.
Mindenütt probléma az energiaszegénység
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) számításai szerint évente 36 milliárd dollárt kellene költeni arra, hogy az emberiség 1,2 milliárd áram nélküli lakójának 2030-ra legyen hozzáférése elektromos áramhoz az otthonában.
Egy új rendszer kiiktathatja a bankokat, mobilszolgáltatókat
Elkészült és nagy nemzetközi érdeklődés kíséri a Polygon Informatikai Kft. és a Szegedi Tudományegyetem állami támogatással kifejlesztett mobilinformatikai szoftverét. A bankoktól és mobiltársaságoktól független mobilalkalmazások előtt utat nyitó rendszerrel kiiktathatók a tranzakciós díjfizetéssel sújtott közvetítői szolgáltatások. A fejlesztés első, szabadalmi bejegyzés alatt álló magyar alkalmazási megoldása a mop@ névre keresztelt mobilfizetési rendszer.
Merre tovább, Budapest?
Milyen legyen a főváros új arculata, melyik irányba érdemes elindulni, mik voltak az utóbbi évek hibái - ilyen kérdésekről tanácskoztak a Budapest Imázs Konferencián, melyet az Új Társadalom Intézet és az Új Társadalom Szalon szervezett.
Közműfejlesztési variációk
Milliárdokat fordíthat infrastruktúrája fejlesztésére Szentendre, máshol azonban meg is állhatnak a közüzemi korszerűsítések. Önrészhiány, brüsszeli bőkezűség, támogatási szünet - ami még vállalkozásokat is „kényszerszabadságra" küldhet - egyaránt színesíti a közmű-korszerűsítési palettát.
Magyar találmány az energiatakarékos szalámiérlelő
Az új cellák üzembe helyezése mellett a szalámiérlelő egész területén megváltozott az energia ellátás. A felesleges hő hasznosításával fűtik fel az érlelő melegvíz körét, a hűtés-fűtési ciklus így zárt rendszerben üzemel, ami rendkívül energiahatékony. Az érlelési folyamat hatékonyabb és környezetkímélőbb lett.
Nagy az igény a szélerőmű építésre
A meghirdetett 410 megawatt szélerőmű kapacitásra összesen 1117,75 megawattnyi pályázat érkezett 68 pályázótól a Magyar Energia Hivatalhoz. A pályázatokat hétfőn délelőtt kellett beadni, és azokat a hivatal elnöke által kinevezett öttatú bizottság bírálja el.
Sok kicsi inkább előremenekül
A gazdasági visszaesés ellenére a kisvállalatok azt tervezik, egy éven belül fejleszteni fogják kommunikációs technológiájukat, derült ki a legújabb Avaya kutatásból.
A magyar városok három problémája
A magánszektort, valamint a kis- és közepes vállalkozásokat a gazdasági recesszió közepette is be kell vonni a városfejlesztésbe - vélekedik David Froessler német szakértő, aki részt vett a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium (NFGM) támogatásával rendezett magyarországi "URBACT - Segítség az integrált városfejlesztéshez" című szemináriumsorozaton.
Még jobban lemaradhatnak a magyar cégek
A kis- és középvállalkozások (kkv) 82 százaléka nem vagy csak a tervezettnél kisebb informatikai (IT) beruházásra készül 2009-ben - állapítja meg az IDG lapkiadó és a D-Link megbízásából készített felmérés. A kutatás kimutatta azt is, hogy a magyar kis- és középvállalatok 64 százaléka nem tervez 2009-ben IT beruházást, fejlesztést. A negatív beruházási hangulat fő oka a gazdasági válság okozta bevételcsökkenés, illetve az általános költségcsökkentés.
Az EBRD mentőövet dobott Kelet-Európának
Jóváhagyta jövő évi válságfinanszírozó költségvetését a londoni székhelyű Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD), amely minden eddiginél nagyobb értékű új finanszírozással kívánja segíteni a globális válságtól súlyosan érintett közép- és kelet-európai térséget, visszafordítva a már jó ideje megkezdett "kivonulási" folyamatot a fejlettebb közép-európai EU-tagállamokból.
235 milliárd jut az informatikai fejlesztésekre
A modern kormányzat számára az infokommunikációs technológia stratégiai vagyonnak tekinthető, fejlesztése a politika hatékony eszközrendszere lehet a nemzeti versenyképesség javításában. A magyar kormány éppen ezért öt év alatt 235 milliárd forintot szán informatikai és információs társadalmi célú fejlesztésekre.
Megújult Matula bácsi kunyhója
A kis-balatoni Várszigeten a Nemzeti Fejlesztési Terv forrásaiból megújult a bemutatóház kiállítása, vizes elemekkel bővítették a játszóteret, kerékpárutat és kölcsönzőt alakítottak ki.