Glósz Andrea, a Glósz és Társa Innovációs Tanácsadó Kft. ügyvezető igazgatója azokat a szempontrendszereket ismertette, amelyeket célszerű átgondolni, mielőtt innoválni kezd egy cég, illetve K+F támogatásra pályázik.
A szakértő szerint muszáj megbizonyosodni az alábbiakról:
- Valós piaci igényeket szolgál ki a fejlesztés.
- Igazodik a szervezet lehetőségeihez.
- Racionális és reális munka- és erőforrásterve van.
- Időben rendelkezésre áll a szervezeti egység és a pénzügyi források. (A pályázati pénzek finanszírozásának ütemével, időbeli korlátaival tisztában kell lenni.)
- Megvalósítása során igénybe vették a pályázati forrásokat és az adókedvezményeket.
- Védelme és hasznosítása célirányos jogi eszközökkel biztosított (a tapasztalatok szerint ugyanis ha van is ötletünk, sokszor más profitál belőle)
- Kockázatának megfelelő megtérülése van.
Azt is figyelembe kell venni, hogy ha konzorcium áll az innováció mögött, a nonprofit és a profitorientált feleknek eltérőek az érdekei. Előbbi (rendszerint egyetem) inkább publikálni akarja az áttörést, az utóbbi bevételt szerezni belőle. A cégek között is változó, ki mit szándékozik tenni a fejlesztésével. Van, aki titkosítani akarja, és nem nyújt be regisztrációs kérelmet a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalához, van, aki inkább kiterjesztené létező innovációját új irányokba.
De ha nem áll fenn szabadalmi jogi anomália, gyakran a cég pénzügyei nincsenek rendben. Ha a pénzügyi részleg lekönyvelt mindent a többi költségtétel közé, és nem mutatható ki specifikusan, mennyi pénzt vitt el az innováció, ráadásul a tőke is negatívba fordult, egy befektető ezzel nem tud mit kezdeni, hiába ígéretes az innováció.