Az oroszországi Jakutföldön, Mirnij mellett található az a hatalmas, gyémántbánya, amely a maga 525 méteres mélységével és 1200 méteres átmerőjével méltán érdemelte ki a „föld legmélyebb sebe” címet, és amely – állítólag – még az űrből is látható.
Irdatlan mérete ráadásul nem „csupán” esztétikai vagy környezetvédelmi probléma: több helikopter-baleset is írható a számlájára, hiszen a bánya mélyére áramló óriási mennyiségű légtömeg egyszerűen beszippantotta a szerencsétlenül járt utasokat. Éppen ezért ma már nem csak a bánya használaton kívüli, de a légtere is le van zárva a légi forgalom elől
Rekultiváció helyett a lyuk „betömése” egy várossal? Ahogy annak idején a bánya kivájása sem volt túl átgondolt döntés, bezárása után a lyuk betömésének is igen furcsa és nem túl könnyen kivitelezhető módját választják: 2020-ra „zöld” várost építenének bele – írja az EcoLounge.
Az orosz AB Elise cég már el is készült a látványtervekkel, amely szerint a 100 ezer fő befogadására képes ökovárost 3 fő szintre osztanák, vertikális farmmal, erdőkkel, lakóépületekkel és rekreációs területekkel. A tető pedig egy üvegkupola lenne, amely amellett, hogy megvédené a várost, még a rajta található napelemek segítségével napenergiát is termelne.