Nem sokat segítettek a korábbi pályázatok, ezért is kerestük meg a módját annak, hogyan lehet programjainkat brüsszeli forrásokból megvalósítani - summázza a támogatás nehézségeit dr. Dietz Ferenc, Szentendre polgármestere. A városka mégis hozzákezdhetett a 21. századi színvonalú közüzemi fejlesztésekhez. Ám Szentendrét kevés település képes követni. Sokszor azért nem jutnak egyről a kettőre, mert a vízellátás, a csatornázás, a közintézmények energiaellátása csak akkor válik üggyé, amikor ellátási zavar keletkezik. De ha működik az iskolai fűtés, akkor rendszerint nem új pelletkazánra költenek, hanem „látványosabb" fejlesztéseket indítanak el.
Katasztrófa és pénzhiány
Nem véletlen, hogy a fosszilis energia kiváltására, a környezet óvására koncentráló Energia Klub a polgármesterek meggyőzésére koncentrál, de most némi aggodalommal: a közüzemi fejlesztési támogatási programoknál is egy kis szünet vette kezdetét. Pedig elindult valami: Orosházán vákuumcsöves napkollektormezővel váltották ki a földgázt a gyermekintézményekben, Újbudán pedig napelemekkel termelt energiával csökkentik a közintézmények kiadásait. Ezeken a helyeken már hosszabb távra terveznek, s például olyan szakembereket foglalkoztatnak, akik a településfejlesztési teendőkbe integráltatni tudják az energiaellátás racionalizálását.
Sokszor azonban nem a növekvő kiadások szorítják rá a képviselő-testületeket, hogy fejlesszenek, hanem például váratlan ellátási zavarok, természeti katasztrófák. Sós Tamás, a Heves Megyei Közgyűlés elnöke szerint térségükben 1999-ben belvíznek, 2000-ben hatalmas tiszai áradásnak kellett bekövetkeznie, hogy a belterületi csapadékvíz elvezetésének beruházási támogatásait is megpályázhassák. Mindenesetre 107 településen - a házak helyreállítása mellett - a közüzemi építkezésekre is áldozhattak. Később már európai uniós pénzeket felhasználó fejlesztések is felkerülhettek a palettára: 774 millió forintot költöttek településeken átvezető patakok rendbetételére, 3,7 milliárdot belterületi vízrendezésre Egerben, Gyöngyösön, Tiszanánán, Mátraballán, Ostoroson, Parádon, Bodonyban, Egerszalókon, Mátraderecskén, Parádsasváron, Pétervásárán és Sirokon. Az ivóvíz minőségét és mennyiségét 100 millió forintot meghaladó közüzemi fejlesztéssel javították, növelték Pétervására és Sirok körzetében, s ezt tették a megye déli területein és Mátraalján is. Körülbelül 13 milliárd forintból pedig a szennyvíz elvezetését, kezelését szolgáló projekt valósul meg Hatvan térségében és a Tarna középső szakaszán.
Sokszor viszont azért nem éltek a lehetőségekkel az önkormányzatok, mert nem rendelkeztek önerővel, s még az elodázhatatlan beruházásokat is halasztani voltak kénytelenek. Sok polgármester fiókjában ott lapulnak kész, megvalósítható közüzem-fejlesztési tervek, de nincs annyi saját pénz a település számláján, amennyit egy-egy pályázathoz „fel kell mutatni".
Minta Európa számára
Míg a Heves megyei kép az általánosnak felel meg, addig a szentendrei a rendhagyónak. A városban a közüzemi modernizáció „finomhangolásánál" tartanak, s alkalom kínálkozik arra, hogy a legkorszerűbb technikai megoldásokat valósíthassák meg a projekteket elnyerő vállalkozások. A polgármester mindehhez három kulcsfogalmat kötelezőnek tekint: a hosszú távra szóló koncepciót, az új lehetőségek iránti nyitottságot és a fejlesztések lakossági támogatását. Pedig gyorsan kiderült, hogy a legalapvetőbb infrastruktúra fejlesztéséhez sem elegendők az elnyerhető támogatások.
A szentendrei városfejlesztés Dumtsa Jenő nevét viselő stratégiája különböző irányvonalakat tartalmaz, s megvalósulni látszik mind a „zöld", mind a „megújuló város" programja a püspökmajori, a Füzes parki lakótelepek öko- és panelprojektjeivel egyetemben. A város 2006-ban csak 37 milliós támogatást nyert el erre, egy évre rá is még csupán 173 milliót, de a következő esztendő „hozott" 300 milliót, s 2009-ben már méltányolható összeghez, 2,6 milliárd forinthoz jutott hozzá.
amikor ellátási zavar keletkezik
Komoly pénzt megpályázni Brüsszelben tudtak, kivált, mert számos innovatív ötletük közül az egyik különösen bő adaptációs lehetőséget is tartalmazott. A város szennyvizének hőjét már ki lehet nyerni, s hőszivattyús rendszer segítségével fűtésre, hűtésre lehet felhasználni. A Concerto nevű uniós program kifejezetten az ilyen újításokat támogatja azzal a kikötéssel, hogy a mintákat szerte Európában megismerhessék. Brüsszel szerint a szentendrei városfejlesztési - azon belül a közmű-korszerűsítési - stratégia hosszú távú, a mai kornak megfelelő színvonalú fejlesztések elindítását tartalmazza. Dr. Dietz Ferenc kijelenthette, az uniós források elnyerésével az a cél is megvalósítható, hogy a mintául szolgáló K+F-megoldásokat más települések adaptálhassák. A hűtésre-fűtésre egyaránt igénybe vehető hőszivattyús rendszert például számos folyóparti város „lekoppinthatja". A polgármester a projekt „értelmét" abban is látja, hogy a beruházás elkészültével a helyi lakótelepen az energia felhasználásának csökkentése mellett az energiatermelés kevesebb károsanyag-kibocsátással jár, az emberközelbe kerülő fejlesztésnek hála a lakosság zöldprojekt-párti lesz.
Ötmilliárdos Concerto
A Concerto program segítségével az Európai Unió közösségi léptékű mintamegoldásokra szeretne szert tenni. Szentendre - egy spanyol és egy norvég partnerváros társaságában - a települések infrastruktúrájának energiahatékonyságát javító tervvel nyert pénzt. A pályázók például kevesebb fűtési energiával is képesek lesznek elegendő meleget szolgáltatni a lakosságnak, a közintézményeknek, s ezt is mind nagyobb arányban váltják ki megújuló energiával. Az ÉMI Nonprofit Kft.-nél dolgozó, a szentendrei önkormányzat szakértőjeként tevékenykedő dr. Matolcsy Károly adatai szerint a három városban összesen mintegy 5 milliárd forint értékű fejlesztést indíthattak el, ennek az összegnek a 60 százalékát az EU utalja át. Hat épület rekonstrukcióját és egy új építésű irodaház innovatív kialakítását teszi lehetővé a pályázat, a házak lényegesen kevesebb áram, gáz felhasználásával „működnek" majd, mint eddig. A távfűtés fosszilis energiájának egy részét is kiváltják „megújulóval", s áramot termelnek napelemek segítségével.
Amikor Szentendre szakemberei a Concerto programmal ismerkedtek, felvetették uniós partnereiknek, hogy a városban lévő lakótelep és a Duna „összekapcsolását" brüsszeli támogatással kellene megvalósítani: a három helyszínen megújuló energiaforrásból, kapcsoltan termelt áramot egy „mikrogrid" rendszerrel lehetne összekapcsolni. Szentendre esetében külön szerencse, hogy a folyóparton a szennyvíztisztító kedvezőbb hőforrás, mint a Duna, s a biogáz felhasználása is hatékonyabb.
Megjelent a Piac és Profit magazinban