Hogyan költsünk el 8200 milliárdot?

Az ország hét fejlesztési régiójának egy-egy nagyvárosában szervezett szakmai rendezvénysorozatot a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség annak érdekében, hogy 2015 végéig Magyarország a rendelkezésre álló 8.200 milliárd forintos támogatást minél eredményesebben tudja lehívni.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) által szervezett rendezvénysorozat első állomása kedden Miskolc volt, ahol az észak-magyarországi régió kedvezményezettjei számára adtak átfogó képet a projektek előmozdítását célzó lehetőségekről.  A NFÜ 2006-os alapítása óta eddig 27 ezer projekt valósult meg országszerte, amelyből több mint 6 ezer az észak-magyarországi régió fejlesztését szolgálta.

11 ezer pályázat, 512 milliárd forint
Az észak-magyarországi régióba eddig 512 milliárd forint értékű uniós támogatás áramlott, a régióból eddig közel 11 ezer pályázat érkezett az NFÜ-höz, amelyek közül minden második pályázat tartalmaz támogatható elképzeléseket. A térségben a kormány az elmúlt alig másfél évben csaknem félmilliárd forintot fordított a foglalkoztatás megerősítésére, majdnem 3,5 milliárdot a közlekedésfejlesztésre és több mint 8 milliárdot a tudományos és innovációs programokra. A legnagyobb nyertesek a régió vállalkozásai voltak: közel 25 milliárd fejlesztési forrást ítéltek meg számukra - olvasható a közleményben.

A 2007 és 2013 közötti, hétéves uniós fejlesztési ciklusra Magyarországnak megítélt támogatási összeg még nem fogyott el, továbbra is vannak pályázati kiírások, és még számtalan projektötlet vár megvalósításra - hívta fel a figyelmet az NFÜ. A felhasználásra váró források lehívásának felgyorsítására az NFÜ számos változtatást javasolt, és saját tevékenységét is ennek megfelelően alakította át. A siker kulcsa azonban elsősorban a projektgazdák kezében van. Éppen ezért indít az NFÜ olyan szakmai workshop-rendezvénysorozatot, amelynek keretében nemcsak az államigazgatási, az önkormányzati és a nonprofit, hanem a gazdasági szféra forráslehívást akadályozó gyakori problémáiról és azok megoldásairól is szót ejtenek.


Idén ezermilliárd vár elköltésre

A szakmai célközönség támogatását célzó rendezvények Miskolc után Szegeden, Kaposváron, Székesfehérváron, Győrben és Debrecenben folytatódnak, és június végén Budapesten zárulnak. A kampány kiemelt célja, hogy a hátralévő időben a kedvezményezettektől a lehető legtöbb számla kerüljön be a rendszerbe.

 A közlemény szerint a kedvezményezettek körében az önerő hiánya okozza a legnagyobb nehézséget, amire válaszul az NFÜ bevezette az úgynevezett szállítói finanszírozást és szállítói előleget. Az intézkedésnek köszönhetően gördülékenyebbé válik a projektek megvalósítása, hiszen így csak az önerőt és nem a teljes projektköltséget kell biztosítania a kedvezményezettnek, mivel a megvalósításra vonatkozó elszámolás a projekt előrehaladása közben folyamatos. Emellett a forráslehívást akadályozó leggyakoribb gondok abból fakadnak, hogy nem érkeznek be időben a kifizetési kérelmek, vagy formailag hibásak az igények.

Fel kell gyorsítani a pályázati pénzek kifizetését annak érdekében, hogy a magyar kormány elvárásaként megfogalmazott 95 százalékos felhasználás teljesüljön a 2013-ban záródó költségvetési ciklus végéig - mondta Petykó Zoltán, az NFÜ elnöke a Piac & Profitnak adott interjújában. Több mint 5 000 milliárd forint vár arra, hogy magyar projektre lehívják. Ez csak úgy sikerülhet, ha a pályázók szakszerűen valósítják meg a terveiket. Idén még körülbelül 1000 milliárd forint meghirdetését ígéri az NFÜ.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo