Klímablog
Videó: az autók okozta kár
Kemény képsorokkal gondolkodtat el az emberiség okozta károkon ez a rövidfilm. Önmagunk ellen cselekszünk, az élet is veszélyben van.
Mégis lesz porriadó
Várhatóan még ebben az évben elkészül az a jogszabály-módosítás, amely bevezeti a szálló porra vonatkozó (PM10) küszöbértéket. A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium az egészségügyi tárca bevonásával már dolgozik a tervezeten. Az új szabályozás célja a légszennyezettség csökkentése.
Nem elég hatékony a NEP?
Nagyobb mértékű lakossági támogatást sürget az idei Nemzeti Energiatakarékossági Program (NEP) pályázattervezetének véleményezése kapcsán a Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ), valamint a Nagycsaládosok Országos Egyesülete (NOE).
Hogyan fizessen kevesebbet a gázért?
Február elejétől az EMFESZ Kft. új, lakossági szolgáltatási csomagot is kínál fogyasztóinak. A GAS.HU alternatívát jelent az ügyfelek számára a hagyományos és mindeddig monopol helyzetben lévő gázellátó cégek kínálatával szemben.
Vállalkozások sikerre ítélve
A környezetvédelem felértékelődése jó lehetőséget kínál a magyar gazdaság számára a fellendülésre - vélekedett Fodor Gábor az AmCham rendezvényén.
A cselekedeteket hiányolják
Az ellenzék szerint sajnálatos, hogy számos tagállam, köztük hazánk, nem tartja be vállalásait az energiahatékonysági jogszabályok végrehajtása során.
Bioüzemanyagban erősít a MOL
A biotartalmú motorbenzinek 2007-es sikeres bevezetése után a Mol Nyrt., bioüzemanyag stratégiájának folytatásaként, 2008.január 1-től elkezdte a 4,4 százalék biokomponenst tartalmazó gázolajok forgalmazását: a gyártáshoz szükséges biokompones legnagyobb hányadát a Komáromban létesített biodízelgyár állítja elő - közölte a Mol.
"Óriási lehetőség a biogáz"
Az Európai Parlament (EP) mezőgazdasági bizottsága ellenszavazat nélkül elfogadta Tabajdi Csabának, az MSZP EP-delegációja vezetőjének a saját kezdeményezésű jelentését a biogázról.
"Tettekre van szükség, nem beszédre"
Néhány esetben szigorítani, néhány esetben pedig enyhíteni kellene a jogszabályokon, hogy hazánk teljesítse a kibocsátásra vonatkozó uniós elvárásokat. Mindez azonban mit sem ér a Greenpeace szerint, ha nem változik a politikai környezet, azaz a beszéd helyét nem veszi át a cselekvés.
Zöld városok Európában
Lesznek városok Európában, amelyek elkötelezik magukat, hogy túlteljesítik az Európai Unió célkitűzéseit a széndioxid-kibocsátás tekintetében.
Kevesebb ideig élnek a budapestiek
Az utóbbi időszakban jelentősen nőtt a porszennyezettség a fővárosban, aminek köszönhetően átlag három évvel élnek kevesebbet a budapestiek - van, aki húsz évet veszít.
Mikortól tankolhatunk gabonát?
Egymás "tényeit" cáfolják a bioüzemanyagok mellett és ellen felszólalók; végleges döntés még nincs az ügyben. A támogatók szerint megfelelő szabályozással elkerülhetőek a félelmek, az ellenzők viszont állítják: a másik oldal csak a zsebére gondol.
Videó: a természet visszavág!
Bármit is teszünk környezetünkkel, az ránk is hatással van, hiszen részesei vagyunk az egésznek, és nem használói. Az animáció erre világít rá.
Kilopják a szelet a szélerőművekből
A szélerőműveknek ez év elejétől havonta - de ha akarják, akkor naponta - előre, negyedórás bontásban kell megadniuk a termelést, és ha 30 százaléknál többel térnek el a megadottól, akkor a pótdíj akár több is lehet, mint amennyit a megtermelt áramért kapnak - mondták az MTI-nek magukat megnevezni nem kívánó szakértők.
Videó: véres tenger
Sokkoló hatású kisfilm, ami a bálnák veszélyezettségére és vadászat brutalitására kívánja felhívni a figyelmet.
Pazarlásban nagyok vagyunk!
Rossz a támogatási rendszer, nem használjuk ki az adottságainkat, így nem csoda, hogy a hazai épületek hatalmas mennyiségű energiát fogyasztanak.
Hetente 3 euró
Az EP-képviselők alapvetően támogatták az Európai Bizottság éghajlatváltozással kapcsolatos elképzeléseit, azonban többen kételyeket fogalmaztak meg a bioüzemanyag felhasználási arányának növelése kapcsán, illetve attól tartottak, európai munkahelyek fognak átkerülni olyan országokba, ahol nincsenek kötelező kibocsátási határértékek.
Messze vagyunk a svédektől
Brüsszel minden tagállamtól egyformán komoly erőfeszítéseket vár a megújuló energiák használata terén, ugyanakkor a terheket igazságosan osztja el.
Jólét vár a Dunakanyarra
Dömösön sok ingatlan alkalmas napenergia hasznosítására. Így a település használati vízét melegíteni lehet. Hasonló a helyzet az egész Dunakanyarban.
Százméteres szélerőművek épülnek
A Mohácsi kistérségbe tervezett szélerőművek építése nem ütközik lakossági ellenállásba. Nemsokára kiadhatják a környezethasználati engedélyt.
100 km/h-s szélvihar Magyarországon
Délutántól egy-egy intenzívebb zápor környezetében dörgés, villámlás vagy jégdara is előfordult, leginkább délnyugaton és északkeleten.
Videó: a kipusztuló állatok nyomában!
A hamarosan talán már a magyar mozikba is kerülő Föld (Planet Earth) című film előzetese nagyon ígéretesnek hangzik a zölden gondolkodók számára.
Meg lehet gazdagodni a szemétből!
A biogáz termelés alapanyaga bármilyen szerves hulladék lehet. Tolóereje ezen zöldenergia elterjedésnek, hogy az Új Magyarország Fejlesztési Tervben már biztosítanak forrásokat erre a célra. Egyre több kistérségi társulás tervezgeti saját biogáz üzemét. Komoly kutatások is folynak, hogy gazdaságosabbá tegyék a biogáz termelést.
A gazdagoktól többet várnak
Az új EU-tagországok kedvezőbb ajánlásokban reménykedhetnek a megújítható energiaforrásból származó energiafogyasztás célértékeinek meghatározásakor.
Videó: Newton újszerű felismerése
Az alábbi jópofa kisfilmet a Greenpeace készítette, hogy felhívja a figyelmet: még mindig hihetetlen mennyiségű energiát pazarlunk fölöslegesen.
Kampány a szénipar mellett
Az Egyesült Államokban a szénipari lobbi nem hagyja, hogy a környezetvédők a földbe döngöljék: kiterjedt reklámhadjárattal igyekszik bizonyítani, hogy a széntüzelésű erőművek egyre tisztábbak.
A hidrogén a megoldás?
A megújuló energiaforrások legújabb "ősi" elemét, a hidrogént maholnap a leghétköznapibb célokra: autók meghajtására, falvak, lakónegyedek energiaellátására vehetjük igénybe úgy, hogy a környezetet is megkíméljük a káros anyagok kibocsátásától. Magyarországon több kísérlet is igazolja, hogy e téren nincs lemaradásunk.
Nukleáris energiával a felmelegedés ellen
A környezetbarát nukleáris energia megfelelő válasz lehet a globális felmelegedés kihívásaira, ennek ellenére csak lassan javul az atomerőművek megítélése és terjed az alkalmazásuk, ezért különösen fontos teret adni a nukleáris erőművek közelében élő önkormányzatoknak, hogy hallassák szavukat - monda Herczog Edit (MSZP) európai parlamenti képviselő a Nukleáris Energia Jövőjéért Fórum tanácskozásán.
Túl sokat akar az EU?
Több EU-tagállam is levelet intézett Andris Piebalgs energiaügyi biztoshoz, mert ellenzik az Európai Bizottság megújuló energiákra vonatkozó terveit, melyeket a testület január 23-án tesz majd közzé.
Veszélyben az uniós autóipar?
Az üvegházhatású gázok kibocsátására vonatkozó EU-s előírások ronthatják az európai autóipar versenyképességét.
Veszélyes lenne a bioüzemanyag?
A Föld Barátai Európa és a Magyar Természetvédők Szövetsége felszólította az Európai Bizottságot, hogy
függesszék fel a bioüzemanyagok felhasználásának növelésére vonatkozó célkitűzéseket, miután két EU biztos nyilvánosságra hozta a bioüzemanyagok termelésének környezetre és az emberekre gyakorolt hatásaival kapcsolatos aggodalmait.
Reflektorban az energiatakarékosság
Új lehetőségek lesznek az idei Nemzeti Energiatakarékossági Programban, a változásokról egyelőre társadalmi egyeztetés zajlik.
Eltűnnek a jégpályák a földekről?
Eltűnt az elolvadt hó a földekről. Így télen is megmutatkozik a száraz, aszályos nyár. Igaz, az emberi beavatkozás is rásegített a vízmentesítésre.
Bioüzemanyag: visszakozik az EU?
Az Európai Bizottság elismerte, hogy újra kell gondolni az EU bioüzemanyagokkal kapcsolatos terveit, miután azok környezeti károkat és szociális problémákat okozhatnak.
Közös pénzből is termelnek
Közös pénzt is kap a Szakoly mellett épülő biomassza erőmű. Az üzemben mintegy ötven alkalmazott dolgozik majd, további 200 helybéli beszállító lehet.
Videó: mindenkit érint
A globális felmelegedés hatásai nemcsak az embereket, hanem a Föld összes élőlényét érintik - a különbség az, hogy ők nem tudnak tenni ellene.
Sivatagosodik az ország
Nyolcvanötmilliárd forint kell hazánk elsivatagosodással veszélyeztetett területén a megelőző feladatokra. A tavalyi aszály mértéke sürgeti a munkát.
Videó: Németh Lajos a klímaváltozásról
Az éghajlatváltozás globális probléma, mégis mindannyian tehetünk valamit a változtatásáért. Most Németh Lajos meteorológus mondja el hogyan.
Elég zöld az irodája?
A Követ 2008-ban ismét megrendezi a Zöld Iroda Versenyt. Várják bármely olyan vállalat, hivatal, intézmény nevezését, ahol irodai munka folyik. A díjra pályázhatnak a már környezet- és emberbarát módon üzemeltetett irodák és azok is, akik a közeljövőben térnek át a zöld iroda működtetésére. A győztes intézmény elnyeri a "2008 Zöld Irodája" címet.
Élet vagy versenyképesség?
Az EU szigorúbb szabályozást léptetne életbe az üvegházhatású gázok kibocsátásáról, ám ez csökkentheti a nehézipar versenyképességét - ismerték el az Európai Bizottság illetékesei.
Többet szennyezne nyolc ország
Románia pert indított az Európai Bizottság ellen a CO2 kvóták csökkentése miatt, az Európai Bíróság hamarosan meghozza döntését - közölte a Rompresszel Korodi Attila, román környezetvédelmi miniszter.
Száz biogázüzem a cél
Egyre több biogázüzem épül, de még így is sereghajtónak számítunk a fejlett országokhoz képest, ahol az élelmiszer-termelés egyik terméke az energia.
Videó: nem lesz holnap!
Sokan már a vészharangokat kongatják, de talán még nem késő lépni a klímaváltozás elleni küzdelemben - legalábbis most még.
Ez hiányzott a pécsieknek
Tesztfúrásokat végeznek a Mecsekben, hogy megnézzék, hasznosítható-e az ott fellelhető hőenergia. Pécs városa is részese lesz az eredménynek.
Japán hazánk után Kína felé kacsingat
A kiotói jegyzőkönyvben foglaltak teljesítésének elérésére Japán - Magyarország után - Kínától is vásárolna karbonkrediteket: az erről szóló megállapodást várhatóan március végén, a kínai elnök tokiói látogatásán írják alá.
Klímaváltozásra koncentrál az EU
Január elsejétől Szlovénia az EU soros elnöke, az elkövetkezendő fél év napirendjei között kiemelkedő helyet foglal el a szövetség megújuló energiákra vonatkozó terve.
Videó: mentsük meg a Földet!
A globális felmelegedés hatásait már mindannyian szenvedjük, elég arra gondolni, hogy mikor volt utoljára fehér karácsonyunk.
Melyik üzemanyagot válasszuk?
Norvég tudósok összeállítottak egy alternatív gépjármű-üzemanyagokat összehasonlító listát. Elemzésük olyan kúttól-kerékig módszeren alapszik, amely figyelembe veszi a gyártás, az energiafelhasználás, az üvegházhatású gázok kibocsátását, valamint a helyi és regionális szennyező anyagokat.