A tűz elleni védekezésről, a műszaki mentésről és a tűzoltóságról szóló 1996. évi XXXI. törvény 47. paragrafus (2) bekezdése 23. pontja felhatalmazást ad a katasztrófák elleni védekezésért felelős miniszternek, hogy rendeletben határozza meg a tűzvédelem műszaki követelményeinek megállapítását.
A megújuló energiaforrások tekintetében - az utóbbi évek tapasztalatai alapján - Magyarországon leginkább a biogáz, bioetanol, biodízel előállításának, felhasználásának tűzvédelmi szabályozatlansága okoz problémát mind tervezői, beruházói, mind pedig hatósági oldalról. A hatályos rendeletek sem a létesítésre, sem a használatra vonatkozóan nem adnak elegendő információt, így ezek a szabályozók csak korlátozottan alkalmazhatók, ami tűzvédelmi szempontból komoly veszélyeket rejt magában. Megfelelő szabályozás hiányában a szakhatóságok, hatóságok nem tudnak egységes követelményeket megszabni, azokat minden esetben egyedileg kell meghatározni. (Elindult a lakosság energiahatékonysági beruházásait és a megújuló energiafelhasználás ösztönzését támogató NEP. Idén is van újdonság a kiírásban.)
Az éghető folyadékokkal kapcsolatosan jelenleg a tűzvédelem és polgári védelem műszaki követelményeiről szóló 2/2002. (I.23.) BM rendelet továbbá a 35/1996. (XII. 29.) BM rendelettel közzétett Országos Tűzvédelmi Szabályzat tartalmaz tűzvédelmi előírásokat, de a szabályozás a bioetanollal, biodízellel kapcsolatosan csak korlátozottan, áttételesen alkalmazható, mivel a rendeletekből az általános alapelveket lehet csak ezekre vonatkoztatni. A biogáz tekintetében az előzőekben említett két rendelet még kevésbé alkalmazható, ezen energiaforrás előállítása, felhasználása gyakorlatilag szabályozatlan Magyarországon.
Gyorsabb beruházások, nagyobb biztonság
A tervezet a jelenlegi magyarországi gyakorlatra, illetve a környező országokban megkövetelt - évtizedes tapasztalatokon alapuló - műszaki normákra épül. A tervezet előírásai a tervezés, a létesítés, valamint az üzemeltetés során betartandó tűzvédelmi követelményeket határozzák meg , igy a tűzvédelmi szakhatóságok egységes, átlátható szabályozás alapján járhatnak el.
A rendelet kiadásával a beruházói igények és a hatósági elvárások között egyensúly jöhet létre. Az átlátható, egységes tűzvédelmi követelményrendszer felgyorsítja a beruházásokat, így gazdaságosabbá teszi azokat, ami növeli a beruházói kedvet. A tűzvédelmi műszaki követelmények szabályozásával a veszélyes technológiákból adódó tűzkockázat a minimálisra csökkenthető.
A jogszabály tervezete innen tölthető le és véleményezhető.