Egy évnyi GDP-ről kellene lemondani

A klímaváltozás felgyorsulásának megakadályozása érdekében nem szabad halogatni a tiszta technológiák elterjesztését, ugyanis a hagyományos infrastruktúrák alkalmazása egyre inkább korlátozza az éghajlatvédelem lehetőségeit - hangoztatta Rajendra Pachauri, a Klímaváltozási Kormányközi Testület (IPCC) elnöke egy keddi nemzetközi konferencián Budapesten.

A megújuló energiaforrások, az energiahatékony technológiákkal még esély van arra, hogy a légkör szén-dioxid-koncentrációjának emelkedése 2015-ig tetőzzön, majd csökkenve a globális felmelegedés üteme lassuljon - közölte a Nobel-békedíjas testület elnöke. Ha késlekedünk, és a mindennapokban továbbra is a jelentős szén-dioxid-kibocsátással járó technológiákon marad a hangsúly, akkor az elkövetkező évtizedekre további légköri szén-dioxid- dúsulást programozunk be a légkörbe, és egyre inkább ellehetetlenedik a védekezés - állította a vezető. Hozzátette: ha holnap sikerülne megállítani a világ jelenleg növekvő üvegházhatású gázkibocsátását, akkor is 20 éven át évi 0,1 Celsius fokkal növekedne a globális átlaghőmérséklet.

Szerinte a klímavédelem szempontjából tiszta technológiák révén a világ fejlett országainak 2020-ig 10-40 százalékkal, 2050-ig pedig 40-95 százalékkal kell lecsökkenteniük kibocsátásaikat ahhoz, hogy a légköri szén-dioxid-koncentráció mielőbb tetőzhessen. Ennek eléréséhez a fejlődő országokra is szükség van, számukra az előrevetített kibocsátás-növekedés ütemének mérséklése a feladat - tette hozzá. (Néhány esetben szigorítani, néhány esetben pedig enyhíteni kellene a jogszabályokon, hogy hazánk teljesítse a kibocsátásra vonatkozó uniós elvárásokat.)

3 százalékpont környezetbarát technológiákra

Rajendra Pachauri kitért arra, hogy a klímaváltozás féken tartásának költségei már akkor kigazdálkodhatóak, ha a világ országai 2030-ig lemondanak egy évnyi GDP-növekedésről. Ez az ára az úgynevezett alacsony karbonintenzitású gazdaságnak, azaz a fosszilis energiahordozókban és energiapazarlásban szegény, ám megújuló energiaforrásokban, illetve energiahatékonysági intézkedésekben gazdag jövőnek.

Az IPPC számítását arra alapozza, hogy az elkövetkező 22 évben 80 százalékkal nő a világ GDP-je. A testület kalkulációja szerint csupán 3 százalékpontnyit kellene áldozni olyan környezetbarát technológiákra, amelyek már most elérhetőek a piacon, de a hagyományos megfelelőikhez képest drágábbak.

Az elnök hangoztatta: a szükséges anyagi áldozat a fokozódó globális felmelegedés megállításán kívül számos egyéb előnnyel jár. A tisztább környezet miatt az emberek egészségesebb életet élhetnek, a takarékosság pedig a gazdaság hatékonyságával jár. (A globális klímahatásoknál akár 30-40 százalékkal is nagyobb hőemelkedésre lehet számítani a Kárpát-medencében. Amennyiben nem teszünk semmit, az évszázad végére akár 250 százalékkal nőhet a forró napok száma.)

Véleményvezér

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo