Az Európai Unió szlovén elnöksége és az Európai Bizottság megvizsgálja azokat a javaslatokat, amelyek szerint a széndioxid-kibocsátás csökkentésének az EU-n belüli elosztásakor A kelet-európai országoknak nem mindegy, hogy a széndioxid-kibocsátást melyik évhez képest kell csökkenteni. Az EU-tagok többsége 2005-re gondol.- ez derült ki a tagállamok környezetvédelmi minisztereinek Luxembourgban tartott találkozóját követő sajtótájékoztatón. Magyarországnak is van ilyen hivatalos javaslata.
Az elnöklő, szlovén Janez Podobnik mindazonáltal az interneten is közvetített sajtótájékoztatón azt is jelezte, hogy a tagországok többsége 2005-öt tartja a legjobb évnek, mert szerintük az akkorra már kibővült EU adatai számíthatnak igazán referenciának. Magyarország Bulgária, Észtország, Lettország, Litvánia, Románia és Szlovákia támogatásával nyújtotta be javaslatát.
Indoklásaképpen a delegációt vezető Oláh Lajos környezetvédelmi államtitkár magyarázta, hogy például Magyarország 2005-ig gyakorlatilag már megfizette a kibocsátás-csökkentés árát: új, sokkal környezetbarátabb iparágak és technológiák jöttek létre, továbbá mindennek társadalmi ára is volt, nőtt az infláció, és csökkent a hazai össztermék. Azt gondoljuk, úgy méltányos és igazságos, ha ezt az időszakot beleszámítjuk a kibocsátás-csökkentési erőfeszítésbe - mondta Oláh Lajos.
Podobnik és Sztavrosz Dimasz európai biztos jelezték, hogy a javaslatot fontolóra veszik. A elnökség és a bizottság minden felvetésre nyitott, és mindegyiket olyannak tartja, amely előreviszi a vitát, segít annak lefolytatásában - fejtették ki. Azt sem rejtették ugyanakkor véka alá, hogy a tagállamok egy része egyelőre nem ért egyet a referenciaév megváltoztatásával. Ezt támasztották alá a spanyol, a brit és a német delegációtól származó nyilatkozatok is. A miniszterek mindazonáltal azt is értésre adták, hogy értik a kelet-európaiak problémáját, és törekszenek arra, hogy megoldást találjanak rá.
Az uniós szintű kibocsátás-csökkentési célokról még az EU-tagországok állam- és kormányfői döntöttek tavaly tavasszal. Az akkori tárgyalások során - a korábbi egyeztetéseket figyelembe véve - még valószínűnek tűnt, hogy a új tagállamoknál beszámítják a rendszerváltás utáni években bekövetkezett jelentős változásokat. Az Európai Bizottság januárban bejelentett elképzeléseiben azonban ilyen lehetőség már nem szerepel, csupán a 2005-ös referenciaév. Az EU azt vállalta, hogy összuniós szinten 1990-hez viszonyítva 30 éven belül - azaz 2020-ra - 20 százalékkal csökkenti széndioxid-kibocsátását.
Az unió 2005-ra a vállalás jelentős részét - 7,9 százalékát - már teljesítette, és ez nagyban (mintegy háromnegyedében) az új tagállamokban bekövetkezett meredek csökkenésnek köszönhető. Számítások szerint a brüsszeli bizottsági javaslat egyes kelet-európai országokban 50 százalékot is megközelítő csökkentést jelentene, számos régi tagországban azonban ennél jóval kisebb arányt jelentene. A kiotói nemzetközi kibocsátás-csökkentési vállalások teljesítését viszont el lehetne érni, ha valamennyi tagállam egységesen körülbelül 18 százalékkal fogná vissza szennyezését 1990-hez képest.