A 2008 május 5 és 9 között Münchenben megrendezésre kerülő IFAT vásáron mutatja be a Consentis Anlagenbau GmbH eddigi legnagyobb biogáz berendezését a B2 csarnok 513/2 standján.
A berendezést 2007 december 20-án helyezték üzembe, üzemeltetője a Bollmer Umwelt partner cég. Biomasszaként szerves hulladékok, mint például vágóhídi melléktermékek, fehérjehidrolizátok, lebegő hulladékok, és trágyalé szolgálnak. Egy körülbelül 8 ha nagyságú területen áll Európa egyik legkorszerűbb berendezése. Évente körülbelül 25 ezer megawatt teljesítményt táplál be az elektromos hálózatba, amivel 10 ezer háztartás energiaszükségletét lehet fedezni.
A folyamat
Hét termelési fázisban 17 tartályban keletkezik az ipari hulladékból környezetvédő, tiszta energia. A teljes északnémet területről és a Benelux-államokból évente 120 ezer tonna, nagyrészt az élelmiszeriparból származó szerves hulladékot pumpálnak le levegőmentesen egy átvételi csarnokban. Egy óránként négyezer köbméter levegőt elszívó bioszűrő berendezés akadályozza meg a szaganyagok kibocsátását. A folyékony anyagokat 4, egyenként 600 köbméter térfogatú átvevő tartályban tárolják ideiglenesen. Innét jutnak el az előzetes savanyításhoz 2 puffertartályba és az erjesztéshez a 4 fermentálóba, valamint a 2 utóerjesztőbe.
Ezután következik a fertőtlenítés, melynek során 73 fokra hevítik és csíramentessé teszik a masszát, mielőtt a szubsztrátumot az 5 erjesztmény végtárolóba továbbítják. Energia előállítása mellett értékes végtermékként természetes trágyát is nyernek környezetbarát módon. A szokásos, trágyalével végzett trágyázással ellentétben felhasználható fejtrágyaként is, amit a növények azonnal felvesznek. Elmaradnak a szagterhelések és a munkaintenzív bedolgozás a talajba. A hulladék beszállításától a biológiai folyamattechnikán keresztül a mezőgazdaságnak értékes trágyáig a Consentis kihasználja a hulladékanyagokból történő energiaelőállításban hosszú időn keresztül megszerzett tapasztalatát. (Egy, Magyarországon még nem használt kanadai technológia behozatalával a szerves hulladékból a jelenlegi módszereknél jóval hatékonyabban termelhetnének energiát a hazai önkormányzatok.)