Gorbacsov és Annan az energiahatékonyságról

Az egyéneknek és a vállalatoknak is változtatniuk kell magatartásukon - mondta a korábbi ENSZ-főtitkár, Kofi Annan az EP-ben megrendezett energiahatékonysági konferencián (Global Energy Conference), amelyen részt vett Hans Gert Pöttering, az Európai Parlament elnöke, és a Nobel békedíjas Mihail Gorbacsov is. Szintén az EP ben rendezték a kilencedik Energy Globe díjátadó ünnepséget.

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

"Erőfeszítéseink nagy része a széndioxid-kibocsátás csökkentésére és a megújuló energiákra irányul, de nem összpontosítunk arra, ami a legelérhetőbb lenne számunkra: az energia-megtakarításra" - mondta Hans-Gert Pöttering. "Így tudjuk legolcsóbban és legkönnyebben csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását" - tette hozzá.

Angelika Niebler, az EP ipari, kutatási és energiaügyi szakbizottságának elnöke, a konferencia főszervezőjeként emlékeztetett az EU 2020-ig megvalósítandó 20 százalékos célkitűzéseire - írja az EUvonal. "Gondoskodni akarunk arról, hogy ne legyenek vesztesek. Ezt viszont csak akkor tudjuk elérni, ha masszívan beruházunk az innovatív technológiába. Hatalmas energia-megtakarítási potenciál rejlik a hatékony közlekedési politikában és termékekben" - mondta. (Magyarország számára a kiotói jegyzőkönyvben megfogalmazott kibocsátáscsökkentési kötelezettségek könnyen teljesíthetők.)

Pont, ahonnan nincs visszaút

Kofi Annan szerint "a klímaváltozás nem csak környezetvédelmi ügy", az ugyanis regionális konfliktusok veszélyét hordozza és veszélyezteti a világ élelmiszer-ellátását is. A tudományos konszenzus nem csak teljesebbé, de figyelmeztetőbbé is válik - tette hozzá. "Közel vagyunk ahhoz a ponthoz, ahonnan nincs visszaút, mégis olyan fenn nem tartható módon használjuk az erőforrásainkat, mintha nem lenne holnap" - fogalmazott a volt ENSZ-főtitkár. "Ha a mai ütemben növekszik az energiafelhasználás, 2020-ra a mainál 50 százalékkal többre lesz szükség" - figyelmeztetett.

A klímaváltozás gazdasági hatásairól szólva a volt ENSZ-főtitkár elmondta: "Az éghajlatváltozás a piac összeomlását és a világgazdaság 20 százalékos összezsugorodását eredményezheti, valamint a két világháborúhoz hasonlatos gazdasági és társadalmi romboláshoz vezethet". Annan szerint azonban sokat tehetünk azért, hogy ez ne így legyen, példaként említve a fosszilis tüzelőanyagok hatékonyabb felhasználását, a megújuló energiaforrások jobb elérhetőségét és versenyképesebb árát. "Sokkal kevesebbe kerül most csökkenteni a kibocsátást, mint fizetni a következményeket később" - mondta. (Bár az utóbbi időben számos vád érte a bioüzemanyagokat, a Magyar Bioetanol Szövetség szerint ezek a félelmek el fognak múlni és a "zöld" üzemanyagoké lesz a jövő.)

Gorbacsov és a zöld glasznoszty

Az 1990-es Nobel-békedíjas Mihail Gorbacsov - aki jelenleg a Nemzetközi Zöld Kereszt elnevezésű környezetvédő agytröszt élén főképp olyan nemzetközi kérdésekkel foglakozik, mint a szegénység, a globalizáció, a biztonságpolitika kérdései, vagy a tömegpusztító fegyverek problematikája - úgy vélte, Európa sokat tanulhat az egykori Szovjetunió tapasztalataiból és hibáiból. Mezőgazdasági miniszterként ugyanis rájött, mennyi környezetvédelmi kárt okoztak, ám ennek nagy része titokban maradt a nyilvánosság elől.

Szerinte a glasznoszty időszakában az emberek számára a legfontosabb ügy a környezet állapota volt. Gorbacsov azt mondta, a nyugat hibásan ált hozzá a Szovjetunióhoz és annak nyolcvanas évekbeli kihívásaihoz, és ha most a fejlett világ hasonlóképpen áll a fejlődő országokhoz, az katasztrófához vezet.

Gorbacsov szerint a mai kor három legfontosabb célkitűzése a környezettudatosság előmozdítása, a szegénység csökkentése és a globális biztonság, ideértve első sorban a nukleáris fenyegetettséget és a tömegpusztító fegyvereket.

Az egykori szovjet pártfőtitkár szerint "európai barátaink szerették Jelcin Oroszországát, szerették Oroszországot rossz formában látni", most viszont "Oroszország feltámad" - mondta, és új EU-orosz egyezmény megkötését sürgette. Szerinte viszont "ha a helyzet olyan, hogy egy-egy ország vétózhat e kérdésekben, akkor ez nem fog működni". "Ha egy ország nem kedveli az EU-t, kiléphet belőle" - tette hozzá.

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo