A szerdai alapkőletétel alkalmából Litresits Imre, a kft. ügyvezetője elmondta: az osztrák BEWAG csoport 100 százalékos leányvállalata, az Austrian Wind Power és két magyar magánszemély - a projektfejlesztő partnerek - közös tulajdonában lévő kft. négy, egyenként kettő megawatt teljesítményű Vestas V90 típusú szélkereket állít fel 12 millió eurós (3,2 milliárd forint) költségből. A szélerőmű évente 17-20 ezer megawatt villamos energiát termel majd megújuló energiaforrásból. Ez a mennyiség 6-8 ezer háztartás egy évi energiaszükségletét fedezi. A jánossomorjai szélerőmű ezzel jelentős mértékben hozzájárul a környezet védelméhez, működése révén 15 ezer tonna széndioxidtól kíméli meg a környezetet, és támogatja a globális felmelegedés csökkentését.
A szélerőmű által termelt áramot az országos elektromos hálózatba juttatják. A beruházás üzembe helyezését szeptemberre tervezik.
Az ügyvezető szólt arról, hogy a szélerőmú-parkot a jövőben szeretnék továbbfejleszteni. Ezzel összefüggésben annak a reményének adott hangot, hogy a Magyar Energia Hivatal a jelenlegi kvótát felülvizsgálja, és ezáltal újabb beruházásokra nyílik lehetőség a szélenergia hasznosítása terén. (Kilopják a szelet a szélerőművekből?)
Csatai Ferenc, a kft. egyik kisebbségi tulajdonosa az MTI érdeklődésére közölte: a beruházás tíz éven belül megtérül. A Renerwind Energetikai Kft. 74 százalékban az Austrian Wind Power tulajdonában van, 26 százalékon osztozik egyenlő arányban a két magyar magánszemély. (Az Európai Bizottság a megújuló energiaforrások részarányának növelése érdekében a tengerparti szélerőművekben rejlő lehetőségek kihasználását tűzte ki célul.)
Az osztrákok jobban kihasználják a lehetőségeket
Az osztrák BEWAG csoport első külföldi projektje a jánossomorjai, de terveznek beruházásokat több közép-európai országban, köztük Csehországban, Szlovákiában, Horvátországban, Lengyelországban - mondta az eseményen Hans Lukits, a BEWAG igazgatótanácsának elnöke.
A Magyarországhoz legközelebb eső osztrák tartományban, Burgenlandban jelenleg már 206 szélkerék működik 370 megawatt teljesítménnyel, és terveik szerint 2013-ig a teljes áramszükségletet megújuló energiaforrásokból biztosítják Burgenlandban. (Néhány esetben szigorítani, néhány esetben pedig enyhíteni kellene a jogszabályokon, hogy hazánk teljesítse a kibocsátásra vonatkozó uniós elvárásokat.)