Az európai háztartásigép-gyártók szervezete, a CECED azt kéri az Európai Unió szervezeteitől, hogy megfelelő támogatási konstrukciókkal gyorsítsa fel a régi, energiafaló háztartási gépek cseréjét korszerűbbekre, s ezzel mérsékelje a széndioxid kibocsátást is - mondta Mészáros Fanni, a CECED Magyarország Egyesülés cégvezetője.
A június 5-ei környezetvédelmi világnap alkalmából tartott eseményen a cégvezető kifejtette, hogy a CECED szerint a háztartási gépeken lévő energiacímkét is meg kell újítani, mivel ma már az európai boltokban kapható gépek több mint 90 százaléka a legtakarékosabb "A", illetve "A+" és "A++" energiaosztályba tartozik, ez pedig nehézzé teszi a további különbségtételt a vevők számára.
A CECED javasolja azt is, hogy a mostani "B" osztályú hűtőgépeket és fagyasztószekrényeket 2009 után vonják ki a piacról, majd 2013-ig az "A" osztályúakat is. A szervezet ezzel is támogatja az unió azon célkitűzését miszerint 2020-ra 1990-hez képest 20 százalékkal növelik az energiahatékonyságot és 20 százalékkal csökkentik az üvegházhatású gázok kibocsátását. A gazdak országoktól ennek kapcsán többet várnak.
Belényesi Zsolt, az CECED Magyarország soros igazgatója, az Electrolux Lehel Kft. kereskedelmi igazgatója elmondta, hogy Magyarországon a háztartási gépek 35-38 százaléka 12 évnél öregebb, s ez az egyik legrosszabb arány a fejlett Európában. Egy 14-17 éves gép pedig akár 4-szer több energiát is használhat, mint egy korszerű hűtőszekrény vagy fagyasztó.
Kérdésekre válaszolva elmondta, ha most vásárolnánk egy korszerű gépet, akkor ezt legkorábban 6 év múlva lenne érdemes lecserélni egy újabbra. Kiderült, hogy Magyarországon a hűtőket átlagosan 14 évig, a fagyasztókat 17 évig használják, miközben egy korszerű gép ára 5-6 éven belül megtérül a kisebb energiafelhasználás miatt.