A szennyezőknek kedvez az EU?

A kibocsátási kvóták ingyenes kiosztásának köszönhetően öt tagállam energiaipari vállalata ölébe akár 72 milliárd eurós nem várt haszon hullhat a következő négy évben - hívja fel a figyelmet az unió kibocsátás-kereskedelmi rendszerének visszásságaira a Természetvédelmi Világalap (WWF) legfrissebb tanulmánya.

A WWF megbízásából a Point Carbon piackutató cég által készített tanulmány szerint az Egyesült Királyság, Lengyelország, Németország, Olaszország és Spanyolország energetikai cégei akár Szlovénia GDP-jének kétszeresével lehetnek gazdagabbak a rendszernek köszönhetően - írja az EUvonal.

Az új európai kibocsátás-kereskedelmi rendszerben (ETS) az előre meghatározott szén-dioxid kibocsátási szintet átlépő vállalatoknak büntetést kell fizetniük, azonban ezt elkerülhetik azzal, ha további kibocsátási egységeket vásárolnak. Ez megnövelheti az ezen cégek által előállított energia árát, versenyképesebbé téve a megújuló energiaforrások (pl. a szélenergia) használatát. A magasabb energiaárak ugyanakkor ösztönzőleg hathatnak a gazdaságos energiafelhasználásra is. (Az Európai Bizottság - engedve a tagállamok nyomásának - engedményeket tett néhány iparág védelme érdekében, így az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentését célzó környezetvédelmi program bizonyos rendelkezései másképp vonatkoznak majd rájuk.)

Már tervezgetik a változtatást

A jelenlegi rendszerben azonban számos vállalat ingyen jut a kvótákhoz, ráadásul sok cég beleépíti az áraiba a kibocsátási kvóták költségeit, hatalmas nyereséghez jutva ezáltal. A WWF ETS koordinátora, Sanjeev Kumar szerint az ingyenes kvótákkal tulajdonképpen megjutalmazzák a szén-dioxidot kibocsátó vállalatokat. Ennek a "jutalomnak" a teljes összege a brit cégek esetén 6 és 15, a németek esetén 14-34, a spanyoloknál 1-4, az olaszoknál 6-9, míg a lengyeleknél 2-9 milliárd eurót tesz ki.

A problémát az Európai Unió is felismerte, ezért már folynak arról a tárgyalások, hogyan működjön a rendszer 2013 után. A tervek szerint ettől az időponttól kezdve a cégeknek a teljes kibocsátásukért kellene fizetniük, azonban az érintett vállalatok ez ellen hevesen tiltakoznak.

Európa-szerte évente 1 milliárd tonna szén-dioxid származik az energiatermelés céljából elégetett szénből. Ez mintegy ötöde az unió üvegházhatású gáz kibocsátásának. A WWF azt szeretné elkerülni, hogy a kibocsátás-kereskedelmi rendszer a legnagyobb kibocsátókat jutalmazza. (A globális szén-dioxid piac világszinten dinamikusan bővül, Magyarországon a forgalom jelentős megugrását az országok közötti kvótaüzletek jelenthetik.)

Véleményvezér

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo