A WWF megbízásából a Point Carbon piackutató cég által készített tanulmány szerint az Egyesült Királyság, Lengyelország, Németország, Olaszország és Spanyolország energetikai cégei akár Szlovénia GDP-jének kétszeresével lehetnek gazdagabbak a rendszernek köszönhetően - írja az EUvonal.
Az új európai kibocsátás-kereskedelmi rendszerben (ETS) az előre meghatározott szén-dioxid kibocsátási szintet átlépő vállalatoknak büntetést kell fizetniük, azonban ezt elkerülhetik azzal, ha további kibocsátási egységeket vásárolnak. Ez megnövelheti az ezen cégek által előállított energia árát, versenyképesebbé téve a megújuló energiaforrások (pl. a szélenergia) használatát. A magasabb energiaárak ugyanakkor ösztönzőleg hathatnak a gazdaságos energiafelhasználásra is. (Az Európai Bizottság - engedve a tagállamok nyomásának - engedményeket tett néhány iparág védelme érdekében, így az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentését célzó környezetvédelmi program bizonyos rendelkezései másképp vonatkoznak majd rájuk.)
Már tervezgetik a változtatást
A jelenlegi rendszerben azonban számos vállalat ingyen jut a kvótákhoz, ráadásul sok cég beleépíti az áraiba a kibocsátási kvóták költségeit, hatalmas nyereséghez jutva ezáltal. A WWF ETS koordinátora, Sanjeev Kumar szerint az ingyenes kvótákkal tulajdonképpen megjutalmazzák a szén-dioxidot kibocsátó vállalatokat. Ennek a "jutalomnak" a teljes összege a brit cégek esetén 6 és 15, a németek esetén 14-34, a spanyoloknál 1-4, az olaszoknál 6-9, míg a lengyeleknél 2-9 milliárd eurót tesz ki.
A problémát az Európai Unió is felismerte, ezért már folynak arról a tárgyalások, hogyan működjön a rendszer 2013 után. A tervek szerint ettől az időponttól kezdve a cégeknek a teljes kibocsátásukért kellene fizetniük, azonban az érintett vállalatok ez ellen hevesen tiltakoznak.
Európa-szerte évente 1 milliárd tonna szén-dioxid származik az energiatermelés céljából elégetett szénből. Ez mintegy ötöde az unió üvegházhatású gáz kibocsátásának. A WWF azt szeretné elkerülni, hogy a kibocsátás-kereskedelmi rendszer a legnagyobb kibocsátókat jutalmazza. (A globális szén-dioxid piac világszinten dinamikusan bővül, Magyarországon a forgalom jelentős megugrását az országok közötti kvótaüzletek jelenthetik.)