Klímablog
Reflektorban a megújuló energiák
A 2008. április 24-26. között látogatható RENEXPO 2008 konferencia sorozat és kiállítás magyarországi fókusszal nyújt képet a megújuló energiaforrások hasznosításának lehetőségeiről, amelynek során a kiállítók a földhő-, hőszivattyú, biomassza-, napenergia, és energiahatékonysággal összefüggő megoldásaikat mutatják be. A lakosság ingyen nézhet körül.
Nagyot lép a kisváros
A termálvíz hasznosítására nyert forrást Mórahalom városa. Iskola, óvoda, bölcsőde, fürdő, szálloda, rendezvényház és a könyvtár fűtése lesz olcsóbb.
MBSZ: reménytelenül lemaradunk?
Nagyobb támogatásokban bízik a Magyar Bioetanol Szövetség, mert amíg Európában tombol a "3. ipari forradalom", addig hazánk lemarad.
Uniós kacsa?
Az uniós tiltás veszélye elmúlt, a bioüzemanyagok mellett érvel az elfogyó fosszilis energia és a százdolláros olajár, miközben az agrárvállalkozások is megtalálhatják számításaikat.
Előny az unión kívüli cégeknél?
Az Európai Bizottság - engedve a tagállamok nyomásának - engedményeket tett néhány iparág védelme érdekében, így az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentését célzó környezetvédelmi program bizonyos rendelkezései másképp vonatkoznak majd rájuk.
Biomassza: így is lehet
Az ország energiaéhségét jelentősen csökkenthetné, ha több figyelmet szentelnénk a biomasszának - állítják a szakemberek. Fontos azonban, hogy a beruházások tervezői hosszú távon gondolkodjanak, hiszen a kezdeti lökést segítő pályázati támogatás nem adható az idők végezetéig. Egy 2006-os felmérés szerint a magyar lakosság 59 százaléka támogatja a biomassza energia célú alkalmazását.
Eszmél a világ?
Az országgyűlésben is zöld utat kap a környezetvédelmi tárca éghajlat-változási stratégiája, melyhez a civil társadalom érvelését is várja a tárcavezető Fodor Gábor. Aki szerint a gazdasági fejlődés érdekei nem ellentétesek a környezetvédelem érdekeivel: a környezettudatos élet üzletté válik, s a fejlett országokban hatalmas iparág jön létre, melynek az alfája az alternatív technológia.
Klímaváltozás: van esély?
Az üvegházhatást okozó gázok legjelentősebb kibocsátó államai, a G20 csoport tagjai tokiói ülésükön a hétvégén úgy nyilatkoztak, hogy támogatnának egy, az ENSZ-égisze alatt futó megállapodást a globális klímaváltozás ellen, de az ágazati megközelítést - vagyis, hogy az ipari szennyezők kibocsátását ágazatokra lebontva korlátozzák - elvetették.
Sok pénz, alacsony képzettséggel
Korlátozott tevékenységi körű épületenergetikai műszaki szakértők készíthetnék az energetikai tanúsítványokat. Ilyet mindenkinek készíteni kell majd.
Hogyan kereskednek a szén-dioxiddal?
A globális szén-dioxid piac világszinten dinamikusan bővül, Magyarországon a forgalom jelentős megugrását az országok közötti kvótaüzletek jelenthetik.
Ambiciózus és végrehajtható
A vezetők eltökélték, hogy megteremtik az egységes EU álláspontot, amelyet a Kiotó utáni klímaváltozással kapcsolatos tárgyalásokon képviselnek.
Gáz, hogy ez kimaradt!
Hírportálunk reagál az Európai Parlament jelentésére, amely a Bizottságnak a biomasszával kapcsolatos cselekvési tervéről szóló közleményére reagált.
Elhibázott energetikai beruházások
Hogyan lehet optimálisan működtetni a napkollektorokat? Mikor nem váltja be a hozzá fűzött reményeket egy szélkerék? Ilyen kérdésekre kapunk választ. Mórahalmon az alternatív energia előnyeiről és árnyoldalairól is széleskörű tájékoztatást fognak adni májustól. A beruházás munkahelyeket is teremt.
Újabb esélyt kapott a biogáz
Jelentősen növelni lehetne a biogáztermelést az EU-ban, aminek érdekében a hatékonyságon alapuló támogatási rendszert vezetnének be a képviselők, és lebontanák a fejlesztéseknek útját álló tagállami jogi és adminisztratív akadályokat.
Hosszú még az út
Magyarországon a családi házaknak a legrosszabb az energetikai állapota, ha ezen sikerülne javítani, akkor 10 százaléknyi energiát spórolhatna az ország. Ezzel együtt a környezetért is tennénk, hiszen a lakossági szektorban van a legnagyobb CO2-kibocsátás-csökkentési potenciál. A felelős gondolkodás azonban máig hiányzik.
Egy százalékon múlik a klímaváltozás?
A klímaváltozás fékentartásának költségei kigazdálkodhatók, ha a világ országai 2030-ig lemondanak mindössze egy évnyi GDP-növekedésről, mondta Rajendra Pachauri, az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének (IPCC) elnöke egy nemzetközi emissziókereskedelmi konferencián kedden Koppenhágában.
Fodor Gábor zöldségei
Egyre nagyobb Magyarország versenyhátránya a zöldipar területén. Pedig a lehetőségek jók. A gépek nagy része külföldi, elterjedésüket nem támogatják. Az energetikai elképzeléseket a mezőgazdasági termeléssel is érdemes lenne összehangolni. Beszédet sokat hallani, eredményt keveset látni.
Fűben, nádban orvosság
A Magyar Biomassza Társaság konferencián értékelte a biomassza-bázisú és más megújulók hasznosításának hazai helyzetét, tendenciáit. Az összegyűlt szakemberek szerint jelenleg még nincs pontosan kijelölve az az irány, hogy a megújuló energiaforrások mely területeit, milyen mértékben támogatják.
Az év vihara közelít
Az év eddigi legnagyobb viharát jósolják brit meteorológusok; az Atlanti-óceán felől közelítő orkán az előrejelzések szerint vasárnap este éri el Írországot és Nagy-Britanniát.
Erősödik a hazai bioetanol-gyártás
Biomassza-erőművel kombinált környezetbarát bioetanol-gyártást szabadalmaztat a Magyar Bioenergetikai (Mabio) Zrt., amely partnercégekkel Magyarországon két, Romániában pedig egy ilyen üzemet tervez felépíteni összesen 300 millió eurós beruházással.
Kéményen elfüstölt forintok
Jelenleg a magasabb szintű jogszabályok több eleme nincs összhangban az alacsonyabb szintűekkel, amely miatt szinte lehetetlen kiserőműveket építeni. De horizontálisan is egymásnak ellentmondó szabályozások készülnek. Ellentmondásos a támogatások elosztásának módja is. Ami épülne, az meg pazarol.
Irány Románia!
Február végén rendezték meg a II. Erdélyi Roadshow-t, ahol Magyarország és Románia környezetvédelmi együttműködése volt a fő téma. A lehetőségek adottak a hazai cégek előtt.
Zavarosba kényszerített beruházók
Nehezen átlátható a kisebb kapacitású erőművek körüli jogi szabályozás - állítják szakemberek. A befektetők számára mindez nagy kockázatot jelent. A megújuló energiaforrások alkalmazását is szabályozó előírások a mezőgazdasági, vidékfejlesztési, valamint az ipari érdekek ellen hatnak és a gazdaságfejlesztés, befektetés ösztönzés céljait is gátolják.
Nem mindegy, ki mit vállal
Több EU-ország környezetvédelmi minisztere vitatta hétfőn Brüsszelben az Európai Bizottság klímaváltozási javaslatainak egyes elemeit. A 27-ek legtöbbje támogatásáról biztosította az általános célokat, de az egyes országok konkrét kötelezettségeiről már több kifogás hangzott el.
Videó: mit választunk?
Kevésbé szennyező kocsit, megújuló energiaforrásokat, a fák ültetését, vagy a globális felmelegedést és annak hatásait?
Kevesebb fűtés- és villanyszámla
A magyar lakosság energiafelhasználásának hatékonyabbá tételével akár 7-8 százalékkal is csökkenthető lenne az üvegházhatású gázok kibocsátása.
Emberek! Csak intelligensen.
Idén közel ötvenmillió eurót szánnak az Intelligens Energia Európa Programra. A sikeres pályázók akár 75 százalékos támogatást is elnyerhetnek.
A világ legnagyobb naperőműve
Negyvenötezer háztartást fog ellátni villamos energiával a világ legnagyobb naperőműve. Az Ausztráliába tervezett beruházást jövőre kezdik el.
Kókuszdióval repült
Egyszerű kókuszdió és a brazil esőerdőkben honos babassupálma termésének olajából készült üzemanyagot is használva repült másfél órát egy Boeing.
Kína is beadja a derekát?
Kína az idén 5 százalékkal akarja csökkenteni energiafogyasztását. Az illetékes nemzeti fejlesztési bizottság egyik vezetője szerint a nyomás a kormányzaton az energiafelhasználás csökkentésére egyre nagyobb, tekintettel arra, hogy tavaly az ezzel kapcsolatos országos tervet nem sikerült teljesíteni.
Videó: amit tehetnénk
Majdnem mindenki tehet a globális felmelegedés ellen: a közember például kerékpárt használ autó helyett, az USA pedig nem csak szóban tesz valamit a kibocsátás csökkentéséért.
Tisza-tó: 8 milliárd, vagy vége?
A nagymérvű iszaposodás miatt veszélybe kerülhet a Tisza-tó, a három évtizeddel ezelőtt mesterségesen kialakított meder feltöltődése, átalakulása miatt elengedhetetlenné válik a tó módszeres és szakszerű kezelése azért, hogy a jövőnek is megmaradjon - jelentette be Aradi Csaba, a Tisza-tóért felelős miniszteri megbízott.
Nem jó a magyar életstílus
Hazánk 360 millió unióból érkező euróval számolhat, amikor a megújítható energia részesedés növelését tervezi. Az életstíluson is lehet változtatni.
Támadásba ment át a nehézipar
Pótlólagos információkat kért az EU hét tagja, köztük hazánk az Európai Bizottságtól a nehézipar környezetszennyezésének korlátozását célzó tervekről.
Csatlakozzon a klímavédelmi hálózathoz!
A globális klímaváltozással, a hazai hatásokkal és válaszokkal foglalkozó VAHAVA-projekt lezárul, a törvény készült a Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégia elfogadására. A kutatók most egy hálózat létrehozására tettek javaslatot, ami összefogná a magyar kutatási és alkalmazkodási tevékenységét minden érintett területen.
Éghajlatváltozás ellen az akadémia
Javaslatot tett az MTA, éghajlatváltozással kapcsolatos kutatói hálózat létrehozására. A részvétel önkéntes, anyagi kötelezettséggel nem jár.
Az ember csak egy epizód?
A magunk okozta veszély talán még megállítható, a növénytakaró és az állatvilág megóvható a klímaváltozás következményeitől, de csak akkor, ha a Földet mint egységesen kezelendő rendszert nem raboljuk tovább.
Magyarország különösen veszélyeztetett
A kormány mai ülésén elfogadta a Fodor Gábor vezette zöldtárca 2008-2025-re szóló Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégiáját. A stratégia legfontosabb elemei közé tartozik a nemzetközi kötelezettségek teljesítése, az éghajlatváltozást okozó hatások elleni küzdelem, a kibocsátás-csökkentés és az alkalmazkodás a klímaváltozáshoz. A következő öt évben több mint 100 milliárd Ft áll rendelkezésre klímavédelemmel kapcsolatos beruházásokra
Nagy reményekkel fúrnak
Kiskunhalas és a PannEnergy együttműködési megállapodást írt alá geotermikus energia felkutatására és hasznosítására. Olcsóbb lehet majd az energia.
Eltűnhetnek az autóreklámok
A dohányreklámokhoz hasonlóan szigorúan szabályozni akarja az Európai Bizottság az autóreklámokat is. A szabályozásról részletek nem ismeretesek.
Energia a tengeráramlás segítségével
A brit partoknál épülhet meg a világ egyik első kereskedelmi célú tengeráram erőműve. A 10,5 megawatt teljesítményű erőmű 2012-ben áramot termelhet.
Újra aggódhatunk a gázszállításért?
Az orosz Gazprom csütörtökön megfenyegette Ukrajnát, hogy hétfőtől leállítja a földgázszállítás egy részét Ukrajnának, hacsak Ukrajna nem rendezi adósságát. Ezt a Gazprom szóvivője, Szergej Kuprianov közölte tévényilatkozatában.
Alternatív energia: miért kellenek a pályázatok?
A hazai energiafelhasználási mértékek és szokások terén van még tennivalónk, nem is kevés. Nem véletlen, hogy a környezetvédelmi tárca az idén azt is el szeretné érni, hogy kezdődjék közös gondolkodás az ország kedvezőtlen energiafogyasztási tendenciáiról, annak megváltoztatásáról.
Besárgult az újbudai önkormányzat
Újbuda önkormányzatának áramellátását részben a saját maga által termelt árammal fedezik, a felesleget pedig eladják. Ők az első "napos" önkormányzat.
Nem elég a gáz
A brit Matra Petroleum szerint a magyarországi Horvátkút-1 nevű kútnál, ahol korábban földgázt találtak, a nyersanyag gazdaságos kitermelése nem látszik valószínűnek. A Matra tavaly nyáron jelezte, hogy a Marcali térségében lévő Inke elnevezésű koncessziós területen gázlelőhelyet fedezett fel. A kútnál fúrásokat végzett, ezeket most fejezte be.
Szétdarabolt energiaipari cégek
Nem mindenkinek tetszik, hogy az EU nagyobb energiaipari cégeit egységekre bontsák, így teremtve nagyobb lehetőséget az új szereplők piacra lépéséhez.
Videó: hogyan lélegzik a Föld?
Az emberek által belélegzett oxigén fele az óceánokból jön, ám a globális felmelegedés miatt ezek területe egyre inkább csökken. Tenni még nem késő.
Törvény nélkül a gázpiac
A lakossági földgáz-ellátás piacát Magyarországon egy magánvállalat tervezi liberalizálni, mindenféle törvényi háttér nélkül, vélik a zöldek.