Amennyiben Magyarország az elsők között kapcsolódik be a közös rendszerbe, komoly versenyelőnyre tehet szert a tagállamok között - emelte ki Herczog Edit. A közös rendszerrel egyúttal az egységes szabályozást is ki kell dolgoznia az EU-nak.
A képviselő szerint Európa összes országában meg kell kezdeni az új erőművek építését, mivel a késlekedéssel - az erőművek hosszú beruházási ideje miatt - veszélybe kerülhet az energiaellátás.
Herczog Edit elsősorban új atomerőművek építését tartja elképzelhetőnek, ugyanis amellett, hogy arányaiban olcsó áramot lehet velük elállítani, hozzájárulnak ahhoz, hogy Magyarország csökkentse széndioxid-kibocsátását. Az alternatív energiaforrásokkal - a jelenleg ismert technológiákkal - drága áramot lehet csak előállítani.
A képviselő szerint a népesség robbanásszerű növekedése, a globális felmelegedés és a fosszilis nyersanyagforrások kimerülése sürgős cselekvésre kényszeríti a fejlett európai országokat. (Amennyiben Magyarország a paksihoz hasonló új atomerőművet építene, akkor az a lakossági villanyszámlát 20-30 százalékkal drágítaná meg - mondta Perger András, az Energia Klub programvezetője.)