Korábban Magyarországon a klimatikus és talajadottságok mintegy 150 ezer hektáron tették lehetővé a repce termesztését, a vetésterület jelentős növekedése a kereslet bővülése mellett a fagytűrő fajták megjelenésének köszönhetően.
Mivel biodízel a legegyszerűbb és leggazdaságosabb módon a repcéből állítható elő, a bioüzemanyagok térhódításával a magyar termelők egy része is üzletet látott a repce termelés növelésében. (Az Európai Unió energiaügyi minisztereinek hétvégi informális találkozóját követően szombaton bejelentették, hogy közel másfél éven át tévesen értelmezték az éghajlatváltozás elleni fellépés részeként a bioüzemanyagok részarányára vonatkozó uniós célkitűzést.)
A hektáronkénti termésátlag a korábbi 1,5-1,8 tonnáról 2,2 tonnára emelkedett - ismertette Vancsura József. Ennek alapján az idén várhatóan mintegy 500-600 ezer tonna közötti termésmennyiséget vihetnek majd a magtárakba a termesztők.
Vancsura József szerint a repce ma rendkívül jól eladható, nincs az a mennyiség, amelyet gyakorlatilag ne lehetne értékesíteni. Ezt mutatja a termény árának emelkedése is, amely a múlt évi 70 ezer forintról 100-120 ezer forintra nőtt. A GOSZ elnöke úgy véli: Magyarországon a repce vetésterülete várhatóan még növekedni fog, és elérheti a 300 ezer hektárt.