Kína az USA-t is beelőzte

Az Egyesült Államokat megelőzve már Kína a legnagyobb széndioxid-kibocsátó a világon - írta egy friss tanulmány alapján a The New York Times.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kína tavaly 8 százalékkal növelte széndioxid-kibocsátását, amely a Föld felmelegedéséhez vezető üvegházhatás egyik fő okozója. A légkörbe jutott széndioxid mennyiségének növekedését 2007-ben kétharmadrészben Kína idézte elő. Az ázsiai ország tavaly 14 százalékkal szárnyalta túl a korábbi legnagyobb kibocsátót, az Egyesült Államokat. Mint a The New York Times megjegyezte, a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) korábban már előrejelezte, hogy Kína 2007 végéig feltehetően a világ vezető széndioxid-kibocsátójává válik, s ez a friss adatok szerint beigazolódott.

A nagy tempóban növekvő kínai gazdaság kibocsátása az elkövetkező években várhatóan jelentős mértékben bővülni fog. A szénfüggő kínai gazdaság az utóbbi időben a legszennyezőbb iparágakban érte le a leggyorsabb növekedést, a cement-, az alumínium-, valamint a síküveggyártásban. Kína kibocsátásának egyötödét a cementégetők adják, amelyek központi szerepet játszanak az 1,3 milliárdos népességű országban zajló építkezési lázban. Az építkezéseket fokozza az olimpiára való felkészülés és a múlt hónapban történt pusztító földrengés utáni újjáépítés. (A kelet-európai országoknak nem mindegy, hogy a széndioxid-kibocsátást melyik évhez képest kell csökkenteni. Az EU-tagok többsége 2005-re gondol.)

A kiotói jegyzőkönyvhöz sem csatlakoztak

A statisztika szerint az egy főre eső széndioxid-kibocsátásban azonban az Egyesült Államok vezet, szinte behozhatatlanul. Átlagosan minden amerikaira 19,4 tonna káros gáz jut. Ugyanez a mutató Oroszországban 11,8, az Európai Unióban 8,6, Kínában pedig 5,1 tonna.

Elemzők megjegyzik: sem az Egyesült Államok, sem Kína nem csatlakozott a 2012-ben lejáró kiotói klímavédelmi jegyzőkönyvhöz, amelyet a tervek szerint egy 2009 végén Koppenhágában aláírandó új megállapodás fog követni. A világ szénkeresletének 80 százalékát Kína támasztja az IEA szerint, de a széntüzelésű erőműveknek az Egyesült Államok iparában is központi szerepük van. Az olajár idei emelkedése pedig csak felerősítette a legszennyezőbb szénerőművek iránti érdeklődést. (A klímaváltozásra válaszként az autóiparban felelősségről tanúskodó fejlesztések indultak be. Most feltárjuk a zöld autók változatos világát.)

Véleményvezér

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában 

Meddig süllyed még a magyarok életszínvonala?
Rettegnek a fideszes polgármesterek

Rettegnek a fideszes polgármesterek 

Fideszes polgármesternek együtt szerepelni egy ellenzékivel egy fotón, skandallum.
Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?
A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo