Kína az USA-t is beelőzte

Az Egyesült Államokat megelőzve már Kína a legnagyobb széndioxid-kibocsátó a világon - írta egy friss tanulmány alapján a The New York Times.

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kína tavaly 8 százalékkal növelte széndioxid-kibocsátását, amely a Föld felmelegedéséhez vezető üvegházhatás egyik fő okozója. A légkörbe jutott széndioxid mennyiségének növekedését 2007-ben kétharmadrészben Kína idézte elő. Az ázsiai ország tavaly 14 százalékkal szárnyalta túl a korábbi legnagyobb kibocsátót, az Egyesült Államokat. Mint a The New York Times megjegyezte, a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) korábban már előrejelezte, hogy Kína 2007 végéig feltehetően a világ vezető széndioxid-kibocsátójává válik, s ez a friss adatok szerint beigazolódott.

A nagy tempóban növekvő kínai gazdaság kibocsátása az elkövetkező években várhatóan jelentős mértékben bővülni fog. A szénfüggő kínai gazdaság az utóbbi időben a legszennyezőbb iparágakban érte le a leggyorsabb növekedést, a cement-, az alumínium-, valamint a síküveggyártásban. Kína kibocsátásának egyötödét a cementégetők adják, amelyek központi szerepet játszanak az 1,3 milliárdos népességű országban zajló építkezési lázban. Az építkezéseket fokozza az olimpiára való felkészülés és a múlt hónapban történt pusztító földrengés utáni újjáépítés. (A kelet-európai országoknak nem mindegy, hogy a széndioxid-kibocsátást melyik évhez képest kell csökkenteni. Az EU-tagok többsége 2005-re gondol.)

A kiotói jegyzőkönyvhöz sem csatlakoztak

A statisztika szerint az egy főre eső széndioxid-kibocsátásban azonban az Egyesült Államok vezet, szinte behozhatatlanul. Átlagosan minden amerikaira 19,4 tonna káros gáz jut. Ugyanez a mutató Oroszországban 11,8, az Európai Unióban 8,6, Kínában pedig 5,1 tonna.

Elemzők megjegyzik: sem az Egyesült Államok, sem Kína nem csatlakozott a 2012-ben lejáró kiotói klímavédelmi jegyzőkönyvhöz, amelyet a tervek szerint egy 2009 végén Koppenhágában aláírandó új megállapodás fog követni. A világ szénkeresletének 80 százalékát Kína támasztja az IEA szerint, de a széntüzelésű erőműveknek az Egyesült Államok iparában is központi szerepük van. Az olajár idei emelkedése pedig csak felerősítette a legszennyezőbb szénerőművek iránti érdeklődést. (A klímaváltozásra válaszként az autóiparban felelősségről tanúskodó fejlesztések indultak be. Most feltárjuk a zöld autók változatos világát.)

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo